Po rosyjskim ataku ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński wezwał sojuszników Kijowa do zapewnienia im systemów obrony powietrznej. Rosja z kolei miała przechwycić kilka dronów na swoim terenie.
Pokaż od:
20 kwietnia 23:03

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy jutro.

20 kwietnia 23:01

Rzecznik Kremla o przyznaniu pomocy przez USA: To sprawi, że więcej Ukraińców zginie z winy reżimu w Kijowie

Do przegłosowania pakietu pomocowego w Izbie Reprezentantów odniósł się również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Decyzja o udzieleniu pomocy Ukrainie była oczekiwana i przewidywalna. To jeszcze bardziej wzbogaci Stany Zjednoczone i jeszcze bardziej zrujnuje Ukrainę. Sprawi, że więcej Ukraińców zginie z winy reżimu w Kijowie - powiedział, a jego słowa cytuje rosyjska agencja TASS. 

Pieskow przekonuje też, że Stany Zjednoczone będą musiały odpowiedzieć za konfiskatę zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej. - Nie będzie tu żadnych ograniczeń czasowych. I zrobimy to w sposób, który będzie jak najlepiej odpowiadał naszym interesom - zagroził rzecznik Kremla. 

20 kwietnia 22:47

Andrzej Duda: każda pomoc jest obecnie Ukrainie ogromnie potrzebna

Prezydent Andrzej Duda odnosząc się do sobotniej decyzji Izby Reprezentantów ocenił, że wobec mobilizacji prowadzonej w Rosji i ofensywnych zapowiedzi Władimira Putina, tego, że Ukraina będzie nadal atakowana, to każda pomoc jest dzisiaj Ukrainie ogromnie potrzebna.

"Ukraina potrzebuje wszelkiego rodzaju uzbrojenia i wszelkiego rodzaju wsparcia, więc ta pomoc ze Stanów Zjednoczonych będzie nie tylko cenna, ona z całą pewnością będzie bezcenna" - podkreślił prezydent Duda, który składa wizytę w Kanadzie.

Jak przypomniał, odnosząc się do decyzji Izby Reprezentantów podczas briefingu dla dziennikarzy, że niecałe dwa tygodnie temu w Wilnie podczas szczytu Trójmorza rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. "Rozmawialiśmy o tym, że każde wsparcie jest w tej chwili Ukrainie potrzebne. Mówiliśmy o tym w kontekście tzw. czeskiej inicjatywy amunicyjnej, której część stanowimy. Rozmawialiśmy, kiedy pierwsze dostawy tej amunicji mają szansę dotrzeć do Ukrainy" - zaznaczył.

"Ale kontekst tamtej rozmowy był jednoznaczny. Każda pomoc jest dzisiaj Ukrainie ogromnie potrzebna, wobec mobilizacji, jaka jest prowadzona w Rosji i ofensywnych zapowiedzi Władimira Putina, tego, że Ukraina będzie nadal atakowana, a Rosja przygotowuje się do kontynuowania agresji" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Duda w sobotę złożył wizytę w kanadyjskiej bazie marynarki wojennej w Esquimalt. Tam polski prezydent spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau." Rozmawiałem na temat najważniejszych kwestii związanych po pierwsze ze współpracą polsko-kanadyjską, ale po drugie - z bezpieczeństwem i zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie" - poinformował polski prezydent.

(PAP)

20 kwietnia 22:30

Do sprawy pomocy USA dla Ukrainy odniósł się także m.in. wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. "Nareszcie! Pakiet militarnego i finansowego wsparcia dla Ukrainy przyjęty przez Izbę Reprezentantów. To ważna i niezwykle potrzebna decyzja. Demokratyczny świat musi być zjednoczony i zdecydowany w oporze przeciw rosyjskiemu imperializmowi" - podkreślił.

W podobnym tonie skomentował decyzję marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który w imieniu Polaków podziękował Johnsonowi za wywarcie presji w sprawie pakietu. "Ta wojna musi być i będzie wygrana" - stwierdził.

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak skomentował decyzję Izby słowami "Boże błogosław Amerykę!".

