AGATA GRZYBOWSKA /Agencja Wyborcza.pl
1 z 36
AGATA GRZYBOWSKA - ZDJĘCIE ROKU:
20 lutego 2014 przeszedł do historii pod nazwą 'czarny czwartek' w tym dniu doszło do największych walk między demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. W starciach z Berkutem zginęło ok. 70 osób m.in. od postrzałów snajperskich.
Wyczerpani walkami demonstranci odpoczywają chwilę pod barykadą na ul. Instytuckiej.
AGATA GRZYBOWSKA / Agencja Wyborcza.pl
2 z 36
AGATA GRZYBOWSKA - I MIEJSCE W KATEGORII "WYDARZENIA" ZDJĘCIE POJEDYNCZE.
24 stycznia, na ulicy Hruszczewskiego, trwały całonocne walki między demonstrantami a oddziałami Berkutu.
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl
3 z 36
RENATA DĄBROWSKA - I MIEJSCE W KATEGORII "ŻYCIE CODZIENNE" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE: 6-letni Fryderyk ogląda przed snem bajkę, Sztokholm, 6 kwietnia 2014
fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
4 z 36
MATEUSZ SKWARCZEK - III MIEJSCE W KATEGORII "PORTRET" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE: reprezentant Polski w skokach narciarskich Maciej Kot podczas sesji zrealizowanej specjalnie dla "Dużego Formatu", Zakopane 25.01.2014 r.
JAKUB OCHNIO/Kolektyw Fotografów Afterimage
5 z 36
JAKUB OCHNIO - NAGRODA FUJIFILM. Żołnierze z ochotniczego batalionu Dnipro-1 podczas przygotowań i świętowania w ostatnim dniu 2014 roku. Piski k. Doniecka (Ukraina), 30-31 grudnia 2014 r.
Daniel Frymark/Radio Weekend
6 z 36
DANIEL FRYMARK - I MIEJSCE W KATEGORII "KULTURA I SZTUKA" FOTOREPORTAŻ. Przystanek Woodstock w 2014 r. miał jubileuszową dwudziestą edycję. Odwiedziła go rekordowa liczba fanów. Według szacunków było to około 750 tysięcy osób.
Kostrzyn nad Odrą (Polska), 2-3 sierpnia 2014 r.
Mateusz Baj/freelancer
7 z 36
MATEUSZ BAJ - II MIEJSCE W KATEGORII 'KULTURA I SZTUKA' FOTOREPORTAŻ. 'Tutejsi' - tak mieszkańcy Polesia Zachodniego odpowiadali na pytanie o narodowość podczas spisu powszechnego w 1931 r. Ludność ta wyznawała różne religie, posługiwała się językiem chachłackim. Po II wojnie światowej obszar ten podzieliły granice Polski, Białorusi i Ukrainy. Mimo podziału, nadal widoczne są ślady tamtej społeczności.
Okuninka, Sławatycze, Sobibór, Zaświatycze (Polska), Switaź, Szack, Hołowno (Ukraina), listopad 2010 r. - maj 2014 r.
Michał Patycki/freelancer
8 z 36
MICHAŁ PATYCKI - III MIEJSCE W KATEGORII "KULTURA I SZTUKA" FOTOREPORTAŻ. Wodzenie bera. Zwyczaj wziął się od Józefa Lompy, który jako pierwszy wspominał o gatunkach niedźwiedzi na Górnym Śląsku. Od 1994 r. obchodzony jest w Kopienicy, gdzie barwny korowód z grupą grajków obchodzi tutejsze domy, by świętować ostatki. Miś dobrze ugoszczony przynosi szczęście na cały rok tym, którzy zaproszą go do siebie.
Kopienica (Polska), 1 marca 2014 r.
Piotr Tracz/Agencja Fotograficzna Reporter Poland
9 z 36
PIOTR TRACZ - I MIEJSCE W KATEGORII "PORTRET" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Jerzy Bogusz, więzień nr 61 obozu w KL Auschwitz, jeden z ostatnich żyjących więźniów pierwszego transportu, który 14 czerwca 1940 r. dotarł do obozu w Oświęcimiu. W obozie pracował jako pomocnik szklarza.
Oświęcim (Polska), 9 września 2014 r.
Irek Dorożański/Agencja Forum
10 z 36
IREK DOROŻAŃSKI - II MIEJSCE W KATEGORII "PORTRET" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Tadeusz Matus zmaga się z chorobą Lou Gehriga (SLA). Od dwóch lat żyje podłączony do respiratora. Dzięki ogólnoświatowej akcji Ice Bucket Challenge ludzie cierpiący na tę chorobę zostali zauważeni przez społeczeństwo. Tadeuszem opiekuje się żona Wiesława.
