Frederik Buyckx, Belgium / 2017 Sony World Photography Awards
1 z 34
Laureaci konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017. Fotograf roku
Znamy zdobywców głównych nagród w największym światowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2017. Fotografem roku został Belg Frederik Buyckx. Nagrodzono go za cykl zdjęć "Whiteout" ukazujących zmianę, jaka zachodzi w naturze wraz z nadejściem zimy. Dostał nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów.
Frederik Buyckx "Pasterz" z cyklu "Whiteout"
Zdjęcie przedstawia kirgiskiego nomadę. Kirgistan zawsze był krajem jeźdźców. Latem wiele rodzin wypasa stada na górskich łąkach, zimą pasterze muszą radzić sobie w trudnych warunkach pogodowych. Większość zimowych wieczorów spędzają więc przed telewizorem. I choć sygnał komórkowy dociera nawet do najbardziej odosobnionych obszarów, to codzienne życie mieszkańców kirgiskich nomadów nie uległo zmianie w ciągu ostatnich dziesięcioleci.
Autor zdjęcia, 33-letni Frederik Buyckx, jest niezależnym fotografem współpracującym z belgijską gazetą "De Standaard". Zdjęcia do zwycięskiego cyklu powstały na Bałkanach, w Skandynawii i centralnej Azji, z dala od głównych ośrodków, w miejscach, w których ludzie żyją w izolacji i bliskim kontakcie z naturą. "Z nadejściem zimy, gdy w krajobrazie zaczynają dominować śnieg i lód, a ludzie i zwierzęta muszą mierzyć się ze skrajnymi warunkami pogodowymi, natura ulega szczególnemu przeobrażeniu - mówi Buyckx. - Tematem tej serii jest walka ze znikaniem".
Katelyn Wang, United States of America / 2017 Sony World Photography Awards
2 z 34
Fotograf roku w kategorii młodzieżowej
Katelyn Wang "Na szczycie świata"
Tytuł Fotografa Roku w kategorii "Młodzież" przypadł 16-letniej uczennicy Katelyn Wang z Los Angeles w Kalifornii. Zadaniem fotografów w wieku od 12 do 19 lat było wykonanie jednego zdjęcia związanego z tematem "Piękno". Nagrodzone zdjęcie Wang to widok znad jeziora Pehoé w parku narodowym Torres del Paine w Chile.
"Stojąc nad jeziorem Pehoé w Chile, czułam się niezwyciężona. Przed sobą miałam widok, który przyćmił wszystkie obrazy, jakie kiedykolwiek dotąd widziałam" - mówi autorka nagrodzonej fotografii.
Michelle Daiana Gentile, Argentina / 2017 Sony World Photography Awards
3 z 34
Fotograf roku w kategorii studenckiej
Michelle Daiana Gentile "Jedyna nadzieja"
21-letnia Michelle Daiana Gentile z Escuela de Fotografia Motivarte wywalczyła tytuł Fotografa Roku w kategorii studenckiej serią zdjęć pod tytułem "Only Hope". Gentile, która wraz z pozostałymi uczestnikami miała za zadanie przygotować cykl związany z tematem "Emocje", zrobiła reportaż o robotnikach starej papierni w Argentynie.
"W każdej części starej fabryki papieru czułam zarówno cierpienie, jak i nadzieję byłych pracowników. Już pięć lat minęło, od kiedy postanowili przywrócić starą fabrykę do życia, dbając o nią z nadzieją na lepszą przyszłość".
Autorka spędziła z nimi 10 dni, doświadczając ich smutku, strachu i nadziei.