(PAP)

20 kwietnia 22:17

Lokalne media informują o odgłosach wybuchów w kilku ukraińskich miastach. Informacje dotyczą m.in. Chersonia i Charkowa.

20 kwietnia 22:10

Paweł Kowal: przełom w Kongresie w sprawie Ukrainy to też zasługa presji polskiego rządu

Przełom w Kongresie USA w sprawie wsparcia Ukrainy to również zasługa presji polskiego rządu - powiedział w sobotę w Waszyngtonie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal. Ocenił, że sytuacja na froncie na Ukrainie staje się krytyczna, dlatego ważne jest szybkie wysłanie broni Kijowowi.

Komentując sobotnie głosowania w Izbie Reprezentantów podczas briefingu pod gmachem Kapitolu w Waszyngtonie, poseł ocenił, że jest to "dobry dzień i duża sprawa dla bezpieczeństwa Polaków".

Opisywał też własne działania w Kongresie w ciągu mijającego tygodnia, gdy wraz ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji starał się przekonać Republikanów do poparcia dalszej pomocy dla Ukrainy. Podkreślił przy tym, że zagraniczna presja na Kongres - w tym również z Polski - przyniosła efekt. Wspomniał tweeta premiera Donalda Tuska, potępiającego republikańskich senatorów wstrzymujących pomoc dla Ukrainy.

"To jest moment, w którym (efekt przyniosła) presja, którą słynnym tweetem rozpoczął Donald Tusk. Wtedy wszyscy uważali, że to źle, źle, źle - a dzisiaj widać, że ta sojusznicza presja, na którą zdecydował się Donald Tusk i do czego zdecydowała przyłączyć się reszta europejskich polityków, miała sens, bo dotyczyła bezpośrednio polskiego bezpieczeństwa" - powiedział Kowal.

Dodał, że jego własne działania lobbingowe były nastawione na polityków republikańskich, których "trzeba było wyzwolić" z wpływów izolacjonistycznego skrzydła partii.

Jak podkreślił, teraz najważniejsze jest, by broń jak najszybciej trafiła na front i by "zdążyć przed Putinem".

"Putin zdaje sobie sprawę z tego, że w Ameryce nastąpił przełom. To super, że spiker Johnson przeszedł ten przełom, także wewnętrzny, że uniezależnił się mentalnie i zdał sobie sprawę z faktu, że ta zmiana jest konieczna, żeby zachować lojalność wobec całej tradycji Partii Republikańskiej" - powiedział.

(PAP)

20 kwietnia 21:59

Prezydent USA Joe Biden wezwał Senat do jak najszybszego zatwierdzenia projektu ustawy o pomocy wojskowej dla Ukrainy. „Wzywam Senat, aby szybko wysłał ten pakiet na moje biurko, abym mógł go podpisać i umożliwić szybkie wysłanie broni i sprzętu na Ukrainę, aby mogła zaspokoić jej pilne potrzeby na polu bitwy” – powiedział Biden.

20 kwietnia 21:50

Gen. Skrzypczak: Kluczowe, jak szybko materialna pomoc USA dotrze na Ukrainę

B. dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak podkreślił w rozmowie z PAP, że najważniejsze teraz nie jest to, jaką kwotę przyznano, tylko ile z tej kwoty zostanie natychmiast uruchomione.

"Wszyscy mają świadomość, że Ukraina jest w sytuacji krytycznej - nie ma amunicji, nie ma rakiet przeciwlotniczych i w związku z tym, co Rosjanie robią, jest bliska zagłady, jeśli nie będzie natychmiastowej pomocy" - powiedział PAP generał.

Zaznaczył, że chodzi nie tylko o wsparcie z puli przegłosowanej właśnie pomocy USA, ale również z europejskich zasobów - które przed trzema dniami obiecano Ukrainie.

W jego ocenie ta opieszałość w działaniach USA, sprawiała wrażenie, że Amerykanie opuścili Ukrainę i miesiące, w trakcie których ważyły się losy tych pieniędzy kosztowały Ukrainę bardzo wiele.