Zabrze (Polska), 27 sierpnia 2014 r.
Piotr Tracz/Agencja Fotograficzna Reporter Poland
11 z 36
PIOTR TRACZ - I MIEJSCE W KATEGORII "PORTRETY" FOTOREPORTAŻ. Janusz Korwin-Mikke i jego wyborcy. Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego oraz samorządu.
Kraków, Krynica-Zdrój, Rzeszów, Mielec, Krosno (Polska), maj - listopad 2014 r.
Jeremi Astaszow/freelancer
12 z 36
JEREMI ASTASZOW - II MIEJSCE W KATEGORII "PORTRETY" FOTOREPORTAŻ. Podziemny protest zdeterminowanych górników z KWK Kazimierz-Juliusz, którzy spędzili pod ziemią 5 dni, domagając się m.in. wypłaty zaległych wynagrodzeń i przedłużenia żywotności kopalni. Na powierzchni czekały dopingujące ich rodziny, żony i dzieci. 27 września 2014 r. doszło do porozumienia z przedstawicielami rządu.
Sosnowiec (Polska), 26-27 września 2014 r.
Piotr Tracz/Agencja Fotograficzna Reporter Poland
13 z 36
PIOTR TRACZ - III MIEJSCE W KATEGORII 'PORTRETY' FOTOREPORTAŻ.
Blisko 94-letni Jerzy Bogusz jest jednym z ostatnich żyjących więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz, który wyruszył 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa. 75 lat po tym, jak trafił do obozu, nadal nie może wyzbyć się piętna, jakim został naznaczony podczas pobytu w 'fabryce śmierci'.
Oświęcim (Polska), 12 września 2014 r.
Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
14 z 36
ARKADIUSZ GOLA - I MIEJSCE W KATEGORII "PRZYRODA" FOTOREPORTAŻ. Hałdy węgla kamiennego na Górnym Śląsku tworzą niepowtarzalne krajobrazy. Mimo że wydobycie węgla systematycznie spada, a hałdy kamienia węgielnego są eksploatowane pod budowę autostrad, górnictwo w dużej mierze kształtuje krajobraz tego regionu.
Radlin, Świętochłowice, Ruda Śląska, Czerwionka-Leszczyny (Polska), grudzień 2013 r. - listopad 2014 r.
Krzysztof Racoń/ freelancer
15 z 36
KRZYSZTOF RACOŃ - II MIEJSCE W KATEGORII "PRZYRODA" FOTOREPORTAŻ. Jeziora Rożnowskie i Czchowskie przez wiele dekad przyciągały mieszkańców południowej Polski, spragnionych wypoczynku nad wodą. Jednak stopniowe zamulanie obu zbiorników prowadzi do powolnego obumierania jezior.
Czchów, Tęgoborze, Wytrzyszczka, Tropie, Gródek nad Dunajcem (Polska), listopad 2013 r. - grudzień 2014 r.
Krzysztof Zając/freelancer
16 z 36
KRZYSZTOF ZAJĄC - III MIEJSCE W KATEGORII "PRZYRODA" FOTOREPORTAŻ. W Polsce masowo budowane są ekrany dzwiękochłonne. Przy trasie numer 786 z Kielc do Włoszczowy mogło stanąć aż o 93 proc. mniej barier dźwiękochłonnych - stwierdziła kontrola NIK. Drogowcy odrzucają ustalenia kontrolerów. Tłumaczą, że nie mogli dopuścić do utraty 240 mln zł unijnego dofinansowania.
Kielce, Promnik (Polska), maj 2013 r. - czerwiec 2014 r.
Bartłomiej Jurecki/Tygodnik Podhalański
17 z 36
BARTŁOMIEJ JURECKI - I MIEJSCE W KATEGORII "PRZYRODA" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. W wigilię dnia św. Antoniego setki ludzi pędzi konno wąskimi uliczkami San Bartolomé de Pinares, górskiej miejscowości, biorąc udział w rytuale Luminarias, który ma 500-letnią tradycję. To symboliczne oczyszczenie zwierząt w dymie ognisk, które ma zapewnić im ochronę na kolejny rok. Wiele organizacji domaga się od władz Hiszpanii zakazu organizacji tej imprezy.
San Bartolomé de Pinares (Hiszpania), 16 stycznia 2014 r.
Rafał Siderski.freelancer
18 z 36
RAFAŁ SIDERSKI -II MIEJSCE W KATEGORII "PRZYRODA" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE.
Miejsce po ścięciu starej wierzby, spontanicznie upamiętnione przez mieszkańców.
