Wybory prezydenckie w USA. Donald Trump pokonał obecną wiceprezydent Kamalę Harris i został wybrany 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Z całego świata spływają gratulacje. - To wspaniałe zwycięstwo dla Amerykanów. Pozwoli nam sprawić, by Ameryka znowu stała się wielka - mówił Trump podczas przemówienia do swoich zwolenników. Zapowiedział "złoty wiek Ameryki".
Pokaż od:
6 listopada 23:59

Zełenski rozmawiał przez telefon z Trumpem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę wieczorem na platformie X, że rozmawiał przez telefon z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem po jego zwycięstwie w amerykańskich wyborach.

"Miałem doskonałą rozmowę z prezydentem Donaldem Trumpem i pogratulowałem mu historycznego zwycięstwa — jego wspaniała kampania umożliwiła ten wynik. Pochwaliłem jego rodzinę i zespół za ich wspaniałą pracę" - napisał Zełenski.

"Zgodziliśmy się na utrzymywanie bliskiego dialogu i rozwijanie naszej współpracy. Silne i niezachwiane przywództwo Stanów Zjednoczonych jest niezbędne dla świata i sprawiedliwego pokoju" - podkreślił ukraiński prezydent.

Wcześniej w środę ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha napisał na platformie X, że Zełenski i Trump prowadzą długotrwały, konstruktywny i zorientowany na wyniki dialog.

"Będziemy współpracować, aby wzmocnić strategiczne partnerstwo Ukrainy i USA oraz przybliżyć kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój. Polegamy na zdecydowanym przywództwie Ameryki" - zaznaczył Sybiha.

Źródło: PAP

6 listopada 23:55

Politico: Biały Dom planuje dostarczyć ostatni pakiet pomocy Ukrainie przed inauguracją Trumpa

Biały Dom planuje dostarczyć ostatni pakiet pomocy Ukrainie, wynoszący ponad 6 mld dolarów, przed inauguracją prezydenta elekta Donalda Trumpa - poinformował w środę portal Politico powołując się na źródła w administracji prezydenta Joe Bidena.

Zazwyczaj zrealizowanie dostaw broni i amunicji do Ukrainy zajmuje miesiące, dlatego nie wszystko, co zostanie zatwierdzone w ramach nowego pakietu wsparcia dla Kijowa, może zdążyć dotrzeć na front zanim administracja prezydenta elekta zasiądzie w Białym Domu - napisał Politico.

"Wysyłaliśmy wszystko co mogliśmy, ale problem polega na tym, że możesz coś wysłać dopiero jak jest to wyprodukowane" - powiedział były urzędnik d.s. budżetu w ministerstwie obrony USA, który jest teraz ekspertem Center for Strategic and International Studies. "Administracja Bidena mogłaby sięgnąć do magazynów i dzięki temu wysłać sprzęt szybciej, ale nie jest jasne czy zgodziłby się na to Pentagon, ponieważ wpłynęłoby to na jego gotowość bojową" - dodał.

Podczas ostatniej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie we wrześniu, Biden podjął decyzję, aby Pentagon przeznaczył resztę pakietu pomocy dla Ukrainy jeszcze przed końcem jego kadencji. Kongres USA zatwierdził w kwietniu pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów.

Pozostałe pieniądze z tego pakietu pomocy dzielą się na 4,3 mld dolarów, które mają zostać przeznaczone na broń będącą w magazynach i 2,1 mld dolarów na kontrakty z amerykańskimi firmami zbrojeniowymi - opisał Politico.

Źródło: PAP

6 listopada 23:44

Przemówienie Kamali Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie.

6 listopada 23:31

Media: Trump wygrał, bo wielu czuje się wykluczonych z ?amerykańskiego snu?

Były prezydent USA Donald Trump zyskał głosy w wyborach dzięki rozczarowaniu stanem gospodarki i pragnieniu zmiany. Z kolei przekaz Demokratki Kamali Harris do kobiet okazał się nieskuteczny – piszą w środę amerykańskie media.