"Ukraina zapłaciła za ten czas bardzo wysoką cenę, ponieważ miała osłabione możliwości obrony, a Rosjanie wykorzystali to tłukąc w nią, jak tylko chcieli. To Ukraina poniosła te straty, ale płaci za to cała demokracja - wszystkie demokratyczne kraje" - stwierdził.

Według generała sama demokracja wypaczyła ideę, której służy - obronie Ukrainy.

"Wydawałoby się, że rządy demokratyczne w USA, ale również w Europie są sprawne. Okazało się, że pewniejsze są rządy autokratów, którzy szybko podejmują decyzje i nie mają zawahań, podczas gdy kraje demokratyczne - jak Ameryka - wahają się. I za te wahania Ukraińcy zapłacili wysoką cenę i nadal będą ją płacić" - ocenił.

"To również nauczka dla nas - dla Polaków, bo gdybyśmy się w takiej samej sytuacji znaleźli, doświadczylibyśmy tego samego od Rosjan" - powiedział w rozmowie z PAP Skrzypczak.

(PAP)

20 kwietnia 21:34

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował za solidarność wszystkim Amerykanom, prezydentowi Joe Bidenowi i przedstawicielom obu partii. "Stany Zjednoczone po raz kolejny demonstrują swe przywództwo i wsparcie dla Ukrainy" – zaznaczył.

20 kwietnia 21:20

"Bez pomocy USA Ukraina mogłaby nie dotrwać do końca miesiąca"

Spiker Johnson powiedział mi, że w oparciu na informacje wywiadowcze, które otrzymał, Ukraina mogłaby nie dotrwać do końca miesiąca bez wsparcia USA - oznajmił w rozmowie z PAP wiceszef komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith.

Smith, najwyższy rangą Demokrata w komisji ds. sił zbrojnych i były szef tego gremium, ocenił w rozmowie z PAP, że to powaga sytuacji i informacje wywiadu przyczyniły się do odblokowania impasu w Kongresie w sprawie pomocy Ukrainie i wpłynęły na decyzję spikera Mike'a Johnsona, by dopuścić do głosowania.

"Spiker od jakiegoś czasu był świadomy, że kończy nam się czas. Pomogło to, że rozmawiał z prezydentem Zełenskim. Wiem też, że rozmawiał z wieloma ludźmi z wywiadu, więc wiedział, jak bardzo rozpaczliwa jest ta sytuacja" - przekazał Smith. "Powiedział mi, że opierając się na informacjach, które otrzymał, Ukraina miałaby problem, by przetrwać do końca miesiąca, jeśli nie dostarczylibyśmy jej wsparcia" - dodał.

Kongresmen przyznał, że wielomiesięczna zwłoka Kongresu, do której doszło z uwagi na opór części Republikanów i postawę samego Johnsona, ugodziła zarówno w sytuację Ukrainy, jak i reputację USA jako wiarygodnego sojusznika. Wyraził jednak przekonanie, że sobotnie głosowanie to naprawi.

"Nie zamierzam bagatelizować szkód, powinniśmy to zrobić miesiące temu i do tego nawoływałem. Ale jeśli to załatwimy i zrobimy to szybko, możemy to naprawić. Najważniejsze w tej chwili jest to, że pomoc nadejdzie. I myślę, że da to nam szansę, by wzmocnić międzynarodową koalicję, odnowić wiarę i pewność siebie" - powiedział polityk.

Ocenił, że spodziewa się, że Senat przyjmie pakiet w przyszłym tygodniu, a Pentagon jest gotowy, by natychmiast ruszyć z transportem amunicji i uzbrojenia z uprzednio przygotowanych magazynów w Europie.

(PAP)

20 kwietnia 21:06

Rosyjski ostrzał spowodował duży pożar w rejonie kupiańskim w obwodzie charkowskim. Rakiety trafiły w budynek mieszkalny, przed przybyciem strażaków ogień rozprzestrzenił się na kolejne budynki.

