Byli szefowie CBA Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński mają prawo, jak każdy obywatel, wejść do Sejmu, ale po utracie mandatu nie mają już prawa wchodzić na salę plenarną. A dziś w Sejmie gorąco - przedstawiane są projekty obywatelskie, "zamrożone" przez PiS. Na pierwszy ogień idą kontrowersyjne, dotyczące "zagrożeniem genderem". Ponadto porządek obrad może być uzupełniony o Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Wniosek ten uzasadniać będą posłowie Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł.
Pokaż od:
7 lutego 18:28

KRRiT nie przeleje TVP pieniędzy z abonamentu. Przekaże je do depozytu sądowego, by to sąd zdecydował, czy i komu te pieniądze się należą.

7 lutego 18:22

Większość sejmowa deklaruje poparcie dla ustawy o tzw. rencie wdowiej

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę za skierowaniem obywatelskiego projektu ustawy w sprawie renty wdowiej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - ogłosiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Projekt ustawy o rencie wdowiej został złożony przez Lewicę jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy większość miał PiS, ale utknął w tzw. zamrażarce i komisji.

Najpierw - w 2022 roku - Lewica złożyła projekt poselski, potem zawnioskowała go jeszcze raz jako projekt obywatelski. Ustawa utknęła w komisja, a - jak mówił Interii były poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak "przewodnicząca tej komisji Urszula Rusecka (PiS) nie chciała go dalej procedować i nie chce nawet rozmawiać na ten temat".

Według resortu renta wdowia mogłaby być wdrożona już po ok. 6 miesiącach od przyjęcia przez parlament projektu ustawy.

Deklarujemy, jako ministerstwo, pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm, zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około sześciu miesiącach - powiedziała w Sejmie Dziemianowicz-Bąk.

- PiS dla tego wniosku nie znalazło czasu. Dziś projekt rent wdowich wraca dlatego, że jest w rządzie i w ministerstwie chęć procedowania nad tym projektem. A ma on pomóc seniorom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, bo są to osoby owdowiałe, które muszą się utrzymać z jednego świadczenia - mówił przewodniczący inicjatywy obywatelskiej Arkadiusz Iwaniak na dzisiejszej konferencji prasowej. - Czekaliśmy blisko rok, a pytanie do PiS, które miało na sztandarach pomoc emerytom, dlaczego inne projekty dla seniorów potrafiły przejść przez parlament w ciągu za ledwie 2 dni, a ten, który rozwiązuje problemy systemowo nie był procedowany.

7 lutego 17:38

To, co się stało w środę rano, było polityczną demonstracją przeciwko decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaszeniu mandatów dwóch czołowych polityków PiS.

7 lutego 17:26

Posłowie Suski i Szrot ukarani przez sejmową komisję etyki

Sejmowa komisja etyki ukarała w środę posłów PiS Pawła Szrota i Marka Suskiego.

Szrot został ukarany za incydent z ubiegłego roku, których dostał się do jednego z pomieszczeń Telewizji Polskiej po zapowiedzeniu się jako "policja". Sam poseł tłumaczył się na posiedzeniu komisji zasłaniając się "wyższą koniecznością" w obliczu "uniemożliwiania mu dokonania interwencji".

W przypadku Marka Suskiego komisja zajęła się wypowiedzią, która padła na antenie Radia Puls. Suski życzył wtedy słuchaczom "miłego dnia, pomimo pogody pod zdechłym Tuskiem". 

Obaj parlamentarzyści zostali ukarani zwróceniem uwagi.

7 lutego 16:53

Jest odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na reset konstytucyjny, o którym mówi koalicja rządząca. - W tej kadencji Sejmu takiej możliwości nie ma - oświadczył prezes PiS.

7 lutego 16:33
7 lutego 16:32

"Jakiekolwiek projekty korzystne dla Polski są dla obecnego rządu bez sensu. Skrajnie szkodliwy, antypaństwowy przekaz. Dlatego nieustannie mówimy głośno: #TakDlaCPK #TakDlaAtomu #TakDlaRozwoju" - odpowiedział Donaldowi Tuskowi Michał Dworczyk (PiS).

