Turcja opublikowała w czwartek podpisaną przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ustawę, zatwierdzającą członkostwo Szwecji w NATO. Wywiad Ukrainy przekazał, że z analiz nie wynika, by na pokładzie samolotu IŁ-76 było "aż tyle osób". Moskwa twierdzi, że na pokładzie było 65 ukraińskich jeńców. MSZ Niemiec odkryło potężną kampanię rosyjskiej dezinformacji na portalu X. W miesiąc 50 tys. fałszywych kont opublikowało ok. 1 miliona tweetów oskarżających rząd Olafa Scholza o zaniedbywanie potrzeb Niemców kosztem wspierania Ukrainy.
Pokaż od:
26 stycznia 21:56

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.

26 stycznia 21:20

- Wziąłem dziś udział w spotkaniu ze sztabem Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy. (...) Wszyscy w Ukrainie wiedzą, gdzie jest teraz najintensywniej. To Awdijiwka, Marinka, kierunek Kupiańska, kierunku południowe - na wszystkich skupiamy się z największą uwagą. Rozmawialiśmy również o kwestii dostarczania amunicji, o zaopatrzeniu wojsk, umowach z partnerami i produkcji własną. To bardzo ważne: ukraińska produkcja broni i pocisków wykazuje pozytywną dynamikę - powiedział w wieczornym przemówieniu wideo Wołodymyr Zełenski.

- Jestem wdzięczny wszystkim, którzy są zaangażowani, każdemu, kto pracuje na rzecz rozwijania naszych własnych możliwości. Dziękuję wszystkim, którzy walczą i pracują na rzecz Ukrainy i całego naszego narodu, naszego społeczeństwa. Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją, że tylko ciągłe wzmacnianie Ukrainy przyniesie koniec tej wojny, sprawiedliwy koniec, czyli nasze ukraińskie zwycięstwu - dodał ukraiński prezydent.

 
26 stycznia 21:03

Olaf Scholz przyleci do USA na rozmowy z Bidenem o wsparciu dla Ukrainy

Olaf Scholz przyleci w pierwszej połowie lutego do Stanów Zjednoczonych, by porozmawiać z prezydentem USA Joem Bidenem o wsparciu dla Ukrainy - dowiedział się portal Bloomberg.

26 stycznia 20:29

TASS: Rosyjski pocisk ponaddźwiękowy Zircon potrzebuje dalszych testów

Rosyjski manewrujący pocisk ponaddźwiękowy nowej generacji 3M22 Zircon wymaga dalszych testów zanim stanie się częścią arsenału sił Federacji Rosyjskiej - przekazała agencja prasowa TASS.

Agencja powołuje się na słowa dyrektora biura projektu odpowiedzialnego za pracę nad rakietą. 

Pocisk Zircon ma według rosyjskich władz zasięg do 900 km i możliwość osiągnięcia prędkości kilkukrotnie większej niż prędkość dźwięku.

26 stycznia 20:13

Zmarła jedna z osób poszkodowanych w ataku na Kijów 23 stycznia

Zmarła jedna z osób poszkodowanych w ataku na Kijów 23 stycznia - przekazały lokalne służby ratunkowe.

Ofiara to mężczyzna, który przebywał na terenie stadionu klubu Łokomotyw Kijów i w wyniku odniesionych obrażeń po uderzeniu rosyjskiego pocisku zapadł w śpiączkę. 

26 stycznia 19:40

Niemcy. Odkryto kampanię rosyjskiej dezinformacji w mediach społecznościowych

Eksperci ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec odkryli kampanię rosyjskiej dezinformacji na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter). O szczegółach śledztwa poinformował niemiecki "Der Spiegel".

MSZ Niemiec zleciło zbadanie rosyjskich wpływów na platformie po tym, jak jego pracownicy nabrali podejrzeń o systematycznych atakach rosyjskich botów wymierzonych w publikacje ministerstwa.

Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania monitorującego media społecznościowe eksperci odkryli ogromną, przekraczającą 1 milion liczbę tweetów, które ok. 50 tys. fałszywych kont opublikowało w zaledwie miesiąc - w okresie od 10 grudnia do 10 stycznia. 

1 milion tweetów na 50  tys. profili oznacza zawrotne tempo publikacji dwóch tweetów na sekundę. Tweety oznaczone były często popularnymi, dopasowanymi do bieżących tematów hasztagami, jak #Bundesliga. 

Wszystkie wiadomości były napisane w języku niemieckim i sprofilowane były pod niemieckiego odbiorcę. Przeważały w nich przekazy, według których rząd Olafa Scholza zaniedbuje potrzeby Niemców w wyniku wsparcia dla Ukrainy zarówno w zakresie broni i pomocy, jak i priorytetyzacji interesów ukraińskich uchodźców w Niemczech.