20 kwietnia 20:51

"Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Izba Reprezentantów zatwierdziła nowy duży pakiet pomocy dla Ukrainy. Ukraina wykorzystuje broń dostarczoną przez NATO do niszczenia zdolności bojowej Rosji. Dzięki temu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi w Europie i Ameryce Północnej" - oznajmił w mediach społecznościowych sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

20 kwietnia 20:36

"Spikerze (Izby Reprezentantów Mike’u) Johnsonie, dziękuję. Lepiej późno niż za późno. Mam nadzieję, że nie jest za późno dla Ukrainy" - napisał premier Donald Tusk na portalu X.

20 kwietnia 20:30

Zełenski: Dziękuję, Ameryko!

"Jestem wdzięczny Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, obu stronom i osobiście spikerowi Mike’owi Johnsonowi za decyzję, która utrzymuje historię na właściwym torze. Demokracja i wolność zawsze będą miały znaczenie globalne i nigdy nie zawiodą, dopóki Ameryka będzie pomagać je chronić. Przyjęta dziś przez Izbę kluczowa ustawa o pomocy USA zapobiegnie rozszerzaniu się wojny, uratuje tysiące istnień ludzkich i pomoże obu naszym narodom stać się silniejszymi" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na portalu X.

I dodał: "Sprawiedliwy pokój i bezpieczeństwo można osiągnąć jedynie siłą. Mamy nadzieję, że ustawy znajdą poparcie w Senacie i trafią na biurko prezydenta Bidena. Dziękuję, Ameryko!".

20 kwietnia 20:17

Po miesiącach impasu amerykańscy kongresmeni przyznali Ukraińcom wsparcie

Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów większością głosów 311 do 112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213). "Podczas głosowania Demokraci wiwatowali i machali ukraińskimi flagami" - opisuje CNN.

Pilne 20 kwietnia 20:11

Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

Wcześniej Izba przegłosowała też ustawę zawierającą zestaw innych priorytetów dotyczących bezpieczeństwa, w tym przepisy umożliwiające użycie zamrożonych rosyjskich aktywów (o wartości 5-8 mld dolarów) na pomoc Ukrainie i wymuszające sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji.

Przegłosowano też 8-miliardowy pakiet wsparcia dla Tajwanu i wzmocnienia obrony Indo-Pacyfiku. Odrzucono poprawki, które m.in. zakładały usunięcie pomocy finansowej dla Ukrainy.

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu. Jak oznajmił w rozmowie z PAP przedstawiciel Demokratów w Kongresie, przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.

(PAP)

20 kwietnia 19:56

Liczba rannych po rosyjskim ataku rakietowym na Odessę zwiększyła się do ośmiu osób, w tym dwoje dzieci. Co najmniej 20 domów prywatnych zostało uszkodzonych.

20 kwietnia 19:40

Izba Reprezentantów USA zatwierdza projekt ustawy zezwalającej na transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę. W ramach tej procedury Ukraina mogłaby otrzymać prawie 8 miliardów dolarów.

20 kwietnia 19:30

W Kijowie zorganizowano charytatywny maraton

W Kijowie zorganizowano w sobotę charytatywny maraton biegu z przeszkodami Spartan Race. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) oraz na rehabilitację i protezy dla rannego żołnierza. W maratonie wzięło udział ponad 2 tys. osób, w tym byli wojskowi na protezach.

Maraton odbył się na wyspie Truchanów. Uczestnicy, którzy sprawdzili swoje umiejętności w różnych kategoriach, pokonywali trasę z przeszkodami o zróżnicowanym stopniu trudności. W maratonie wzięli udział mieszkańcy Kijowa, goście miasta, żołnierze, weterani na protezach i przybysze z zagranicy.

Specjalną częścią wyścigu był Pair Race, czyli wyścig dla sportowców z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego i amputacjami.

Podczas wydarzenia zbierano pieniądze na rehabilitację jednego z żołnierzy i sfinansowanie protez dla tego wojskowego, a także na zakup dronów FPV dla jednostek HUR. Udział w maratonie był płatny. Odbyły się również aukcje charytatywne z udziałem blogerów.

(PAP)

20 kwietnia 19:15

Rosyjska rządowa agencja TASS poinformowała, że nad obwodem kałuskim "zestrzelono kilka dronów". Informacje o masowym ataku ukraińskich dronów docierają też z kilku innych rosyjskich miast.