Alessio Romenzi, Italy / 2017 Sony World Photography Awards
4 z 34
I miejsce w kategorii "Wydarzenia bieżące"
Alessio Romenzi, cykl "Jeńców nie bierzemy"
Reportaż dokumentuje ofensywę wyzwolenia Syrty, samozwańczej stolicy tzw. Państwa Islamskiego w Libii, która rozpoczęła się w maju 2016 r. W trwającej siedem miesięcy ofensywie po stronie libijskiej armii zginęło 700 osób, a 3 tys. zostało rannych. Walka była wspierana przez amerykańskie lotnictwo (ponad 500 nalotów) i zakończyła się sukcesem. Zadaniem ofensywy prowadzonej przez obywateli Libii, którzy w większości wcześniej nie służyli w wojsku, było ocalenie ludności cywilnej.
Joe Raedle, United States of America / 2017 Sony World Photography Awards
5 z 34
II miejsce w kategorii "Wydarzenia bieżące"
Joe Raedle /Getty Images "Powódź"
Zdjęcie przedstawia powódź w Luizjanie, która zabiła 13 osób i wyrządziła ogromne szkody, zalewając tysiące domów.
Ivor Prickett, Ireland / 2017 Sony World Photography Awards
6 z 34
III miejsce w kategorii "Wydarzenia bieżące"
Ivor Prickett/UNHCR "W krzyżowym ogniu"
Zdjęcie przedstawia rodzinę Irakijczyków uciekających z oblężonego Mosulu.
Alexander Vinogradov, Russian Federation / 2017 Sony World Photography Awards
7 z 34
Najlepsze pojedyncze zdjęcie - Fotograf Roku w kategorii otwartej
Alexander Vinogradov "Matylda"
Autor nagrodzonego zdjęcia jest fotografem amatorem z Moskwy. Jego zwycięska fotografia była inspirowana francuskim filmem "Leon zawodowiec".
Sandra Hoyn, Germany / 2017 Sony World Photography Awards
8 z 34
I miejsce w kategorii "Życie codzienne"
Sandra Hoyn "Tęsknoty innych"
Dom publiczny Kandapara, który działa od 200 lat w dzielnicy Tangail, jest najstarszym i jednym z największych w Bangladeszu. W 2014 roku został zburzony, ale wkrótce go odbudowano przy pomocy lokalnych organizacji pozarządowych.
Otoczony dwumetrowym murem, z wąskimi uliczkami, straganami i sklepami stanowi odrębny świat. Mieszka w nim ponad 700 pracowników seksbiznesu wraz z rodzinami. Ich klientami są: policjanci, politycy, rolnicy, rybacy, pracownicy fabryki i nastoletni chłopcy. Wiele kobiet urodziło się w murach burdelu bądź były ofiarami handlu żywym towarem. Z ich perspektywy Kandapara wydaje się miejscem bezpiecznym. Ale burdel rządzi się własnymi prawami. Władzę mają w nim stręczyciele "opiekujący" się prostytutkami. Te nieletnie mają zazwyczaj od 12 do 14 lat i żadnych praw. Pracują na swojego "opiekuna", któremu muszą spłacić "dług". Nie mają własnych pieniędzy i nie mogą wychodzić poza mury.
Christina Simons, Iceland / 2017 Sony World Photography Awards
9 z 34
II miejsce w kategorii "Życie codzienne"
Christina Simons "Opanowanie"
Zdjęcie z cyklu o małych toreadorach z Meksyku przedstawia 10-letniego Cristobala. Walkę z bykami trenuje od dwóch lat i już został zauważony przez znanego toreadora "El Juliego", który zaprosił chłopca do trenowania u boku największych matadorów w Hiszpanii.
Alice Cannara Malan, Italy / 2017 Sony World Photography Awards
10 z 34
III miejsce w kategorii "Życie codzienne"
Alice Cannara Malan "Moja matka"
Projekt jest osobistą refleksją na temat relacji między członkami rodziny. Jak pisze autorka: "Podstawą badań była moja rodzina, a celem - uchwycenie typowych dla niej zmian. Pracując nad projektem, odkryłam, jak wiele kryje się w relacjach rodzinnych: niepewność, cierpienie, wady i oczywiście miłość".