26 stycznia 19:09

Dania i Ukraina będą wspólnie produkować drony

Dania i Ukraina będą wspólnie produkować drony i utworzą m. in. w tym celu Forum Przemysłu Obronnego - przekazali na wspólnej konferencji prasowej szefowie MSZ Ukrainy i Danii Dmytro Kułeba oraz Lars Rasmussen.

Szef duńskiej dyplomacji przyjechał w czwartek do Ukrainy i - jak sam poinformował na swoim Instagramie - spędził w noc w bunkrze pod hotelem; po tym, jak w nocy ogłoszono alarm przeciwlotniczy podczas jednego z rosyjskich ataków.

W piątek Rasmussen był już w Mikołajowie, gdzie prowadził rozmowy z Kułebą.

- Uzgodniliśmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i przy zaangażowaniu Ministerstwa Przemysłu Strategicznego zorganizuje ukraińsko-duńskie Forum Przemysłu Obronnego. Szczególny nacisk położymy na rozwój wspólnych projektów w produkcji dronów - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Ukrainy.

26 stycznia 18:46

Siły Zbrojne Ukrainy używają robotów zarówno do rozminowywania terenów z zakopanymi minami oraz do umieszczania min na drodze rosyjskich pojazdów wojskowych.

Na pierwszym filmie można obejrzeć, jak przy rozminowywaniu terenu pracuje robot saperski grupy inżynieryjnej 3. Dywizji Szturmowej.

Na drugim widzimy zdalne rozmieszczanie min przy pomocy naziemnego drona. 

26 stycznia 18:03

Reuters: Rafineria w mieście Tuapse w Rosji zawiesza działanie po pożarze

Rafineria Rosneftu w mieście Tuapse w Rosji zawiesza działanie po dużym pożarze, który wybuchł na terenie obiektu w środę - dowiedziała się agencja Reuters.

Według agencji pożar został spowodowany po ataku ukraińskich dronów, co miało potwierdził Reutersowi źródło w ukraińskich władzach.

To co najmniej czwarte takie uderzenie w kluczowy obiekt rosyjskiej infrastruktury energetycznej w ciągu ostatniego. Wcześniej Ukraińcy zaatakowali terminal eksportu paliw na Morzu Bałtyckim i kompleks przetwórczy w porcie Ust-Ługa, który transportuje produkty naftowe.

26 stycznia 17:48

Jedna osoba zginęła w ostrzale Krasnohoriwki

Rosjanie ostrzelali Krasnohoriwkę w obwodzie donieckim. Zginęła 60-letnia kobieta - poinformował szef wojskowych władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.

"W wyniku licznych ostrzałów Krasnohoriwki zginęła jedna osoba. Dziś miasto zostało poddane masowemu ostrzałowi z wyrzutni Grad i dział kalibru 152. Ofiarą Rosjan była 60-letnia kobieta" - napisał na Facebooku Fiłaszkin.

26 stycznia 17:18

Ukraina zaprasza Xi Jinpinga do udziału w rozmowach pokojowych z Rosją

Ukraina zaprosiła prezydenta Chin Xi Jinpinga do udziału w rozmowach pokojowych z Rosją - poinformował doradca Wołodymyra Zełenskiego Igor Żółkiew.

- Zdecydowanie zapraszamy Chiny do udziału w szczycie [na którym będą prowadzone rozmowy pokojowe] - na najwyższym szczeblu, na szczeblu Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Udział Chin będzie dla nas bardzo ważny. Zachęcamy naszych partnerów na świecie, aby przekazali stronie chińskiej, jak ważny jest ich udział w takim szczycie - powiedział Żółkiew.

Szczyt dot. rozmów pokojowych odbędzie się w Szwajcarii. Nie znamy jeszcze daty wydarzenia ani potwierdzonych uczestników.

26 stycznia 17:06

Zniszczone rosyjskie opancerzone wozy piechoty na kierunku Awdijiwki.

26 stycznia 16:46

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegają o zagrożeniu ostrzałem w południowych regionach Ukrainy.

26 stycznia 16:36

Szef dyplomacji UE: W najbliższych dniach UE przeznaczy 5 mld euro wojskowego wsparcia dla Ukrainy

W najbliższych dniach UE przeznaczy 5 mld euro wojskowego wsparcia dla Ukrainy - zapowiedział szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. 

26 stycznia 16:21

Francja przekazała Ukrainie dwie wyrzutnie M270 LRU

Francja przekazała Ukrainie kolejne dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet  M270 LRU, będące francuskimi wersjami amerykańskich systemów M720 MLRS - przekazał francuski gen. Jean-Michel Guilloton.

