Po sześciu miesiącach zwłoki w sobotę wieczorem amerykańscy kongresmeni nareszcie przyznali Ukraińcom niemal 61 mld dol. wsparcia. Teraz jednak Rosjanie mogą zintensyfikować ataki.
Pokaż od:
21 kwietnia 22:21

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy jutro.

21 kwietnia 21:57

Duda: Na decyzję Izby Reprezentantów USA miało wpływ wiele czynników

Prezydent udzielił wywiadu w trakcie wizyty w Kanadzie; treść rozmowy została opublikowana na stronie internetowej KPRP. W wywiadzie poruszono m.in. kwestię decyzji Izby Reprezentantów w USA, która w sobotę przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów.

"SE" zapytał prezydenta o sugestie serwisu Politico, że jego środowe spotkanie z Donaldem Trumpem mogło przyczynić się do przyspieszenia procesu podejmowania decyzji w Kongresie. "Też łączy Pan te dwa wydarzenia?" - zapytał dziennikarz.

"Na decyzję Izby Reprezentantów USA wpływ miało wiele czynników. Najważniejsze, że mamy efekt, na który wszyscy czekali: obrońcy Ukrainy otrzymają wsparcie i będą mieli nowoczesną broń, by walczyć i bronić swojej ojczyzny przez agresorem. Ale także Europy przed imperialnymi zakusami Rosji. Staram się przed tym przestrzegać i to tłumaczyć podczas każdego ze spotkań na arenie międzynarodowej. Prezydent Trump również pytał mnie o moją ocenę obecnej sytuacji na Ukrainie" - odpowiedział prezydent.

Podkreślił, że od ponad dwóch lat "nieustannie prowadzi rozmowy z przywódcami i politykami całego świata w kwestii pomocy Ukrainie" - także tymi amerykańskimi, z obu stron sceny politycznej.

Prezydent nie chciał odnosić się do sposobu, w jaki premier Donald Tusk skomentował jego spotkanie z Donaldem Trumpem, ani do pytania czy "rzeczywiście wykonywał instrukcje szefa rządu". "Spuszczę nad tym zasłonę milczenia" - powiedział Duda.

Pytany, czy nie jest jednak tak, że prawdziwym celem jego wizyty w Nowym Jorku było spotkanie z Trumpem, Andrzej Duda odparł: "Powiem tak: cieszę się, że mogliśmy się spotkać, bo mamy przyjacielskie relacje. Bardzo dobrze wspominam okres współpracy z Donaldem Trumpem. I nie waham się tego powiedzieć: Polska wiele zyskała na tej prezydenturze To wtedy zapadła decyzja o tym, że możemy kupić myśliwce F–35 i została zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce. To również w trakcie jego kadencji podjęliśmy współpracę z Westing House przy budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. I – wreszcie – to wówczas podpisaliśmy wielkie kontrakty gazowe, natomiast Stany Zjednoczone zablokowały ukończenie gazociągu Nord Stream 2."

(PAP)

21 kwietnia 21:21

W regionie Odessy przywrócono zasilanie w 14 tys. domów. Dzisiaj przez cały dzień w tym regionie utrzymywała się zła pogoda, przez co wiele osób zostało pozbawionych zasilania. Energetycy spędzili cały dzień próbując usunąć skutki awarii i wieczorem udało im się przywrócić prąd.

21 kwietnia 21:05

"Pakiet USA dla Ukrainy ważny, ale jeszcze nie wyrównuje szans"

Przyjęty przez Izbę Reprezentantów USA pakiet pomocy dla Ukrainy to znaczący krok, ale trzeba pamiętać, że nie w całości trafi on do tego kraju i nie oznacza to jeszcze wyrównania szans w wojnie z Rosją - uważa Matthew Savill, ekspert londyńskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Analityk przypomniał, że przyjęty w sobotę pakiet dla Ukrainy musi jeszcze, wraz z ustawami dotyczącymi Indo-Pacyfiku i Izraela, zostać zatwierdzony przez Senat, a następnie podpisany przez prezydenta Joe Bidena.