Dongni -, China / 2017 Sony World Photography Awards
11 z 34
I miejsce w kategorii "Architektura"
Dongni "Autostrada"
Różnorodność form miejskich i minimalistyczna architektura łamie starą strukturę, dzieląc ją na geometryczne kształty, dopasowując nowy styl życia do nowo powstałych struktur przestrzennych.
Julien Chatelin, France / 2017 Sony World Photography Awards
12 z 34
II miejsce w kategorii Architektura
Julien Chatelin "China West 02"
W zachodnich Chinach tempo rozwoju gospodarczego rozpoczęło się w okresie transformacji, który radykalnie określił topografię kraju, a jednocześnie przeniósł znaczny odsetek mieszkańców z obszarów wiejskich do wielkich miast. Autor ukazał wpływy ekonomicznego rozwoju na zachodni krajobraz Chin, koncentrując się na przenikaniu natury z urbanizacją przestrzeni.
Diego Mayon, Italy / 2017 Sony World Photography Awards
13 z 34
III miejsce w kategorii "Architektura"
Diego Mayon "Studio nr 3"
Fotografie Mayona przedstawiają domy publiczne w Atenach. Najlepsze burdele w Grecji, gdzie prostytucja jest legalna, noszą nazwę "Studio". Budynki z różowym neonem są bardziej dyskretne, bardziej czyste i schludne, a pracujące tam prostytutki - bardziej uprzejme.
Sabine Cattaneo, Switzerland / 2017 Sony World Photography Awards
14 z 34
I miejsce w kategorii "Fotografia konceptualna"
Sabine Cattaneo "Art. 115"
Z powodu postępów w medycynie i zmiany postaw wobec własnej śmierci w ostatnich kilku dekadach ludzie coraz częściej potrzebują pomocy w przyspieszeniu końca własnego życia. "Wspomagana śmierć" to temat wyjątkowo trudny i delikatny. Do tej pory tylko kilka krajów na świecie pozwoliło umierać na życzenie, zarówno w formie eutanazji, jak i wspomaganego samobójstwa. Jednym z nich jest Szwajcaria. Aktywna eutanazja pozostaje nielegalna, ale wspomagane samobójstwo reguluje art. 115 szwajcarskiego kodeksu karnego. W tak zatytułowanym cyklu zdjęć Sabine Cattaneo dokumentuje miejsca związane ze wspomaganiem umierania.
Gao Peng, China / 2017 Sony World Photography Awards
15 z 34
II miejsce w kategorii "Fotografia konceptualna"
Gao Peng "Iluzja"
"Robiłem zdjęcia zwykłych ludzi i naturalnych widoków połączonych ze sobą w jedną scenę. Udało się stworzyć 'śmieszne' lub 'znaczące' obrazy" - twierdzi autor. Artysta tworzy fragment odbicia świata, który może być również iluzją.
AlexanderAnufriev, Russian Federation / 2017 Sony World Photography Awards
16 z 34
III miejsce w kategorii "Fotografia konceptualna"
Alexander Anufriev "Rosja, zbliżenie nr 2"
Zainspirowany pracami Aarona Siskinda, Ralpha Gibsona i Martina Parra autor stara się zwizualizować bieżące trendy, aby uchwycić współczesny obraz Rosji.
GeorgeMayer, Russian Federation / 2017 Sony World Photography Awards
17 z 34
I miejsce w kategorii "Portret"
George Mayer "Światło. Cień. Kobieta doskonała"
Inspirowana modernizmem "walka" światła i cienia symbolizuje kobiece piękno. Z jednej strony posągowa, monumentalna i wzniosła, z drugiej - naga, krucha i wrażliwa.
Romina Ressia, Argentina / 2017 Sony World Photography Awards
18 z 34
II miejsce w kategorii "Portret"
Romina Ressia "Camila" z serii "Wiem, jak wygląda piękno"
"Mój cykl zgłębia ideę piękna. Zaskoczyła mnie niesamowita liczba zgłoszeń do projektu. Szukałam kobiet w każdym wieku, o dowolnej urodzie. Panie, które nie są modelkami, ale zwykłymi ludźmi, okazywały olbrzymi entuzjazm - wszystkie są bezpretensjonalnie piękne".