Warszawa (Polska), 17 kwietnia 2014 r.
Bartłomiej Jurecki/Tygodnik Podhalański
19 z 36
BARTŁOMIEJ JURECKI - III MIEJSCE W KATEGORII "PRZYRODA" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE.
Bałkany nawiedziła najgorsza powódź od ponad stulecia. Kataklizm najciężej dotknął Bośnię i Hercegowinę, gdzie ucierpiała jedna czwarta z 3,8 mln populacji kraju. Rozkładające się zwłoki zwierząt groziły wybuchem epidemii.
Chorwacja/Bośnia i Hercegowina, 21 maja 2014 r.
Simona Supino/Super Express
20 z 36
SIMONA SUPINO - NAGRODA "RZECZPOSPOLITEJ". Ukraina swoją drogę do demokracji znaczy krwią jej zwolenników. Tłum na Majdanie Niepodległości w Kijowie nieomal linczuje snajpera pojmanego przez obronę Majdanu.
Kijów (Ukraina), 22 lutego 2014 r.
Wiktor Kubiak/Agencja Fotograficzna Edytor
21 z 36
WIKTOR KUBIAK - III MIEJSCE W KATEGORII 'SPORT' FOTOREPORTAŻ. Kleofas to hala, w której przez niemal pół wieku trenowali wychowankowie klubu bokserskiego '06 KLEOFAS' . W latach świetności hala należała do kopalni węglowej, lecz w ostatnim czasie kryzys ekonomiczny zmusił właścicieli do jej sprzedaży. Powoli kończy się historia popularnego 'Kleofasu'.
Katowice (Polska), maj - październik 2014 r.
Mariusz Janiszewski/doc! photo magazine
22 z 36
MARIUSZ JANISZEWSKI - II MIEJSCE W KATEGORII "SPORT" FOTOREPORTAŻ. Koszykówka - narodowy sport Filipińczyków. Boiska są wszędzie, bez względu na podłoże. Grają wszyscy, od dzieci do starszych.
Manila, Tacloban, Tondo (Filipiny), grudzień 2012 r. - marzec 2014 r.
Adrian Jaszczak/freelancer
23 z 36
ADRIAN JASZCZAK - I MIEJSCE W KATEGORII "SPORT" FOTOREPORTAŻ. II Turniej o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego w gimnastyce artystycznej. Oprócz polskich zawodniczek wzięły w nim udział również reprezentantki Ukrainy i Norwegii.
Łódź (Polska), 6-7 grudnia 2014 r.
Piotr Dymus/freelancer
24 z 36
PIOTR DYMUS - I MIEJSCE W KATEGORII "SPORT" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Triatloniści z klubu Trinergy podczas treningu pływackiego. Triatlon jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną, szczególnie wśród amatorów.
Warszawa, Jeziorko Czerniakowskie (Polska), 10 czerwca 2014 r.
Aleksander Majdański/Fakt
25 z 36
ALEKSANDER MAJDAŃSKI - II MIEJSCE W KATEGORII "SPORT" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Mecz Legia Warszawa vs Lech Poznań - oprawa kibiców Legii Warszawa, którzy na początku meczu odpalili zakazane race.
Warszawa (Polska), 1 czerwca 2014 r.
Grzegorz Press/freelancer
26 z 36
GRZEGORZ PRESS - III MIEJSCE W KATEGORII "SPORT" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Mistrzostwa Świata w Amp futbolu, które odbyły się w Meksyku w grudniu 2014 r. Amp futbol to odmiana piłki nożnej dla osób po amputacji kończyn. W turnieju wzięło udział 24 spośród ponad 30 istniejących reprezentacji z całego świata. Polska zajęła sensacyjne 4. miejsce, przegrywając w meczu o brąz 0:1 z potęgą tej dyscypliny - Turcją.
Culiacán (Meksyk), 7 grudnia 2014 r.
Maciej Moskwa, Testigo Documentary
27 z 36
MACIEJ MOSKWA - JAKUB SZYMCZUK - III MIEJSCE W KATEGORII 'WYDARZENIA' FOTOREPORTAŻ. Miasto Hebron (żyd.) lub Al-Khal?l (arab.) - święte miasto islamu i judaizmu. Skutki wojny w Gazie odczuwała cała Palestyna. Żołnierze izraelskich sił IDF nachodzący palestyńskie domy, ataki osadników żydowskich na rodziny mieszkające w starym Hebronie, zamieszki z udziałem bojówkarzy Hamasu, podczas których giną nastolatkowie - to codzienność miasta, w którym radykalizm islamski ściera się z radykalnym syjonizmem. Hebron (Palestyna), 19 lipca 2014 r.