"Po drugie, znaczna część z (prawie) 61 mld dolarów (około 13 mld dolarów) ma na celu uzupełnienie amerykańskich zapasów. Może to pozwolić na przekazanie innego sprzętu w formie darowizny, ale oznacza to, że nie wszystkie pieniądze trafią na Ukrainę - zwłaszcza że kolejne 7,3 mld dolarów zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów operacji USA w Europie. Około 28 mld dolarów przeznaczono na bezpośrednie dostawy uzbrojenia na Ukrainę: 13,9 mld dolarów na pomoc Ukrainie w zakupie sprzętu i 13,7 mld dolarów na zakup amerykańskich systemów dla Ukrainy" - wyjaśnił Savill.

Ekspert spodziewa się, że priorytetem będzie artyleria - amunicja i wyrzutnie - a także systemy obrony powietrznej i pociski rakietowe w celu uzupełnienia zapasów uszczuplonych w wyniku ostatnich rosyjskich ostrzałów, wymierzonych szczególnie w ukraińską infrastrukturę energetyczną.

"Choć zakup nowego uzbrojenia może potrwać, Pentagon już oświadczył, że niektóre elementy gotowe do przekazania, ale oczekujące na zatwierdzenie, zostały rozmieszczone tak, aby zminimalizować czas dostawy. Prawie na pewno obejmuje to pociski kalibru 155 mm. Jest mało prawdopodobne, że stworzy to natychmiastowy parytet z rosyjską siłą ognia, ale pomoże wypełnić lukę. Uzbrojenie może również obejmować pociski obrony powietrznej, o przekazaniu których sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że zostaną wyciągnięte przez inne kraje z ich zapasów. Spodziewamy się jednak, że wkrótce osiągniemy punkt, w którym zdolności produkcyjne nowych pocisków będą problemem" - uważa Savill.

Według eksperta pakiet pomocowy zostanie przyjęty z zadowoleniem przez ukraińskich wojskowych, ale trzeba pamiętać, że fundusze z USA prawdopodobnie jedynie pomogą ustabilizować sytuację Ukraińców na froncie w tym roku i rozpocząć przygotowania do operacji w roku 2025.

(PAP)

21 kwietnia 20:50

Rosjanie chcą zająć Chasów Jar do 9 maja i rozpocząć kontrofensywę w czerwcu - mówi Wołodymyr Zełenski. I dodaje: - Oczekuję, że wytrzymamy, że broń dotrze na czas i będziemy w stanie odeprzeć wroga, a następnie pokrzyżować plany Rosji.

21 kwietnia 20:12

Burmistrz Charkowa Ihor Terechow poinformował na Telegramie, że wieczorem na obrzeżach miasta słychać było eksplozje. Według wstępnych informacji jedna osoba została ranna.

21 kwietnia 19:50

Zełenski: Pomoc USA daje Ukrainie ?szansę na zwycięstwo?

„Myślę, że to wsparcie naprawdę wzmocni siły zbrojne, modlę się, i będziemy mieli szansę na zwycięstwo, jeśli Ukraina naprawdę otrzyma system uzbrojenia” - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez "The Kyiv Independent".

21 kwietnia 19:35

Ekspert o decyzji USA w sprawie pomocy dla Ukrainy: miejmy nadzieję, że konsekwencje tego opóźnienia nie będą dramatyczne

Przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocy dla Ukrainy to jedna z niewielu dobrych wiadomości w ostatnich miesiącach, ale lepiej późno niż wcale; miejmy nadzieję, że konsekwencje tego opóźnienia nie będą dramatyczne – oznajmił w rozmowie z PAP rumuński historyk i publicysta Armand Gosu.

"Oby ten obiecany sprzęt i amunicja dotarły do ukraińskich oddziałów na froncie tak szybko, jak się da" – powiedział historyk i badacz Rosji oraz krajów byłego ZSRS.

