W nocy doszło do serii eksplozji na lotnisku Ziabrauka w obwodzie homelskim na Białorusi, niedaleko granicy z Ukrainą. Stacjonowały tam rosyjskie samoloty. Po ataku na rosyjską bazę na Krymie rosyjscy turyści uciekają z półwyspu. Ukraiński minister spraw zagranicznych zaapelował do państw UE, aby wstrzymały wydawanie wiz Rosjanom.
Pokaż od:
11 sierpnia 23:54

Koniec relacji 11.08.2022

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Zapraszamy jutro. 

11 sierpnia 23:50

McDonald's otwiera lokale w Ukrainie

Popularna sieć fast foodów ogłosiła plan ponownego otwarcia części restauracji w Ukrainie. Lokale zostały zamknięte w marcu, niedługo po inwazji Rosji.

11 sierpnia 23:15

Ukraińscy wojskowi LGBT

Ukraińska żołnierka o LGBT w armii: Kiedy zobaczą dziewczynę z dziewczyną, to w porządku, ale geje działają jak płachta na byka.

11 sierpnia 22:45

Rosjanie przejęli złoża wyceniane na 12 bln dol.

Wartość wszystkich złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy można ocenić na 12 bln dol. – szacują analitycy SecDev.

Serwis Business Insider dodaje, że Ukraina ma największe złoża uranu w Europie, drugie co do wielkości złoża rudy żelaza, tytanu i manganu oraz trzecie co do wielkości zasoby gazu łupkowego.

11 sierpnia 22:24

Rosja ma problem z windami. Co czwarta do wymiany, zachodnie firmy uciekły

Zagraniczni producenci wyjechali. Jak będą teraz produkowane i naprawiane windy w Rosji? - zastanawia się dziennikarka gazety "Komsomolskaja Prawda".

11 sierpnia 21:10

Korytarz zbożowy musi funkcjonować

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, rozmawiał z Josepem Borrellem, wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

- Ukraina i UE są zdeterminowane, żeby zapewnić dalsze funkcjonowanie korytarza zbożowego i pomóc Bliskiemu Wschodowi, Afryce i Azji - napisał Kułeba na Twitterze.

11 sierpnia 20:08

The Kyiv Independent donosi, że Rosja powołała specjalną jednostkę powiązaną ze służbami specjalnymi. Jej zadaniem jest dyskredytowanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

11 sierpnia 19:20

Jak Rosja odpowie na zniszczenie bazy lotniczej na Krymie [SCENARIUSZE]

Ukraiński atak na bazę Saki pod Nowofedoriwką na Krymie to dla Rosji policzek. Jak daleko posunie się Kreml, planując zemstę?

11 sierpnia 18:51

Rosjanie szykują pokazowe procesy obrońcom Mariupola

Nie mogą się pochwalić zwycięstwami na froncie, muszą pokazać "zwycięstwo" nad jeńcami wojennymi. To zbrodnia wojenna - mówi burmistrz Mariupola. Rosjanie publicznie osądzą żołnierzy pułku Azow, którzy w maju oddali się im w niewolę.

11 sierpnia 17:56

Atak na elektrownię w Zaporożu

Enerhoatom informuje o silnym ostrzale ze strony Rosji elektrowni atomowej w Zaporożu. Miało dojść do uszkodzeń m.in. pomp. Równocześnie jednak strona ukraińska zapewnia, że nie doszło do pożaru II bloku energetycznego. Bo takie informacje rozpowszechnia Rosja.

11 sierpnia 17:04

Rosjanie ostrzeliwują okolice na północ od Chersonia

Według agencji Ukrinform jedna kobieta zginęła, a dwóch mężczyzn zostało rannych w wyniku ostrzału rosyjskiego w wiosce Nowoworonowskaja niedaleko Chersonia. Rosjanie ostrzelali rakietami z wyrzutni wieloprowadnicowych zaludnione tereny.

11 sierpnia 16:43

Rosja nie chce, by Szwajcaria reprezentowała Ukrainę

Jak informuje Kyiv Independent, Rosja nie zgadza się, aby Szwajcaria reprezentowała Ukrainę na terenie Rosji. Rzecznik MSZ Iwan Niczajew stwierdził, że Rosja odrzuca taką propozycję. Szwajcaria jest krajem neutralnym i nie należy do żadnego z bloków militarnych ani politycznych.

11 sierpnia 16:10

Kułeba apeluje o misję pokojową na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu

Agencja Interfax Ukraina donosi, że minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do ONZ i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o pilne skierowanie misji do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.

Kułeba poinformował w czwartek, że dzień wcześniej skierował w tej sprawie pisma do sekretarza generalnego ONZ António Guterresa i dyrektora MAEA Rafaela Grossiego.

Misja pod kierownictwem MAEA i z udziałem wojskowych ekspertów ONZ miałaby ocenić zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego związane z przejęciem obiektu przez siły rosyjskie - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

11 sierpnia 15:02

McDonald's wraca do Ukrainy

Amerykańska sieć fast foodów ogłosiła, że wraca do Ukrainy. W przeszłości istniało przeświadczenie, że wojen nie toczą ze sobą państwa, w których funkcjonuje McDonald's. Ta sieć wycofała się z Rosji na początku inwazji.

11 sierpnia 14:55

Reznikow rozmawia z Błaszczakiem

Podczas spotkania w Kopenhadze na temat pomocy militarnej dla Ukrainy minister obrony Ukrainy opublikował zdjęcie z ministrem obrony Polski Mariuszem Błaszczakiem.

11 sierpnia 14:36

RUSI: rosyjskiej armi kończą się zachodnie podzespoły

Brytyjski prestiżowy Instytut RUSI (Royal United Service Institute) opublikował analizę, z której wynika, że najnowocześniejsze uzbrojenie rosyjskie: pociski kierowane, komunikacja, potrzebuje zachodnich podzespołów i utrzymanie technologicznych sankcji doprowadzi do jego szybkiej degradacji.

https://rusi.org/explore-our-research/publications/special-resources/silicon-lifeline-western-electronics-heart-russias-war-machine

11 sierpnia 13:58

Sankcje nakładane przez społeczność międzynarodową na Rosję uderzają w rosyjską gospodarkę. Choć oficjalne dane należy traktować z dużą rezerwą, nawet one pokazują narastający kryzys gospodarczy - wynika z najnowszej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

11 sierpnia 13:51

Rosja nie zgodziła się na ofertę Szwajcarii co do pośredniczenia w kontaktach między oboma państwami, bo "Szwajcaria nie jest już krajem neutralnym".

- Bardzo wyraźnie odpowiedzieliśmy: Szwajcaria niestety straciła status państwa neutralnego. Nie może występować już jako pośrednik czy przedstawiciel innego kraju. Przyłączyła się do nielegalnych zachodnich sankcji, które spadły na Rosję - powiedział rzecznik MSZ Rosji Iwan Nieczajew.

11 sierpnia 13:41

Dawna siedziba miejskiego biura architektury przy Marszałkowskiej zostanie zaadaptowana na miejsce pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Z kolei państwowa instytucja ukraińska wydająca paszporty swoim obywatelom wynajęła powierzchnię w skrzydle biurowym galerii Blue City.

11 sierpnia 13:31

Zaplanowane na dziś wypłynięcie statku z ukraińskim zbożem z portu w Czarnomorsku zostało przesunięte ze względu na złe warunki pogodowe - informuje turecki resort obrony.

Trwa jednak załadunek dwóch innych statków, które mają wypłynąć w późniejszym terminie.