Ren shi Chen, China / 2017 Sony World Photography Awards
19 z 34
III miejsce w kategorii "Portret"
Ren shi Chen "Dzieci opuszczone"
Gou Ling Yu z prowincji Gansu napisała na tablicy: "Gdy miałam pół roku, moja mama wyjechała". Ponad 60 milionów dzieci z wiejskich obszarów w całych Chinach dorasta bez rodziców, którzy wyjechali za pracą do miast. Szacunki mówią że 80 procent z nich przeżywa z tego powodu traumę.
Tasneem Alsultan, Saudi Arabia / 2017 Sony World Photography Awards
20 z 34
I miejsce w kategorii "Współczesność"
Tasneem Alsultan "Mai"
"Zakochałam się i wyszłam za mąż za kolegę ze studiów. To był udany związek, dochowaliśmy się dwójki dzieci. Finalizowaliśmy zakup wymarzonego domu, gdy mój mąż zginął w wypadku motocyklowym. Zgodnie z obowiązującym w Arabii Saudyjskiej prawem islamska kobieta musi mieć mężczyznę, który będzie jej opiekunem/strażnikiem. Ponieważ mój ojciec nie żyje, czekam, aż syn skończy 16 lat, by mógł pełnić tę funkcję. Do tego czasu wszelkie decyzje podejmuje w moim imieniu daleki krewny".
LI SONG, China / 2017 Sony World Photography Awards
21 z 34
II miejsce w kategorii "Współczesność"
Li Song "Ogniem w otyłość"
25 listopada 2016 roku, miasto Changchun, prowincja Jilin, Chiny. "Leczenie ogniem" jest chińską terapią zwalczania otyłości. W uproszczeniu chodzi o odblokowanie procesów metabolicznych - przekształcenie tłuszczu w energię, którą można wyeliminować z organizmu. 11-letni Li Hang, choć początkowo bał się zabiegów, wierzy w terapię i "robi to, co jest konieczne, by móc żyć normalnie".
LORENZO MACCOTTA, Italy / 2017 Sony World Photography Awards
22 z 34
III miejsce w kategorii "Współczesność"
Lorenzo Maccotta "Na żywo"
Bukareszt, Rumunia. 25-letnia modelka podczas pracy w internetowym studiu. Trwa nocny czat wideo. Ogólnoświatowy przemysł wideo na żywo dla dorosłych jest wart ok. miliard dolarów - ten rynek wciąż rośnie. Tanieje sprzęt, technologia staje się coraz bardziej dostępna... Szacuje się, że 5 procent
globalnych użytkowników sieci regularnie odwiedza strony oferujące taką rozrywkę. Rumunia, kraj o najwyższym w UE bezrobociu wśród młodzieży, jest obecnie niekwestionowanym liderem tego typu atrakcji.
HENRY AGUDELO, Colombia / 2017 Sony World Photography Awards
23 z 34
I miejsce w kategorii "Martwa natura"
Henry Agudelo "Znaki szczególne"
W Kolumbii, kraju przez dziesięciolecia wręcz utopionym w przemocy, doliczono się 130 tysięcy osób, które przepadły bez wieści. Prokuratura we współpracy z uniwersytetami medycznymi przechowują "znaki szczególne" - łańcuchy, pierścionki, okulary, zegarki, buty itp. - ale też części ciała, jak ten kawałek ludzkiej skóry z charakterystycznym tatuażem - w nadziei rozpoznania bezimiennych ofiar.
