NASA zapowiedziała, że do 2025 roku znajdzie ślady potwierdzające istnienie życia w naszym układzie słonecznym. Gdzie naukowcy chcą go szukać? - Oceany ciekłej wody znajdują się pod lodowymi powierzchniami Europy, Ganimedesa i Enceladusa. Widoczne na powierzchni Marsa ciemne smugi to najprawdopodobniej pozostałości po płynących tam niegdyś rzekach - wylicza Ellen Stofan, szefowa projektów naukowych NASA.
REKLAMA
NASA
1 z 17
Mars, to właśnie tutaj sonda Curiosity podczas jednego z eksperymentów odkryła w próbkach marsjańskiej gleby kwasy tłuszczowe. Naukowcy są podekscytowani - związki te są obecne w błonach komórkowych organizmów żywych.
ESA/DLR/Freie Universitat Berlin (G. Neukum)
2 z 17
Krater w regionie Vastitas Borealis. Widać w nim czapę lodu. Podczas marsjańskiej zimy lód przykryty jest także suchym lodem, dwutlenkiem węgla w postaci stałej, który sublimuje (zamienia się w gaz) latem.
NASA
3 z 17
Io, Europa, Ganimedes i Kallisto - księżyce Jowisza. Naukowcy uważają, że na Ganimedesie i Europie jest woda.
NASA
4 z 17
Jowisz, gazowy gigant. Największa planeta w układzie słonecznym. To między innymi na jego księżycach NASA poszukuje śladów życia. A jest na czym, dzisiaj wiemy, że ma co najmniej 67 księżyców.
NASA
5 z 17
Ganimedes, największy z księżyców Jowisza i jednocześnie największy znany z księżyców w układzie słonecznym. Pod lodową powłoką ukryta jest na nim woda.
NASA
6 z 17
Na powierzchni Ganimedesa występują góry, co może świadczyć o występującej kiedyś aktywności sejsmicznej podobnej do tej na ziemi.
NASA
7 z 17
Europa, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza i szósty co do wielkości ze wszystkich znanych księżyców w układzie słonecznym. Naukowcy podejrzewają, że pod jego lodową powierzchnią znajduje się ocean.
NASA
8 z 17
Naukowcy podejrzewają, że pod lodową powierzchnią Europy znajduje się ocean.
NASA
9 z 17
Europa w naturalnych kolorach.
NASA
10 z 17
Saturn jest drugą co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Ma niewiele mniej księżyców od Jowisza. Jego cechą charakterystyczną jest układ pierścieni wokół planety. Składają się one głównie z lodu.
NASA
11 z 17
Biały punkt w lewym dolnym rogu to Enceladus. Na zdjęciu pokazany jest na tle swojej macierzystej planety - Saturna.
NASA
12 z 17
Enceladus - lodowy księżyc Saturna. Z daleka wygląda jak śniegowa kula na orbicie swojej planety.
NASA
13 z 17
Prawdopodobnie pod lodową powierzchnią Enceladusa znajduje się ocean.
NASA
14 z 17
Tytan, jeden z księżyców Saturna, tutaj też będziemy poszukiwać życia.
NASA
15 z 17
Wyjątkowość tytana polega na tym, że na jego powierzchni znajdują się morza. W przeciwieństwie do mórz ziemskich, te zawierają płynny metan.
NASA
16 z 17
Zdjęcie wykonane przez sondę Cassini w grudniu ub. roku. Widać wyraźnie gęste chmury nad powierzchnią księżyca.
NASA
17 z 17
Kallisto, drugi co do wielkości księżyc Jowisza. Tutaj na razie życia nie poszukujemy. Za to ze względu na niskie promieniowanie naukowcy rozważają możliwość założenia na nim bazy w przyszłości.
Wszystkie komentarze