Fot. Carolyn Kaster / AP
1 z 33
Styczeń. COVID-u ciąg dalszy
6-letnia Lexie Stroiney leży podczas przerwy w badaniu czynnościowym płuc w Dziecięcym Szpitalu Narodowym w Waszyngtonie, 26 stycznia 2022 r. Lexie miała COVID-19 i bierze udział w badaniu, które ma na celu zbadanie wpływu COVID-19 na zdrowie fizyczne i jakość życia dzieci.
Fot. Matt Slocum / AP
2 z 33
Luty. Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie
Matej Svancer z Austrii trenuje przed eliminacjami big air mężczyzn na zimowych igrzyskach olimpijskich 2022 w Pekinie, 7 lutego 2022 r. Big air to konkurencja, w której zawodnik wykonuje akrobacje po wyskoku ze specjalnie zbudowanej rampy. Po raz pierwszy ta dyscyplina pojawiła się podczas zimowych igrzysk olimpijskich właśnie w Pekinie.
Fot. Niranjan Shrestha / AP
3 z 33
Luty. Przeciwnicy dotacji protestują w Nepalu
Starcie policji z protestującym mężczyzną, Katmandu, 27 lutego 2022 r. Nepal podpisał w 2017 r. pakt Millennium Challenge Corporation (MCC) w celu finansowania projektów infrastrukturalnych ze środków rządowych USA, ale jego ratyfikacja była w zawieszeniu z powodu podziałów politycznych. 27 lutego 2022 r. parlament Nepalu zatwierdził dotację w wysokości 500 mln dolarów, pomimo ulicznych protestów i sprzeciwu partii komunistycznych. Krytycy dotacji twierdzą bowiem, że umowa może zagrozić suwerenności Nepalu i postrzegają ją jako część strategii Waszyngtonu w rejonie Indo-Pacyfiku.
Fot. Chris Pizzello / AP
4 z 33
Marzec. Skandal na Oscarach
Will Smith, po prawej, uderza prezentera Chrisa Rocka na scenie podczas gali rozdania Oscarów, 27 marca 2022 r. w Dolby Theatre w Los Angeles. Uderzenie było odpowiedzią na żart Rocka na temat ogolonej głowy żony Smitha, Jady Pinkett Smith. Na taką fryzurę aktorka zdecydowała się z powodu łysienia plackowatego. Will Smith otrzymał 10-letni zakaz wstępu na galę Oscarów, taką decyzję podjął zarząd Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Fot. Emilio Morenatti / AP
5 z 33
Marzec. Ucieczka z oblężonego miasta
Ludzie tłoczą się pod zniszczonym mostem, próbując uciec przez rzekę na obrzeżach Kijowa w Ukrainie, Irpiń, 5 marca 2022 r.
Fot. Mukhtar Khan / AP
6 z 33
Marzec. Krwawy Kaszmir
Członkowie rodziny i krewni opłakują Rafię Nazir podczas jej pogrzebu w Srinagarze, kontrolowanym przez Indie Kaszmirze, 7 marca 2022 r. Kilku cywilów zginęło, a prawie dwudziestu zostało rannych, gdy wybuchł granat w środku tłumu na ruchliwym rynku w Srinagarze.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP
7 z 33
Marzec. Ewakuacja ze szpitala położniczego w Mariupolu
Ukraińscy ratownicy niosą ranną kobietę w ciąży ze szpitala położniczego zbombardowanego przez nalot w Mariupolu w Ukrainie, 9 marca 2022 r. Kobieta została przewieziona do innego szpitala, ale nie przeżyła.
Fot. Vadim Ghirda / AP
8 z 33
Kwiecień. Masakra w Buczy
Martwe ciało mężczyzny z rękami związanymi leży na ziemi w Buczy w Ukrainie, 3 kwietnia 2022 r. Bucza stała się synonimem rzezi na cywilach dokonanej przez rosyjskich żołnierzy. W masakrze w tym mieście zamordowano ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP
9 z 33
Kwiecień. Przywódca
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wywiadu dla The Associated Press w swoim biurze w Kijowie, Ukraina, 9 kwietnia 2022 r. Komik bez doświadczenia politycznego okazał się dobrym przywódcą w trudnych czasach.
Fot. AP
10 z 33
Kwiecień. Reelekcja Macrona
Prezydent Francji Emmanuel Macron robi sobie selfie z młodymi mieszkańcami po wiecu wyborczym w Figeac w południowo-zachodniej Francji, 22 kwietnia 2022 r., Macron i jego rywalka Marine Le Pen szli łeb w łeb w sondażach, ale ostatecznie wybory wygrał urzędujący prezydent, który uzyskał 58,55 proc. poparcia.
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP
11 z 33
Maj. Platynowy jubileusz Elżbiety II
Pluszowe corgi wykonane przez Louise Jones z okazji platynowego jubileuszu Elżbiety II, Coventry, Anglia, 5 maja 2022 r. Twórca inspirował się prawdziwymi ulubieńcami królowej, dlatego też nie ma dwóch takich samych psów. Elżbieta II była pierwszym w historii brytyjskim monarchą, który obchodził 70. rocznicę zasiadania na tronie.