Jakub Szymczuk/Gość Niedzielny
28 z 36
JAKUB SZYMCZUK - II MIEJSCE W KATEGORII 'WYDARZENIA' FOTOREPORTAŻ. 'Czarny Czwartek' na kijowskim Majdanie. Ukraina (Kijów), 20 lutego 2014 r.
Simona Supino/Super Express
29 z 36
SIMONA SUPINO - I MIEJSCE W KATEGORII 'WYDARZENIA' FOTOREPORTAŻ. Ukraina swoją drogę do demokracji znaczy krwią jej zwolenników. Obywatele sami zainicjowali zmiany, protestując na ulicach Kijowa przeciwko rządom prezydenta Wiktora Janukowycza. Do historii przeszedł 'Czarny Czwartek' (20 lutego 2014 r.), gdy ok. 70 osób zginęło w starciach z siłami bezpieczeństwa, m.in. od kul snajperów.
Kijów (Ukraina), styczeń - luty 2014 r.
Tomasz Adamowicz/Forum
30 z 36
TOMASZ ADAMOWICZ - II MIEJSCE W KATEGORII "WYDARZENIA" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE.
Witalij Kliczko usiłujący rozdzielić protestujących uczestników Majdanu i milicję podczas walk na barykadzie na ulicy Hruszczewskiego.
Kijów (Ukraina), 19 stycznia 2014 r.
Maciej Moskwa, Testigo Documentary
31 z 36
MACIEJ MOSKWA - III MIEJSCE W KATEGORII "WYDARZENIA" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Hasun ma 12 lat. Uciekł do Turcji z syryjskiego Kobane podczas ofensywy radykałów religijnych z organizacji Państwo Islamskie. Znalazł schronienie w tymczasowym obozie dla kurdyjskich uciekinierów. W miasteczku namiotowym słychać walki i naloty na jego rodzinne Kobane.
Suruç (Turcja), 14 listopada 2014 r.
Paweł Czarnecki/freelancer
32 z 36
PAWEŁ CZARNECKI- I MIEJSCE W KATEGORII 'ŻYCIE CODZIENNE' FOTOREPORTAŻ. Reklamy wielkoformatowe, widziane z wnętrz budynków, nakładające się na miejski krajobraz. Warszawa (Polska), 9-16 grudnia 2014 r.
Kuba Kamiński/Polska Agencja Prasowa
33 z 36
KUBA KAMIŃSKI - II MIEJSCE W KATEGORII 'ŻYCIE CODZIENNE' FOTOREPORTAŻ. Szeptuchy to ludzie, którzy wierzą, że posiadają dar od Boga leczenia wszelkich chorób i bólu poprzez szeptanie specjalnych modlitw do ucha chorych. Żyją w małych wioskach na obszarze Podlasia i Białorusi. Przez jednych uznawane za osoby wręcz święte, a przez innych za budzące postrach, rzucające uroki wiedźmy. Są częścią lokalnej kultury.
Rutka, Dubicze Cerkiewne, Opaka Duża, Grabarka (Polska), Buszmicze, Osa, Osowo (Białoruś), listopad 2013 r. - styczeń 2014 r.
Grzegorz Dembiński/Głos Wielkopolski
34 z 36
GRZEGORZ DEMBIŃSKI - III MIEJSCE W KATEGORII 'ŻYCIE CODZIENNE' FOTOREPORTAŻ. Oficjalne otwarcie centrum logistyczno-magazynowego Amazon w Sadach pod Poznaniem. Światowy gigant w branży handlu internetowego po raz pierwszy zainwestował w Polsce. W dwóch takich centrach w Polsce (drugie znajduje się pod Wrocławiem) Amazon stworzył ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.
Poznań-Sady (Polska), 29 października 2014 r.
MACIEK NABRDALIK/VII Photo
35 z 36
MACIEJ NABRDALIK - II MIEJSCE W KATEGORII "ŻYCIE CODZIENNE" ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Godzina 5 rano; sobotnia impreza w jednym z modnych klubów nad Wisłą dobiega końca.
Warszawa (Polska), 3 sierpnia 2014 r.
Adrian Wykrota/freelancer
36 z 36
ADRIAN WYKROTA - III MIEJSCE W KATEGORII 'ŻYCIE CODZIENNE' ZA ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której inicjatorem jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna. EDK w Wielkopolsce po raz pierwszy odbyła się w nocy z 11 na 12 kwietnia 2014 r. Trasa liczyła 44 km.
Mosina - Lubiń (Polska), 12 kwietnia 2014 r.
Wszystkie komentarze