Wyrzutnie zostały dostarczone Ukrainie w ramach koalicji "Artyleria dla Ukrainy", inicjatywy utworzonej pod patronatem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (UCDG).

- Francja dostarczyła już około 30 dział samobieżnych Caesar z naszego arsenału 75 takich dział, a także cztery systemy rakiet wielokrotnego startu LRU, działa TRF1 i moździerze 120 mm - przekazał gen. Guilloton.

26 stycznia 15:59

Szef MSZ Danii spędził noc w ukraińskim schronie

Szef MSZ Danii odwiedził Ukrainę i spędził noc w hotelowym schronie - napisał sam szef duńskiej dyplomacji Lars Lücke Rasmussen na swoim profilu na Instagramie.

"Dzisiaj po raz czwarty jestem na Ukrainie w roli szefa duńskiego MSZ. Nie miałem zbyt wiele czasu na odpoczynek, bo w środku nocy rozpoczął się nalot i musieliśmy zejść do schronu w hotelu" - przekazał Rasmussen.

Minister dodał, że schron, w którym przebywał, miał komfortowe warunki ale wielu Ukraińców, którzy stale żyją w obliczu nalotów, musi ukrywać się w znacznie gorszych warunkach.

Nie wiadomo, w jakim mieście miało miejsce powyższe zdarzenie. W czwartek szef MSZ Danii przebywał w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, gdzie brał udział w uroczystości otwarcia ambasady.

 
26 stycznia 15:48

Sześć osób zostało rannych w ataku na Myrnohrad w obwodzie donieckim

Sześcioro cywilów, w tym dwoje dzieci, zostało rannych w ataku na Myrnohrad w obwodzie donieckim - przekazał szef wojskowych władz obwodu Wadym Fiłaszkin. 

„W środku nocy Rosjanie zaatakowali Myrnohrad – 6 osób zostało rannych. Wśród ofiar jest dwójka dzieci. Wszystkim rannym udzielono pomocy medycznej, jeden mężczyzna został zabrany do szpitala, pozostali nie wymagają hospitalizacji" - napisał Fiłaszkin na Telegramie.

Rosyjski atak zniszczył budynek administracyjny, uszkodził siedem pięciopiętrowych budynków mieszkalnych, domy prywatne sklep, przedsiębiorstwo, szkołę i 29 samochodów.

26 stycznia 15:24

Eksplozja w rosyjskim Wyborgu w obwodzie leningradzkim

Eksplozja w rosyjskim Wyborgu, mieście położonym w obwodzie leningradzkim. W miejscowości działa dużo rosyjskich firm przemysłowych, m. in. z branży elektrotechnicznej, chemicznej i stoczniowej. 

26 stycznia 15:03

Szwecja nie będzie negocjować z Węgrami ws. ratyfikacji szwedzkiego członkostwa w NATO

Szwecja nie będzie negocjować z Węgrami ws. ratyfikacji szwedzkiego członkostwa w NATO - zapowiedział szwedzki premier Ulf Kristersson.

W przyszłym tygodniu Viktor Orban i Kristersson spotkają się na szczycie Rady Europejskiej, ale - jak zapewnił szef szwedzkiego rządu podczas rozmowy na antenie stacji telewizyjnej TV4 - sprawa warunków dotyczących zaakceptowania Szwecji w Sojuszu przez Budapeszt jest zamknięta i nie będzie przedmiotem dyskusji.

- Żadnych żądań związanych z członkostwem w NATO - to nie jest przedmiotem dyskusji - powiedział Kristersson.

Orban zapowiedział w środę, że Węgry popierają członkostwo Szwecji w NATO, ale dzień wcześniej zaprosił Kristerssona do Budapesztu na negocjacje dotyczące ratyfikowania wniosku o przyjęcie Szwecji do NATO.

26 stycznia 14:43

Ciała 77 ukraińskich żołnierzy wróciły na Ukrainę

Ciała 77 poległych ukraińskich żołnierzy wróciły na Ukrainę - przekazało Centrum Koordynacji ds. Traktowania Jeńców Wojennych.

"Nastąpiła kolejna akcja repatriacyjna, w wyniku której sprowadzono na Ukrainę ciała 77 ukraińskich obrońców" - poinformowało agencję prasową Ukrinform Centrum.

Rzecznik Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Lubinets nie chciał potwierdzić w środę, że na pokładzie rosyjskiego samolotu Ił-76, który rozbił się 24 stycznia w obwodzie białogrodzkim, byli ukraińscy jeńcy wojenni.