DAESUNG LEE / LensCulture Portrait Awards 2015
1 z 15
Przedstawiamy wyniki konkursu fotografii portretowej Lens Culture Portrait Awards 2015. Jury skoncentrowało się na wyróżnieniu fotografii nietypowych, pionierskich. Konkurs ma wyłonić twórców nowoczesnej, wychodzącej poza tradycję, fotografii portretowej. W galerii prezentujemy prace sześciu zwycięzców konkursu oraz wybrane fotografie finalistów. Niniejsza fotografia o tytule "Na brzegu znikającej wyspy" należy do cyklu, który został uznany za najlepszy w kategorii Serie zdjęć. Powstała na wyspie Ghoramara w Indiach. Na wyspie, która tonie. Od roku 1962 zmniejszyła się o połowę. Mimo tego wciąż żyje tam wiele osób - głównie rybaków i farmerów. - Widziałem tam ślady dziedzictwa ginącego wśród coraz wyższych pływów - mówi autor zdjęcia, koreański fotograf Daesung Lee.
TOM VANI / LensCulture Portrait Awards 2015
2 z 15
Pierwsze miejsce w kategorii Zdjęcie pojedyncze. Sportretowana przez amerykańskiego fotografa Toma Vaniego kobieta to Alexzandria - modelka, aktorka i artystka.
PHILIPP ENGELHORN / LensCulture Portrait Awards 2015
3 z 15
Drugie miejsce w kategorii Seria zdjęć. Pływaczki pozują na plaży w Qingdao we wschodnich Chinach. Mają na sobie nietypowe stroje. Chronią one sportowców przed promieniami słonecznymi, a także przed poparzeniem przez powszechne w tej okolicy wielkie meduzy. Stroje są personalizowane - ich wygląd ma odzwierciedlać charakter i wyczucie stylu jego posiadacza.
LINELLE DEUNK / LensCulture Portrait Awards 2015
4 z 15
Drugie miejsce w kategorii Zdjęcie pojedyncze. Powstało w Ugandzie. Jego bohaterowie to synowie Gertrudy - kobiety, która objęta jest programem pomocowym organizacji Katosi Women's Development Trust. Otrzymuje od niej wodę pitną i mikropożyczki, które pozwalają jej na utrzymanie 9-osobowej rodziny.
CANDACE KARCH / LensCulture Portrait Awards 2015
5 z 15
Trzecie miejsce w kategorii Serie zdjęć. Bohaterka fotografii to 97-letnia artystka Marie Ulmer. Amerykańska fotografka Candace Karch dokumentowała jej pracę przez rok. Przez ten czas kobiety bardzo się do siebie zbliżyły. Ulmer twierdzi, że codziennie, od 90 lat, wykonuje jedno dzieło sztuki - głównie obrazy.
CAROLINA SANCHEZ-MONGE / LensCulture Portrait Awards 2015
6 z 15
Trzecie miejsce w kategorii Zdjęcie pojedyncze. Wykonała je Amerykanka Carolina Sanchez-Monge.
PROBAL RASHID / LensCulture Portrait Awards 2015
7 z 15
25-letni mieszkaniec Bangldeszu Suruz Ali, bohater jednej z wyróżnionych w konkursie fotografii, od 2012 roku choruje na gruźlicę. Choroba ta jest coraz większym problemem. Tylko w Bangladeszu na gruźlicę cierpi ok. 570 tys. osób. Co roku przybywa tam ok. 300 tys. zachorowań.
RANIA MATAR / LensCulture Portrait Awards 2015
8 z 15
"Niewypowiedziana rozmowa: Matki i córki" - jeden z wyróżnionych przez jury projektów.
ANDY AITCHISON / LensCulture Portrait Awards 2015
9 z 15
Młody chłopiec otoczony przez setki ortodoksyjnych Żydów jest bohaterem zdjęcia jednego z finalistów konkursu - Brytyjczyka Andy'ego Aitchisona.
BRIAN DRISCOLL / LensCulture Portrait Awards 2015
10 z 15
Komi-Land to jedna z wyróżnionych przez jury serii fotografii. To cykl portretów Niemców, którzy po II wojnie światowej zostali zesłani do Republiki Komi oraz ich potomków.
CAITLIN SAS / LensCulture Portrait Awards 2015
11 z 15
Fotografia pt. "Inne spojrzenie: Patrząc z bliska na bielactwo" została wyróżniona w kategorii zdjęcie pojedyncze. "W każdym odchyleniu od normy drzemie ukryte piękno. Chcę je uchwycić i pokazywać innym" - pisze autorka tego zdjęcia, Holenderka, Caitlin Sas.
ZSÓFIA PÁLY / LensCulture Portrait Awards 2015
12 z 15
Węgierka Zsófia Pályi została wyróżniona za cykl fotografii jeziora Balaton, nazywanego węgierskim morzem. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku był to niezwykle popularny - nie tylko dla Węgrów - kurort turystyczny. Po upadku komunizmu sytuacja zaczęła się zmieniać, a region stracił popularność. Dziś znowu nad Balaton zaczynają przyjeżdżać turyści. Pályi dokumentuje ten swoisty renesans.
RONO STINNETT / LensCulture Portrait Awards 2015
13 z 15
"Chłopiec z martwymi ptakami" - fotografia wyróżniona w kategorii Zdjęcie pojedyncze. Jej autor Brytyjczyk Rono Stinnett tak pisze o swojej pracy: "Moja praca jako portrecisty wydaje się bardzo osobista. Staram się wykorzystywać osoby, które znam, starając się wydobyć z nich to, co najlepsze. Wydaje mi się, że ludzie lśnią najbardziej, gdy przebywają w swoim własnym środowisku i są zestawieni z obiektami, które reprezentują to, kim są".
MAHMOUD YAKUT / LensCulture Portrait Awards 2015
14 z 15
"To portret koczownika z regionu Sonamarg w Kaszmirze. Przez wyraziste rysy twarzy i ostre spojrzenie wydawał mi się być częścią surowego górskiego krajobrazu" - pisze autor tego zdjęcia Egipcjanin Mahmoud Yakout.
REBECCA LEE / LensCulture Portrait Awards 2015
15 z 15
"Kocham fotografować, zatrzymywać ten szczególny moment w czasie" - pisze autorka tego zdjęcia Brytyjka Rebecca Lee. Dodaje, że szczególnie interesuje ją wpływanie - za pomocą fotografii - na ludzki pogląd na sport. Stara się tworzyć m.in. poetyckie portrety paraolimpijczyków.
Wszystkie komentarze