Fot. Matt Rourke / AP
12 z 33
Maj. Kolejne ofiary strzelaniny w USA
Rodzina opłakuje Celestine Chaney, która zginęła w strzelaninie w supermarkecie w Buffalo, USA, 16 maja 2022 r. To kolejny atak na tle rasowym w USA, 18-letni Payton Gendron zabił dziesięciu czarnoskórych Amerykanów, rejestrując całe zdarzenie na kamerze przytwierdzonej do kasku.
Fot. Mark Baker / AP
13 z 33
Maj. Australia ma nowy rząd
Jim Finn trzyma swoją ośmiomiesięczną córkę Allegrę podczas głosowania w lokalu wyborczym w Sydney w Australii, 21 maja 2022 r. Po prawie dekadzie u władzy koalicja Liberalno-Narodowa została pokonana, a kolejny rząd utworzył Anthony Albanese z Partii Pracy.
Fot. Daniel Cole / AP
14 z 33
Maj. Chwila dla fotoreporterów w Cannes
Olivia Culpo pozuje dla fotografów po przybyciu na premierę filmu "Elvis" na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, Cannes, 25 maja 2022 r.
Fot. Javier Bernardo / AP / East News
15 z 33
Czerwiec. Szturm na granicę
Imigranci, głównie z Afryki Subsaharyjskiej, uciekają na terytorium Hiszpanii po przekroczeniu ogrodzenia oddzielającego hiszpańską enklawę Melilla od Maroka, 24 czerwca 2022 r. Podczas szturmu 2000 osób na 6-metrowy płot będący granicą pomiędzy Marokiem a Hiszpanią śmierć poniosło co najmniej 23 migrantów. To największa tego typu tragedia na granicy europejskiej w ostatnich latach.
Fot. Ebrahim Noroozi / AP
16 z 33
Czerwiec. Heroinowy Afganistan
Ciało zmarłego narkomana leży przykryte szalem na obszarze zamieszkałym przez narkomanów pod mostem w Kabulu w Afganistanie, 15 czerwca 2022 r. Uzależnienie od narkotyków od dawna stanowi problem w Afganistanie, największym na świecie producencie opium i heroiny.
Fot. Rafiq Maqbool / AP
17 z 33
Lipiec. Szturm na pałac
Szturm na oficjalną rezydencję prezydenta Gotabaya Rajapaksa w Kolombo, 11 lipca 2022 r. Demonstranci z całego kraju maszerowali do stolicy Sri Lanki, domagając się rezygnacji prezydenta po miesiącach protestów przeciwko niewłaściwemu zarządzaniu kryzysem gospodarczym kraju.
Fot. Thibault Camus / AP
18 z 33
Lipiec. Protest ekologów na Tour de France
Francuski żandarm zatrzymuje aktywistkę klimatyczną, która próbowała zablokować drogę podczas wyścigu kolarskiego Tour de France, 17 lipca 2022 r. Dziewięciu działaczy ruchu Derniere Renovation zatrzymało kolarzy na blisko kwadrans, siedząc na jezdni. Ekolodzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na globalne ocieplenie i wezwać do szczególnego wysiłku na rzecz transformacji energetycznej.
Fot. Eric Gay / AP
19 z 33
Lipiec. Papież w Kanadzie
Papież Franciszek opuszcza wspólnotę parafialną Sacred Heart w Edmonton, Alberta, po spotkaniu z ludnością tubylczą, 25 lipca 2022 r. Papież pojechał do Kanady z "pielgrzymką pokutną", w trakcie której przeprosił za nadużycia Kościoła katolickiego w szkołach z internatem wobec dzieci rdzennych mieszkańców Kanady.
Fot. Anna Szilagyi / AP Photo
20 z 33
Sierpień. Upały w Europie
Tak Węgrzy próbowali poradzić sobie z wysokimi temparatuami, Budapeszt, 4 sierpnia 2022 r. Upały dotknęły znaczną część Europy, a średnia temperatura na naszym kontynencie była tego lata najwyższa w historii pomiarów.
Fot. Ramon Espinosa / AP Photo / East News
21 z 33
Sierpień. Pożar na Kubie
Ludzie obserwują pióropusz dymu unoszący się nad terminalem naftowym w Matanzas na Kubie, 7 sierpnia 2022 r. W trwającym prawie dziesięć dni pożarze zginęło 16 osób. Spłonęły zbiorniki z setkami tysięcy metrów sześciennych paliwa. Pożar wywołało prawdopodobnie uderzenie pioruna.
Fot. Anna Szilagyi / AP Photo
22 z 33
Sierpień. Wielka susza
Gęś szuka wody w wyschniętym dnie jeziora Velence na Węgrzech, 11 sierpnia 2022 r. W sierpniu w całej Europie odnotowywano kolejne rekordy niskiego poziomu wody. Rekordzistami w tej dziedzinie były Ren, Loara i Dunaj.
Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo / East News
23 z 33
Wrzesień. Początek roku szkolnego
Kadeci w maskach przeciwgazowych podczas zajęć w schronie przeciwbombowym, Kijów, Ukraina, 1 września 2022 r. Tego samego dnia eksperci ONZ ds. energii jądrowej przybyli do kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże w Enerhodarze, żeby ocenić szkody wyrządzone elektrowni podczas działań wojennych, które nasiliły się w dniu przybycia misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Fot. Ringo H.W. Chiu / AP Photo
24 z 33
Wrzesień. Pożary w Kalifornii
Pożar w pobliżu miasta Hemet w Kalifornii, 6 września 2022 r. W całym stanie spłonęło ponad 30 tysięcy hektarów. Zniszczeniu uległy niektóre budynki i samochody, a wielu mieszkańców musiało opuścić swoje domy.
Fot. Alastair Grant / AP Photo
25 z 33
Wrzesień: Sesja na leżakach
Para tancerzy baletowych z zespołu Les Ballets Trockadero de Monte Carlo, który parodiuje konwencje klasycznego baletu, Kensington Gardens w Londynie, 1 września 2022 r.
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo
26 z 33
Wrzesień. Operacja "London Bridge"
Kwiaty złożone przez Brytyjczyków po śmierci Elżbiety II. Królowa Zjednoczonego Królestwa zmarła 8 września 2022 r. w posiadłości w Balmoral w wieku 96 lat. Następcą tronu został najstarszy z synów Elżbiety, wówczas książę Walii Karol. Śmierć monarchini uruchomiła procedurę pod kryptonimem "Operation London Bridge", szczegółowo opisującą dziesięć dni od śmierci królowej do jej pogrzebu.
Fot. Kin Cheung / AP Photo
27 z 33
Wrzesień. Roger Federer zakończył karierę
Roger Federer i Rafael Nadal po meczu deblowym w Pucharze Lavera w Londynie, 23 września 2022 r. Tym meczem Federer zakończył swoją przygodę z tenisem. "Boże, chroń Króla" można było przeczytać na okładce francuskiego dziennika sportowego "L'Equipe", gdy 15 września ogłosił koniec kariery.
Fot. Mark Schiefelbein / AP Photo
28 z 33
Październik. XX zjazd Komunistycznej Partii Chin
Hostessy z dzbankami herbaty przed ceremonią otwarcia XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin, Pekin, 16 października 2022 r. Głównym punktem programu było przemówienie Xi Jinpinga. Słowo "bezpieczeństwo" padło z jego ust około 50 razy, a "rozwój" ponad 100 razy.
Fot. Andriy Andriyenko / AP Photo
29 z 33
Listopad. Wyzwalane terytoria
Rakieta wystająca z ziemi w pobliżu niedawno odbitej wioski Zakitne w obwodzie donieckim w Ukrainie, 9 listopada 2022 r. Obszar wyzwolonych ziem ukraińskich znacznie się powiększył, a największym sukcesem armii ukraińskiej było wyzwolenie Chersonia.
Fot. Massimo Di Nonno / AP Photo
30 z 33
Listopad. Migranci uwięzieni na statku
Imigranci na pokładzie statku ratunkowego "Geo Barents" pływającego pod banderą Norwegii, w porcie w Katanii we Włoszech, 8 listopada 2022 r. Według prawa morskiego uchodźcy przybywający jednostkami pływającymi powinni być przyjęci w najbliższym porcie. Nowy prawicowy włoski rząd Giorgii Meloni odmówił kilku statkom prawa do zacumowania. Migranci zeszli na ląd dopiero po kilku dniach.
Fot. Bernat Armangue / AP Photo
31 z 33
Listopad. Problemy humanitarne
Tłum mieszkańców Chersonia w punkcie zaopatrzenia, Ukraina, 18 listopada 2022 r. Po wyzwoleniu miasta nie było prądu, wody, brakowało lekarstw i żywności. Mieszkańcy stali w długich kolejkach po żywność, gdzie często dochodziło do przepychanek i kłótni.
Fot. Bernat Armangue / AP Photo
32 z 33
Listopad. Ofiary rosyjskich ataków
Kobieta ranna w rosyjskim ataku czeka w karetce na transport do najbliższego szpitala w Chersoniu. 24 listopada 2022 r. miasto zostało ostrzelane przez Rosjan 17 razy. Cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych. Uszkodzonych zostało kilka budynków mieszkalnych, a także przedszkole, w którym znajdowała się stacja ogrzewania i ładowania.
Fot. Martin Meissner / AP Photo
33 z 33
Grudzień. Argentyna piłkarskim mistrzem świata
Emir Kataru Tamim bin Hamad Al-Thani zakłada na barki Leo Messiego tzw. biszt, czyli płaszcz używany w krajach arabskich podczas oficjalnych uroczystości. Gest był wyrazem szacunku, jednak można go również odczytywać jako symbol przynależności. W finale mundialu 18 grudnia 2022 r. Argentyna pokonała Francję po rzutach karnych.
Wszystkie komentarze