"Na Ukrainie są pozycje taktyczne i miejscowości w Donbasie, które zostały zajęte przez Rosjan z powodu braku amunicji (strony przeciwnej). Ukraińscy żołnierze zginęli z uwagi na brak tej amunicji. Jesteśmy w trakcie rosyjskiej ofensywy, która rozpoczęła się pod koniec jesieni ubiegłego roku. Jeśli amerykańska broń i amunicja dotrą na Ukrainę w ciągu najbliższych dni, to może ona (ofensywa Rosjan - PAP) zostać zatrzymana do czerwca, do początku lata" – ocenił Gosu.

Jak podkreślił, "nadzieje wiązane z tą pomocą są ogromne". "Z jednej strony te dostawy podniosą morale w ukraińskiej armii i w całym ukraińskim społeczeństwie, które od ponad dwóch lat zmaga się z terrorem codziennych bombardowań. Po nieudanej kontrofensywie Ukrainy na południu w lecie 2023 roku obniżyło się morale elit politycznych w Kijowie, ale przede wszystkim osłabły nastroje w armii, zmalała wiara w zwycięstwo. Bez wydajnego sprzętu i amunicji nie można walczyć z inwazją Rosji. Amerykanie mają taką broń" – zaznaczył Gosu.

Jak przyznał, trudno ocenić, co przekonało spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona do zmiany zdania po wielu miesiącach zwłoki i do poddania projektu ustawy pod głosowanie.

"Najprawdopodobniej były to gry polityczne w Partii Republikańskiej i zapewnienia, które otrzymał, że nie zostanie usunięty ze stanowiska. Być może amerykański wywiad przedstawił bardziej przekonujące argumenty i wyjaśnił, że odkładanie pomocy w czasie może mieć ogromne konsekwencje dla pozycji USA na arenie międzynarodowej. Możliwe też, że Republikanów zmobilizował atak Iranu na Izrael. Mogło też dojść do kombinacji wszystkich tych czynników" – ocenił Gosu.

(PAP)

21 kwietnia 19:19

Rosyjskie „siły pokojowe” z Górskiego Karabachu mogą zostać przerzucone na Ukrainę - informuje portal "Nexta". Rosyjski kontyngent przebywał w Karabachu od jesieni 2020 roku i liczył około 2 tys. żołnierzy.

21 kwietnia 19:05

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w niedzielę 21 kwietnia łącznie doszło do 65 starć bojowych. "W sumie wróg przeprowadził 4 ataki rakietowe i 37 nalotów z powietrza" - czytamy.

21 kwietnia 18:53

Amerykańskie dostawy rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, po zatwierdzeniu pakietu pomocy dla Kijowa przez prezydenta Joe Bidena – oznajmił w niedzielę szef komisji ds. wywiadu w Senacie USA Mark Warner.

"Myślę, że jeśli to (tj. pakiet pomocy) dotrze do prezydenta w poniedziałek lub wtorek, te dostawy zostaną realnie uruchomione, z rakietami dalekiego zasięgu ATACMS" – oznajmił Warner na antenie telewizji CBSNews, wyrażając nadzieję, że pociski znajdą się w drodze na Ukrainę przed końcem przyszłego tygodnia.

Jak zaznaczył, żołnierze ukraińscy mają wspaniałe morale, ale ich wysiłki w ostatnich tygodniach podkopywał fakt, że musieli racjonować pociski z powodu braku amunicji. "Jeśli nie dostaną tego sprzętu, nie będą mogli kontynuować walki z Rosjanami" – zaznaczył.

(PAP)

21 kwietnia 18:27

"Jedynym możliwym wyjściem z wojny Rosji z Ukrainą jest wycofanie wojsk rosyjskich z suwerennego terytorium" - podkreśla doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez portal "Nexta".