SHINYA MASUDA, Japan / 2017 Sony World Photography Awards
24 z 34
II miejsce w kategorii "Martwa natura"
Shinya Masuda "HANAFUDA SHOUZOKU"
Z dzieciństwa pozostało mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez moją babcię: "Wszystko, co posiada formę, kształt, prędzej czy później zniknie". Jest to związane z buddyjskim terminem "Shogyo Mujyo"(któremu najbliżej do naszej zmienności rzeczy, przemijania).
Idea tej pracy przyszła mi do głowy, gdy jedzenie, które matka wysłała mi z rodzinnego miasta, zepsuło się w drodze. Zrobiło mi się jakoś przykro, gdy myślałem o miłości mojej matki, i poczułem, że chcę wyrazić tę miłość w jakiejś artystycznej formie. Przedstawiłem zepsute jedzenie jako martwą naturę i wybrałem jedną z popularnych w Japonii gier HANAFUDA SHOUZOKU jako tło. Powodem, dla którego wybrałem "HANAFUDA", jest to, że często grałem w nią z babcią, która nauczyła mnie pojęcia "Shogyo Mujyo". To hołd również dla niej.
CHRISTOFFER ASKMAN, Denmark / 2017 Sony World Photography Awards
25 z 34
III miejsce w kategorii "Martwa natura"
Christoffer Askman "# 06 The Lover"
"Zdjęcie z serii 'Zwykłe przedmioty w pełnym słońcu' to moja fotograficzna gra z platońską alegorią jaskini".
FREDERIK BUYCKX, Belgium / 2017 Sony World Photography Awards
26 z 34
I miejsce w kategorii "Krajobraz"
Frederik Buyckx "Pasterz"
Północna Czarnogóra, pasterz w drodze do swojego stada. Miotła posłuży do odśnieżenia owiec. Zdjęcie z cyklu "Whiteout" ukazującego zmianę, jaka zachodzi w naturze wraz z nadejściem zimy, i ludzi radzących sobie z siłami przyrody. Fotografię wykonano w odległych, odludnych zakątkach Bałkanów, Skandynawii i Azji Środkowej.
KURT TONG, United Kingdom / 2017 Sony World Photography Awards
27 z 34
II miejsce w kategorii "Krajobraz"
Kurt Tong "Dandong II"
Chińczycy wychowani poza Państwem Środka często identyfikują się z rodzimą tożsamością, ale wielu ma mocno wyidealizowany obraz tego, czym jest ich pierwotna ojczyzna. Przekonanie budują na wspomnieniach i opowieściach krewnych czy wręcz biorą je z romantycznego kina. Rzeczywistość bywa inna, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę tempo, w jakim zmieniają się współczesne Chiny.
Zdałem sobie sprawę, że moja własna wizja Chin została również ukształtowana przez programy telewizyjne z mojego dzieciństwa, a ostatnio z fotograficznych projektów, które powstały w Chinach. Pojechałem do Chin w poszukiwaniu własnego sposobu postrzegania mojego kraju, jednak w trakcie trwania projektu zdałem sobie sprawę, że moje marzenie o odkupieniu i powrocie do zagubionej ojczyzny jest ostatecznie skazane na niepowodzenie...
PETER FRANCK, Germany / 2017 Sony World Photography Awards
28 z 34
III miejsce w kategorii "Krajobraz"
Peter Franck "Krajobraz 5"
"To zdjęcie opowiada o morzu. Ukazuje naturę, ale widzianą przez pryzmat historii naszej kultury. Czas upływa, nie zmieniając pejzażu morskiego. Jest opowieścią i historią o ludziach i ich wpływie na pejzaż. Na tych zdjęciach chcę pokazać delikatność i mają one za zadanie tę cechę chronić. Czasami milczenie morza jest przełamane przez okręt, statek widmo pełen wrażeń i opowieści. Innym razem słońce zdaje się rysować ślady na niebie. Krajobraz staje się planszą, tłem naszej egzystencji. Pozostaje tylko natura...".