„Wiele wskaźników gospodarczych pokazuje, że amerykańska gospodarka radzi sobie świetnie i jest przedmiotem zazdrości reszty świata. Ale i tak wyborcy widzą ją w ciemnych barwach i duża część z nich wini prezydenta Joe Bidena i wiceprezydentkę Kamalę Harris za niewystarczającą poprawę sytuacji finansowej przez ostatnie cztery lata” – napisała na swym portalu amerykańska telewizja CNN.

Mimo że rośnie zatrudnienie, konsumpcja i cała gospodarka, to niekoniecznie przekłada się to na nastroje społeczne - zauważyła. „Jeżeli przepłacasz za kawę albo nie stać cię na kupno domu, to dane te nie mają znaczenia: czujesz się wykluczony z amerykańskiego snu” – stwierdziła CNN.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że kiepskie nastroje mogą być bardziej współzależnością, a nie przyczyną wygranej Trumpa. „Postrzeganie gospodarki w dużym stopniu zależy od polityki, a liczba członków Partii Republikańskiej rośnie” – zauważyła. Według cytowanego przez CNN badania think tanku Brookings Institution, gdy Trump przejął władzę w 2017 r., nastroje sympatyków Republikanów dotyczące gospodarki się poprawiły, a Demokratów – spadły. Dodatkowo – jak wskazało badanie - sprzężenie to jest trzy razy mocniejsze wśród społeczności republikańskiej niż demokratycznej.

Z kolei Politico zauważa, że przyczyny porażki można upatrywać w tym, że Harris reprezentuje starą administrację, a większość wyborców miała poczucie, że kraj idzie w złym kierunku. Portal podkreślił, że kandydatce Republikanów nie udało się pokazać elektoratowi, w czym będzie różnić się od Bidena.

 Źródło: PAP

6 listopada 23:16

Długo wydawało się, że wiceprezydentka prowadzi udaną kampanię. Możliwe jednak, że popełniła dwa poważne błędy. A przede wszystkim zderzyła się z nastrojami w amerykańskim społeczeństwie, które od początku stawiały ją w trudnej pozycji.

6 listopada 23:03

Radość prawicy i populistów w Ameryce Łacińskiej po prognozowanym zwycięstwie Trumpa

Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach w USA w Różowym Domu, siedzibie libertariańskiego prezydenta Argentyny Javiera Mileia, zapanowała „ledwo skrywana euforia” – podał w środę dziennik „La Nacion”. Radość z wyniku wyraził też były przywódca Brazylii Jair Bolsonaro.

Bolsonaro, który próbował podważyć wyniki przegranych przez siebie wyborów w 2022 roku i otrzymał za to sądowy zakaz kandydowania w kolejnych, zasugerował, że zwycięstwo Trumpa – i pomoc Boga – mogą utorować mu drogę powrotu do władzy.

„Gratuluję, mój przyjacielu, tego epickiego zwycięstwa, które oznacza nie tylko pański powrót do Białego Domu, ale też triumf ludzkiej woli nad aroganckimi zamysłami elity, która gardzi naszymi wartościami, przekonaniami i tradycjami” – napisał w serwisie X.

„Niech zwycięstwo Trumpa zainspiruje Brazylię, by podążyła tą samą ścieżką. (…) Być może, zanim się zorientujemy, Bóg da nam szansę na wykonanie naszej misji z godnością i odebranie tego, co nam zabrano” – dodał prawicowy polityk, nazywany czasem „tropikalnym Trumpem”

Dziennik „Folha de Sao Paulo” zauważył uszczypliwie, że do startu w wyborach w 2026 roku - oprócz Trumpa i boskiej pomocy - Bolsonaro potrzebowałby też przychylności Federalnego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Wyborczego, obu izb Kongresu i obecnej administracji. Sąd zakazał mu ubiegania się o ten urząd do 2030 roku.