7 lutego 16:25

"Debata o przerwaniu budowy CPK jest bez sensu. PiS tej budowy przecież nawet nie zaczął. Równie dobrze można dyskutować o jakości elektrycznych aut Izera" - napisał premier Donald Tusk.

7 lutego 15:58

"To jest prekampania przed wyborami europejskimi. To próba budowania nowego mitu wokół źle potraktowanych byłych posłów PiS, aby zbudować ich na wybory do PE" - w ten sposób ministra ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy oceniła dzisiejsze incydenty przed Sejmem. w jej ocenie była to "farsa". - To jest farsa, to jest teatr, to jest jakaś zabawa. Nie jest to poważne, nie jest to odpowiedzialne i nie jest to propaństwowe przede wszystkim - oceniła.

7 lutego 15:53

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała w środę w Sejmie gotowość do dalszych prac nad obywatelskim projektem w sprawie renty wdowiej. - Gdyby projekt został przyjęty przez Sejm, zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po ok. sześciu miesiącach - powiedziała podczas konferencji.

7 lutego 15:48

Senat za nowelizacją ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR

Przywrócenie sprawowania nadzoru nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ministrowi nauki oraz doprecyzowanie zasad powoływania przez NCBR spółek prawa handlowego przewiduje nowela ustaw o szkolnictwie wyższym oraz NCBR przyjęta w środę przez Senat.

7 lutego 15:46

Raport o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym nieszczególnie zainteresował posłów.

Sejm podczas Raportu o BRD
Sejm podczas Raportu o BRD Screen ze strony sejm.gov

7 lutego 15:40

Dziś Senatorowie wysłuchali informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. Prezentował ją RPO Marcin Wiącek.

7 lutego 15:33

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaapelował do sędziów, aby brali pod uwagę orzecznictwo sądów polskich i trybunałów międzynarodowych, w tym dotyczące statusu osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem KRS wyłonionej po 2017 r. – poinformował resort.

"W związku z faktem, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) oraz niektórych innych ustaw, doprowadziła do sprzecznego z Konstytucją RP oraz standardami europejskimi upolitycznienia trybu wyboru sędziów-członków KRS, ten kluczowy dla zachowania niezależności polskiego sądownictwa organ utracił gwarancje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej. W konsekwencji status sędziów powołanych z udziałem tego organu stał się wadliwy, co znajduje potwierdzenie w szeregu orzeczeń zarówno trybunałów międzynarodowych, jak i polskich sądów"- przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

7 lutego 15:25

Członkowie powołanego przez Mateusza Morawieckiego na dwa tygodnie rządu otrzymali potężne wynagrodzenia. 785 tys. zł brutto plus ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wysokości blisko 534 tys. zł. Tak wynika z danych przekazanych przez Centrum Informacyjne Rządu.

7 lutego 15:17

Gdzie nie ma dbałości o prawo, tam kończy się przepychanką i rządami silniejszego - w ten sposób wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji ocenił w rozmowie z PAP próbę wejścia do Sejmu polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

7 lutego 15:11

Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050, Trzecia Droga) miał okazję obserwować dzisiejszą przepychankę w Sejmie na żywo. W TOK.fm wyraził nadzieję, że zamieszanie wokół mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zbliża się ku końcowi. - Te podrygi, ten krzyk, ten happening to już ostatnie, na co PiS może sobie pozwolić - jak widzę, z małą skutecznością. I bardzo dobrze - ocenił.

7 lutego 15:05

Które województwa, powiaty i gminy może stracić PiS, a które koalicja?

7 lutego 14:59

"Obejrzałam kilka razy film z próby wejścia do Sejmu Panów Ponownie Ułaskawionych i powiem Wam, że Antoni Maciarewicz brutalnie pchający Mariusza Kamińskiego na funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej to jest sprawa dla prokuratury. Ten człowiek jest niebezpieczny, nawet dla swoich" - pisze politolożka Anna Siewierska.

7 lutego 14:50

Kaczyński: Nie planujemy przedterminowych wyborów

My w tej chwili nie planujemy przedwczesnych wyborów - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy jego ugrupowanie będzie chciało doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Pytany o to, czy jest możliwość, że do końca kadencji w Sejmie będzie zasiadało 458, a nie 460 posłów, ocenił, że "taki Sejm byłby sprzeczny z Konstytucją".