YUAN PENG, China / 2017 Sony World Photography Awards
29 z 34
I miejsce w kategorii "Sport"
Yuan Peng "Bliźniacze marzenia"
Liu Bingqing i Liu Yujie, bliźniaczki, od najmłodszych lat trenują, uczą się i dorastają w szkole sportowej w Jining, w chińskiej prowincji Shandong.
EDUARD KORNIYENKO, Russian Federation / 2017 Sony World Photography Awards
30 z 34
II miejsce w kategorii "Sport"
Eduard Korniyenko "Pakerzy"
Uczestnicy regionalnych mistrzostw w kulturystyce. Stawropol w południowej Rosji, 10 kwietnia 2016 r.
W czasach sowieckich instytucje państwa niechętnie patrzyły na ten sport. Jednak popularne "kaczałki", czyli półamatorskie, często "nieoficjalne" piwniczne siłownie, powstawały jak Kraj Rad długi i szeroki. Zawziętość naśladowców Arnolda Schwarzeneggera przetrwała upadek imperium i dziś, kiedy kult "budowania ciała" może w Rosji oficjalnie istnieć, jego popularność bije wszelkie rekordy.
JASON O'BRIEN, Australia / 2017 Sony World Photography Awards
31 z 34
III miejsce w kategorii "Sport"
Jason O'Brien "Superman"
Tenisista Gael Monfils na korcie w Melbourne podczas turnieju Australian Open 2016.
WILL BURRARD-LUCAS, United Kingdom / 2017 Sony World Photography Awards
32 z 34
I miejsce w kategorii "Świat natury"
Will Burrard-Lucas "Duch nocy"
"Moim celem było zarejestrowanie po raz pierwszy nocnych obrazów dzikiej przyrody Afryki i zwierząt, takich jak lwy i hieny, w ich naturalnym środowisku. Techniki, które zastosowałem, były możliwe dzięki dużej czułości matryc nowoczesnych aparatów cyfrowych i użyciu urządzeń zdalnego sterowania, takich jak BeetleCam, którymi się posługiwałem. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione na terenie Parku Narodowego Liuwa Plain w Zambii w trakcie dwóch wypraw w 2015 roku i opublikowane po raz pierwszy w 2016 roku " - mówi o swoim cyklu autor.
AMI VITALE, United States of America / 2017 Sony World Photography Awards
33 z 34
II miejsce w kategorii "Świat natury"
Ami Vitale "Dzika panda"
Widziana przez nielicznych, ale znana milionom ludzi ogromna panda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt na naszej planecie. Trudno w to uwierzyć ale zwierzę, które wędruje po ziemi od ośmiu milionów lat, zostało odkryte dopiero w ubiegłym stuleciu. Żyjąca w gęstych lasach bambusowych, w górskich ostępach, we mgle i deszczu tajemnicza panda posługiwała się zapachem, a nie wzrokiem, skutecznie unikając spotkania z człowiekiem. Niestety, wpływ człowieka na środowisko naturalne powoduje, że pandzie, podobnie jak innym dzikim zwierzętom, grozi wymarcie.
CHRISTIAN VIZL, Mexico / 2017 Sony World Photography Awards
34 z 34
III miejsce w kategorii "Świat natury"
Christian Vizl "Ostroboki z Cabo Pulmo"
Fotografia z cyklu "Ciche królestwo" przedstawia ławicę ostroboków w Morskim Parku Narodowym Cabo Pulmo w Zatoce Kalifornijskiej w Meksyku.
"Od dziecka ciągnęło mnie do morza. Wyobrażałem sobie że woda zniknęła, zostawiając jednocześnie 'zamrożone' w czasie i przestrzeni podmorskie istoty, a ja mogę chodzić wokół nich... Noszę to marzenie w sobie do dziś. Ponieważ - niestety - większość ludzi postrzega zwierzęta morskie jedynie jako jedzenie, staram się oddać w fotografii istotę, piękno i bogactwo fauny oceanu, pozostając z nadzieją na zmianę tego stereotypowego podejścia".
Wszystkie komentarze