Źródło: PAP

6 listopada 22:49

- Zwracając się do młodych ludzi, to ok, jeśli czujecie się smutni i rozczarowani. W trakcie kampanii mówiłam, że jeśli walczymy, to wygrywamy. Ale czasem taka walka musi trwać. Macie siłę, macie moc. Nigdy nie słuchajcie, jeśli ktoś wam powie, że coś jest niemożliwe, ponieważ wcześniej to nie zostało zrobione - mówiła kandydatka Demokratów.

- Wielu z was myśli, że przed nami ciemne czasy. Ale tylko w ciemną noc widać gwiazdy. Rozświetlmy zatem to ciemne niebo blaskiem miliarda gwiazd. Wypełnijmy je blaskiem optymizmu, wiary i służby. Niech to prowadzi nas nawet wtedy, gdy ponosimy porażkę. Idźmy dzięki temu w kierunku tej wyjątkowej obietnicy, którą składają Stany Zjednoczone. Niech Bóg was błogosławi, niech Bóg błogosławi Stany Zjednoczone - zakończyła przemówienie Kamala Harris.

6 listopada 22:44

- Wiem, że ludzie odczuwają i doświadczają teraz wielu emocji. Rozumiem to, ale musimy zaakceptować wyniki tych wyborów. Dzisiaj rozmawiałam z prezydentem elektem Trumpem i pogratulowałam mu zwycięstwa. Powiedziałam mu również, że pomożemy jemu i jego zespołowi w procesie przejścia i że zaangażujemy się w pokojowe przekazanie władzy - mówiła Harris.

- Ameryko, nigdy nie oddamy naszej walki o demokrację i sprawiedliwość oraz o świętą ideę, zgodnie z którą wszyscy mamy równe prawa, które muszą być respektowane. Będziemy tę walkę kontynuować w sądach i na placach, ale też w sposób bardziej cichy, żyjąc z szacunkiem do drugiego człowieka - zapowiedziała.

6 listopada 22:38

Kamala Harris przemawia po porażce

Kamala Harris właśnie rozpoczęła przemówienie do Amerykanów. Kandydatka Demokratów uznała swoją porażkę w wyborach prezydenckich.  - Wszystkim wam dziękuję. Ja też was kocham. Chcę wam powiedzieć, że moje serce jest dzisiaj pełne wdzięczności za zaufanie, które mi przekazaliście, jest pełne miłości dla naszego kraju, pełne determinacji - zaczęła wiceprezydent.

I dodała: - Choć porażka w tych wyborach boli, to nie poddam się. Będę dalej walczyć o przyszłość narodu, o wolność. O kraj, w którym kobiety mają możliwość decydowania o własnym ciele, gdzie ludzie mogą realizować swoje cele i marzenia

6 listopada 22:29

CNN: Harris nie zdołała uzyskać wystarczającego poparcia u kobiet

Kandydatka Demokratów Kamala Harris nie zdołała uzyskać wystarczającego poparcia u kobiet - oceniła telewizja CNN. Z kolei jej przeciwnik i zwycięzca wyborów prezydencki Donald Trump zdołał zmobilizować mężczyzn i grupy wyborców, które wydawały się dla niego nieosiągalne.

Harris uzyskała mniej głosów wśród kobiet niż Biden zdobył w 2020 roku i Clinton w 2016 roku. Jest to wyjątkowo niepokojące, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dużą część swojej kampanii wiceprezydentka poświęciła tematowi aborcji - zwróciła uwagę CNN.

Latynosi, którzy zazwyczaj głosowali na Demokratów i na których głosy, w szczególności w stanach wahających się, liczyła Harris, w tegorocznych wyborach w większość poparli prezydenta elekta. Biden m.in. dzięki ich głosom pokonał Trumpa w 2024 roku. Latynoski zagłosowały w większości na Harris, ale wsparły ją w mniejszym stopniu niż poprzednio Clinton i Bidena.

