Ukraińcy utracili obwód ługański. Armia rosyjska rozpoczęła artyleryjski ostrzał obwodu donieckiego i ostrzelała m.in. stutysięczny Słowiańsk, gdzie celem stał się lokalny targ. Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych. Ukraina szykuje się z kolei do ofensywy na południu kraju. Państwa członkowskie NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii.
Pokaż od:
6 lipca 23:59

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

6 lipca 22:58

- Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą. Dokładność broni od zachodnich partnerów jest taka, jaka powinna być - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu opublikowanym na Facebooku.

Jak dodał, Ukraińcy "zadają precyzyjne uderzenia w składy i inne punkty ważne dla logistyki najeźdźcy". - Nasi obrońcy stosują bardzo odczuwalne uderzenia w składy i inne miejsca ważne dla logistyki okupantów - stwierdził.

Zaznaczył, że siły ukraińskie osiągają postępy na kilku kierunkach, w szczególności na południu, w rejonach chersońskim i zaporoskim.

6 lipca 22:38

Departament Stanu USA poinformował, że szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Blinken miał m.in. zapowiedzieć dodatkowe wsparcie dla budżetu Ukrainy.

6 lipca 22:11

Śmigłowiec i samolot ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, uważanego przez ostatnie dwie dekady za lobbystę interesów Rosji w Ukrainie, zostały przekazane władzom w Kijowie - poinformowała ukraińska policja. Jak podaje Sky News, maszyny należące do rodziny Medwedczuka "zostały przekazane na potrzeby sił zbrojnych Ukrainy".

6 lipca 21:38

Błaszczak: Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce

"Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej. To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki" - napisał na Twitterze wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

6 lipca 21:30
6 lipca 21:16
6 lipca 20:59

"Rozmawiałem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych G20, gdzie obaj postawimy rosyjską agresję w centrum uwagi i zapobiegniemy szerzeniu kłamstw przez Rosję. Jestem wdzięczny za pomoc wojskową USA. Koordynowaliśmy działania, mające na celu przyspieszenie dostaw ciężkiej broni z USA i od innych partnerów" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

6 lipca 20:37

Rosyjskie pociski trafiły w obwód dniepropietrowski raniąc co najmniej trzech cywilów. Rosjanie trafili w budynek ze sprzętem rolniczym. Jeden z rannych jest w ciężkim stanie - podał Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Rady Obwodu Dniepropietrowskiego.

6 lipca 20:24

Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

- Z miliona 670 tys. osób mieszka tu teraz faktycznie tylko około 350 tys. To dość dużo. Cokolwiek by mówić, tu chodzi o życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Powinni wyjechać - powiedział Kyryłenko portalowi Suspilne.

6 lipca 20:10

Sztab Ukrainy: Odparliśmy natarcie Rosjan na trzech kierunkach

Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

6 lipca 19:38

"Dzisiaj spotkałem się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Zobaczyłem zniszczenia spowodowane nielegalną inwazją na Ukrainę, powtórzyłem stanowisko Irlandii o kontynuowaniu sankcji przeciwko reżimowi Putina. Będziemy nadal przyjmować i wspierać cywilów uciekających przed tą wojną" - napisał na Twitterze premier Irlandii Micheál Martin.

6 lipca 18:54

PAP: Siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy, Zaporoską Elektrownię Atomową, w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe – podaje "Wall Street Journal". Ponad 500 żołnierzy rosyjskich, którzy w marcu zajęli elektrownię, rozmieściło w niej niedawno ciężkie baterie artyleryjskie, a przy krawędziach zbiornika z wodą, która chłodzi sześć reaktorów, zainstalowało miny przeciwpiechotne – podaje dziennik, powołując się na pracowników, mieszkańców, ukraińskich urzędników i dyplomatów.

6 lipca 18:39
6 lipca 18:14

Zełenski: Od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej

Wołodymyr Zełenski przekazał, że "od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej". Nie podał szczegółów, ale dodał, że wzmocnienie tej obrony "umożliwi uciekinierom wojennym powrót do domów".

- Niezależnie od tego, jak toczy się wojna na polu bitwy, priorytetem pozostaje bezpieczeństwo nieba - powiedział Zełenski.

6 lipca 17:56

"Okupanci wpadają w histerię z powodu liczby zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich" - twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Do wpisu dołączono nagranie przechwyconej rosyjskiej rozmowy.