W Sejmie zakończyły się oświadczenia poselskie. Tym samym niższa izba polskiego parlamentu zakończyła dzisiejsze obrady.
6. posiedzenie Sejmu X kadencji zostanie wznowione jutro o godzinie 9:00. Wystąpi m. in. premier Donald Tusk w sprawie działań rządu w związku z protestem rolników.
"Na ul. Wiejskiej, policja zatrzymuje przejeżdżające obok Sejmu samochody, mówi, że jest posiedzenie Sejmu i "obowiązuje stan wyjatkowy". Prosi o otwarcie bagażnika, pyta dokąd kierowca jedzie. Czy takie są teraz zasady otwartości Sejmu i życia w uśmiechniętej Polsce?" - pyta senator Stanisław Karczewski (PiS).
Gdyby telewizja publiczna potrafiła zmobilizować seniorów, PiS ugrałby co najmniej 5 punktów procentowych więcej. I by nie tylko wygrał, ale i utrzymał się u władzy - to podstawowy wniosek z raportu o TVP w czasie kampanii wyborczej, który miał zanieść Jarosławowi Kaczyńskiemu na Nowogrodzką Jacek Kurski.
"Proponuję, aby jako społeczność szkolna, w ramach istniejących w Państwa szkołach systemów oceniania zachowania, rozważyli Państwo moją propozycję nagrodzenia uczniów, którzy w dzień protestów rolniczych, działając z przekonania i dla idei, aktywnie z pozytywnym przesłaniem uczestniczyli w zgromadzeniach rolników" - mówi treść pisma, które przesłało ministerstwo rolnictwa do szkoły rolniczej w Dobryszycach w województwie łódzkim.
O sprawie napisała jako pierwsza Gazeta Radomszczańska.
Pod pismem - datowanym na 15 lutego - podpisał się podsekretarz stanu Adam Nowak, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najprawdopodobniej otrzymały je również inne szkoły rolnicze - w jego treści można przeczytać, że zaadresowane zostało do szkół będących częścią Sieci Szkół Rolniczych.
Nowak argumentuje zachętę do nagradzania za udział w protestach "ważną rolą aktywności obywatelskiej w kształtowaniu przyszłości".
"Polskiemu rolnictwu potrzeba aktywnych osób, które, jeśli jest taka konieczność, potrafią dać dowód zaangażowania w sprawy bieżące, w celu osiągnięcia zmian w sektorze rolniczym" - pisze podsekretarz stanu zaznaczając przy tym, że udział w protestach musi wynikać "z pasji do rolnictwa" i nie może się wiązać z wywoływaniem zamieszek.
- Jestem za legalizacją aborcji do 12. tygodnia. Zagłosuję za projektem Koalicji Obywatelskiej, jak wiele moich koleżanek z PSL i Polski 2050 - mówi "Wyborczej" posłanka Aleksandra Leo z Polski 2050.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie uznają Moniki Pawłowskiej jako posłanki swojego klubu, ale sami jeszcze nie wiedzą, co z tym zrobić. - Może się czuć posłanką tak jak ja trzykrotnym noblistą - mówił w Sejmie Jarosław Kaczyński.
Na godzinę 17:00 zostało zwołane prezydium Sejmu - ogłosił wicemarszałek Piotr Zgorzelski.
Obrady zostaną przerwane na 15 minut.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek oraz wiceminister w tym resorcie Maciej Gdula:
W Sejmie rozpoczęły się oświadczenia poselskie. Zgodnie z harmonogramem mają potrwać one do 18:00.
Do wygłoszenia oświadczeń zgłosiło się 34 parlamentarzystów. Jako pierwszy wystąpił poseł Konfederacji Grzegorz Braun.
Dzisiaj rano funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do siedziby wydawnictwa 3DOM, którego właścicielem jest Tomasz Stala - kandydat Konfederacji w wyborach parlamentarnych, obecnie popierany przez to ugrupowanie kandydat na prezydenta Częstochowy.
- Trzyliterowa służba zaaresztowała książki. Służba i prokuratura dopuszczają się ingerencji w procedurę wyborczą: nie wspominając już o konstytucyjnie zakazanej cenzurze - odniósł się w Sejmie podczas oświadczeń poselskich do tej sprawy poseł Konfederacji Grzegorz Braun
Sądy wydające zgodę na podsłuchy akceptują nawet 98 proc. wniosków składanych przez służby specjalne i policję. We wnioskach nie ma mowy o tym, jakimi technikami ma być prowadzona operacja.
Michał Wawer (Konfederacja) o wymiarze sądowniczym podczas debaty o KRS.
Sejm przeszedł do kolejnego punktu - Sprawozdanie Ministra Sportu i Turystyki z realizacji ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym za okres od sierpnia 2020 r. do sierpnia 2023 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Następnie odbędą się 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła oraz wystąpienia Ministra Sportu i Turystyki oraz posła Pawła Papkego.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie uznają Moniki Pawłowskiej jako posłanki swojego klubu, ale sami jeszcze nie wiedzą, co z tym zrobić. - Może się czuć posłanką tak jak ja trzykrotnym noblistą - mówił w Sejmie Jarosław Kaczyński.
Zbigniew Ziobro będzie jednym z ważniejszych świadków, których chce przesłuchać komisja śledcza. Decyzja o powołaniu go na świadka zapadła jednomyślnie. Ale kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.
Wicemarszałek Czarzasty poinformował, że do zadawania pytań nt. KRS zgłosiły się 24 osoby.
- Z bezprawia nie rodzi się z prawa. KRS, choć działa sprzecznie z konstytucją, funkcjonuje dalej. Jej wyroki mogą w przyszłości zostać podważone, dlatego czas przywrócić praworządność - powiedziała z sejmowej mównicy Katarzyna Ueberhan (Lewica).
Jarosław Kaczyński o komisarzu ds. rolnictwa w UE Januszu Wojciechowskim: "O ile wiem, nie zamierza podać się do dymisji. On przyszedł do nas z ZSL-u, PSL-u. To jest dla nas nauczka, że jednak od tych środowisk z daleka".
Podobnie mówił wcześniej o Monice Pawłowskiej.
Tomasz Zimoch z Polski 2050: "Obecna KRS i jej szefowa nie zajmowała się sprawą nękanych sędziów i nigdy nie stanęła w ich obronie. Milczenie jest wstydem. Bezduszność zastąpiła solidarność".
Poseł Suwerennej Polski Michał Wójcik powiedział, że Zbigniew Ziobro jest "zdeterminowany, by stanąć przed komisją śledczą ds. Pegasusa", choć może opóźnić to jego choroba. - Będzie to zapewne możliwe za kilka miesięcy - ocenił w RMF.24.
Sejmowa komisja śledcza mająca zbadać sprawę systemu Pegasus rozpoczęła pracę w poniedziałek (19 lutego). Jej celem jest między innymi określenie, czy oprogramowanie szpiegowskie było wykorzystywane do inwigilacji polityków opozycji oraz kto w rządzie PiS wydawał decyzje w jego sprawie.