Zdaniem Podolaka, gdy wpływowe osobistości świata, takie jak Elon Musk, mówią o „braku strategii wyjścia z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”, wskazuje to na brak „prostej logiki” we współczesnym świecie.

21 kwietnia 18:15

Rosjanie ostrzelali Nikopol

W ciągu dnia Rosjanie ostrzelali rakietami i dronami rejon Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Ranna została 47-letnia kobieta, obecnie przebywa w szpitalu. W wyniku ataków uszkodzonych zostało łącznie kilkanaście budynków.

21 kwietnia 18:00

"Rakiety ATACMS dalekiego zasięgu mogą zostać wysłane na Ukrainę do końca przyszłego tygodnia" - przekonuje Przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner.

21 kwietnia 17:31

Zełenski: Armia amerykańska nie musi obecnie walczyć, broniąc krajów NATO. Ukraińcy to robią.

21 kwietnia 17:01

Czy towarzyska wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Trump Tower na Manhattanie przekonały Donalda Trumpa, że Ukrainie trzeba jednak pomóc? Chwycił po niej za telefon i kazał republikańskim kongresmenom głosować za uchwaleniem wartego ponad 6- mld dolarów pakietu pomocy dla Kijowa? A może opór Republikanów przełamały napominania premiera Donalda Tuska w mediach społecznościowych? W niedzielne przedpołudnie w Polsce zażarcie ścierali się zwolennicy obydwu koncepcji.

21 kwietnia 16:48

Przegłosowanie pomocy wojskowej przez Kongres przyjęto w Ukrainie z ulgą i radością, chociaż ma ona gorzki smak. Za zwłokę w dostawach broni i amunicji Ukraińcy płacą życiem.

21 kwietnia 16:35

Rzecznik Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Pletenczuk oficjalnie potwierdził, że siły ukraińskie trafiły w Sewastopolu w okręt ratowniczy Kommuna. Na pokładzie okrętu wybuchł pożar.

21 kwietnia 16:21

Zełenski: pomoc USA sprawi, że Ukraina nie będzie drugim Afganistanem

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocy dla Ukrainy będzie dla Kremla potężnym sygnałem, że Stany Zjednoczone pozostaną u boku Ukrainy i nie stanie się ona drugim Afganistanem – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC.

Zełenski zaapelował do Waszyngtonu o szybkie przyjęcie pakietu pomocy w Senacie oraz dostarczenie samej pomocy. Według niego Ukraina będzie miała dzięki temu szansę na zwycięstwo w wojnie z Rosją.

Za priorytetowe zadanie uznał przy tym przekazanie systemów obrony przeciwlotniczej i broni dalekiego zasięgu, dzięki której Ukraina nie będzie tracić żołnierzy na froncie. Prezydenta Ukrainy zapytano też o ewentualność dużej ofensywy rosyjskiej, na co odparł, że siły ukraińskie już się do niej szykują.

(PAP)

21 kwietnia 16:06

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych: Rosja będzie niszczyć naszą infrastrukturę do czasu przybycia samolotów F-16

Siły rosyjskie będą starały się zniszczyć jak najwięcej naszych obiektów energetycznych, należących do infrastruktury krytycznej do czasu dostarczenia Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16 – oświadczył w niedzielę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Illa Jewłasz.

Pytany na antenie telewizji, czego spodziewać się po siłach rosyjskich do czasu dostarczenia Ukrainie nowej pomocy amerykańskiej, odparł, że wróg już od kilku miesięcy przeprowadza zmasowane ataki na Ukrainę.

"Oczywiście wróg będzie maksymalnie nasilać ataki na nasze terytorium, próbować zniszczyć na tyle, na ile to możliwe infrastrukturę energetyczną i nie tylko" – oznajmił Jewłasz.

Jak podkreślił, Rosja ma wystarczająco dużo rakiet i ich używa. "Do czasu dostarczenia (...) różnych typów systemów obrony przeciwlotniczej i F-16 musimy się trzymać i odpierać te ataki" – powiedział.

(PAP)