Demokraci zdołali zagarnąć część elektoratu Trumpa wśród białych wyborców z wykształceniem wyższym. W 2016 roku większość z nich zagłosowała za Trumpem, a w 2024 roku Harris zyskała o 10 punktów procentowych więcej poparcia w tej grupie. Ten trend jest zarówno zauważalny wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Partia Demokratyczna straciła poparcie wśród najmłodszych wyborców, którzy na ogół ją popierają. CNN zwróciło uwagę, że chociaż w typowym dla Demokratów elektoracie Harris straciła, to zyskała nieco wśród najstarszych wyborców, którzy zazwyczaj popierają Republikanów.

Źródło: PAP

6 listopada 22:16

"Na Howard University, gdzie wiceprezes Kamala Harris ma wygłosić przemówienie, nastrój jest ponury, a tłum niewielki" - informuje ABC News.

6 listopada 22:10

"Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach w środę rozpocznie on dwumiesięczny okres przejściowy jako prezydent elekt, zanim zostanie zaprzysiężony 20 stycznia" - pisze New York Times.

6 listopada 21:57

Co powrót Donalda Trumpa do Białego Domu oznacza dla nauki i zdrowia publicznego w USA? Naukowcy znowu mają złe przeczucia.

6 listopada 21:42

Mosbacher: Trump rozumie, że Polska jest nowym liderem Europy

Donald Trump rozumie, że Polska jest nowym liderem Europy, a jego zwycięstwo jest dla niej dobrą wiadomością - powiedziała PAP była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Bizneswoman wyraziła gotowość powrotu do służby publicznej w nowej administracji.

"Myślę, że nasze wczorajsze zwycięstwo to naprawdę dobra wiadomość dla Polski - co mogę powiedzieć z przekonaniem, ponieważ znam Donalda Trumpa, znam Polskę i Polacy sami wiedzą, czego dokonaliśmy za pierwszej kadencji. Donald J. Trump wie, że Polska jest teraz naszym najważniejszym sojusznikiem w NATO, Donald J. Trump rozumie, że Polska jest nowym liderem w Europie i okaże Polsce szacunek i uwagę, na jakie zasługuje i na co sobie zapracowała" - powiedziała w rozmowie z PAP Mosbacher.

Była ambasador i znajoma prezydenta elekta zapewniała, że Trump zrealizuje obietnicę zakończenia wojny w Ukrainie, ale zaznaczyła, że zrobi to "w sposób, w jaki nasi przeciwnicy zrozumieją, że on się ich nie boi".

"To nie będzie tak, że po prostu porzuci Ukrainę i odda jej terytorium. Trump nie jest typem, który się poddaje. A kiedy zawiera umowy, robi to porządnie. Nie odniósłby sukcesu jako negocjator, gdyby każda ze stron nie była zadowolona. I on nie będzie bał się Putina i rozumie jego agresję" - przekonywała Mosbacher. Dodała, że choć nie może zdradzić szczegółów, rozmawiała na temat tych planów z ludźmi z najbliższego otoczenia Trumpa.

Źródło: PAP

6 listopada 21:26

Biały Dom: Biden pogratulował Trumpowi zwycięstwa i zadeklarował płynne przekazanie władzy

Prezydent USA Joe Biden pogratulował w środę Donaldowi Trumpowi wyborczego zwycięstwa i przekazał zobowiązanie do zapewnienia płynnego przekazania władzy oraz zaprosił go na spotkanie - przekazał Biały Dom. Biden odbył też rozmowę z wiceprezydent Kamala Harris.

Jak podał Biały Dom, podczas rozmowy telefonicznej prezydent "wyraził zobowiązanie do zapewnienia płynnego przekazania władzy i podkreślił znaczenie pracy nad zjednoczeniem kraju". Biden zaprosił również swojego poprzednika i przyszłego następcę na spotkanie w Białym Domu "w najbliższej przyszłości".

W czwartek prezydent wygłosi orędzie, w którym omówi wyniki wyborów i proces przekazania władzy.

Biden rozmawiał w środę również z wiceprezydent Kamalą Harris i pogratulował jej "historycznej kampanii wyborczej". Wcześniej Trumpowi pogratulowała też Harris. Według wydanego przez sztab Trumpa oświadczenia, prezydent elekt "zauważył siłę, profesjonalizm i wytrwałość" swojej rywalki i zgodził się z nią co do "wagi zjednoczenia kraju".

6 listopada 21:10

Senator Demokratów Tammy Baldwin obroniła mandat w Wisconsin

Senator Demokratów Tammy Baldwin uzyskała reelekcję w wyścigu w Wisconsin - ogłosiła agencja AP. Baldwin wygrała z republikańskim pretendentem Erikiem Hovde, mimo że w wyborach prezydenckich w Wisconsin zwyciężył Donald Trump.

Po podliczeniu ok. 99 proc. głosów Baldwin prowadzi z Hovdem różnicą 0,9 pkt proc. w jednym z najbardziej wyrównanych wyścigów o mandat senatora. Zwycięstwo Demokratki, która zasiada w Senacie od wyborów 2012 r., oznacza, że Demokraci mogą liczyć co najmniej na 43 miejsca w 100-osobowym Senacie, choć na pewno stracą w nim większość.

Wciąż nierozstrzygnięte jest pięć wyścigów o mandat senatora: w Michigan - gdzie również w wyborach prezydenckich wygrał Trump - kongresmenka Demokratów i była funkcjonariuszka CIA Elissa Slotkin prowadzi z Republikaninem Mike'iem Rogersem o 0,3 p.p. i jest tam faworytką. Faworytami są również kandydaci Demokratów Jacky Rosen w Nevadzie i Ruben Gallego w Arizonie, a także głosujący z Demokratami senator niezależny Angus King, mimo że ta pierwsza przegrywa obecnie z Republikaninem Samem Brownem o tysiąc głosów (0,1 p.p.). W Pensylwanii natomiast faworytem do zdetronizowania wieloletniego senatora Boba Caseya jest Republikanin David McCormick, który prowadzi o 0,6 p.p.

Wciąż ważą się losy tego, która z partii będzie miała większość w Izbie Reprezentantów, choć oczekuje się, że Republikanie utrzymają kontrolę. Z dotychczas rozstrzygniętych pojedynków Republikanie wygrali w 207, a Demokraci w 188. Do uzyskania większości potrzeba 218 mandatów.

Źródło: PAP

6 listopada 20:54

Politycy, prokuratorzy, dziennikarze - lista "wrogów" Trumpa jest bardzo długa. Stary-nowy prezydent USA już w trakcie kampanii zapowiadał zemstę na zdrajcach. Czy zamieni pogróżki w rzeczywistość?

6 listopada 20:35

Siewiera: Nie wykluczałbym, że Donald Trump, przed końcem kadencji Andrzeja Dudy przyjedzie do Polski

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera nie wyklucza, że Donald Trump przed końcem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy odwiedzi Polskę. Siewiera zaznaczył, że wybór personaliów w administracji Donalda Trumpa będzie kształtował jego politykę. "Ze wszystkimi tymi ludźmi środowisko prezydenta Andrzeja Dudy ma relacje, które sięgają wielu lat. Znamy tych ludzi, mamy do siebie telefony komórkowe" - dodał.

Źródło: PAP

6 listopada 20:20

Donald Trump! Donald Trump! - krzyczeli posłowie PiS. Pozowali do zdjęć z czerwoną czapką z hasłem "Make America Great Again". Politycy KO i Lewicy mówią "Wyborczej": Jesteśmy zaskoczeni skalą zwycięstwa Donalda Trumpa.

6 listopada 20:05

Jak podają amerykańskie media, Kamala Harris miała zadzwonić do Donalda Trumpa i pogratulować mu zwycięstwa. "Omówiła znaczenie pokojowego przekazania władzy i bycia prezydentem dla wszystkich Amerykanów" - czytamy.