We wtorek Sejm opowiedział się za powołaniem rządu Donalda Tuska. Dziś o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie tego rządu. W środę wieczorem nowy premier był już w Brukseli - w czwartek być może spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a do Polski wróci z obietnicą pieniędzy z KPO.
Pokaż od:
13 grudnia 23:51

Andrzej Sadoś udaje się na konsultacje do Warszawy

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś udaje się na konsultacje do Warszawy po tym, jak został wezwany na nie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – przekazało PAP polskie źródło dyplomatyczne.

Wcześniej w środę dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka poinformowała, że obowiązki Andrzeja Sadosia, jako ambasadora Polski przy UE, przejął Piotr Serafin, czyli były szef gabinetu Donalda Tuska, w czasach gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej.

Płomecka również napisała, że Sadoś zostaw wezwany na "pilne konsultacje do MSZ".

13 grudnia 22:45

Zmiana w KNF. Siemoniak wprowadził tam swojego człowieka

Nowym członkiem Komisji Nadzoru Finansowego został Radosław Kujawa, który jest przedstawicielem ministra – Koordynatora Służb Specjalnych – wynika z informacji zawartych na stronach nadzoru, donosi PAP.

Nowo powołanym ministrem koordynatorem służb specjalnych jest Tomasz Siemoniak. Jego przedstawiciel w KNF ma jedynie głos doradczy i nie bierze udziału w głosowaniach. 

Generał Radosław Kujawa pracował w Zarządzie Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, a następnie w Agencji Wywiadu. Od 2018 r. był współpracownikiem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

13 grudnia 22:29

Polityk Konfederacji Jacek Ćwięka zapowiedział zamach terrorystyczny na budynek Sejmu

"Jutro o godz. 16.01 w Kancelarii Sejmu wybuchnie bomba. Menora chanukowa wyleci w powietrze wraz z zapalającymi. To będzie mega wydarzenia. Do zobaczenia!" - napisał w środę wieczorem na portalu X (dawniej Twitter) Jacek Ćwięka, który startował do Senatu z list Konfederacji.

O godz. 22 jego konto na tym portalu było już zawieszone. 

Aktywista i założyciel Instytutu Spraw Społecznych Dawid Winiarski poinformował już o tej sprawie policję, która - jak twierdzi Winiarski - "wdrożyła procedury alarmowe".

We wtorek poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. W środę Braun został zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji. Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie. 

W czwartek po południu jeszcze raz zostaną zapalone świece chanukowe w Sejmie.

13 grudnia 21:49

Reuters: KE znajdzie sposób, by udostępnić Polsce 111 mld euro z KPO i Fundusz Spójności

Unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn przekazał Reutersowi, że Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce 111 miliardów euro z funduszy unijnych (KPO i Fundusz Spójności) - informuje TVN24 BIS.

13 grudnia 21:44

RMF FM: Sikorski na początku 2024 roku przyjedzie do Waszyngtonu

Korespondent radia RMF FM w Stanach Zjednoczonych Paweł Żuchowski twierdzi, że Sekretarz Stanu USA Antony Blinken rozmawiał przez telefon z ministrem sprawiedliwości Radosławem Sikorskim.

"Blinken pogratulował ministrowi Sikorskiemu powrotu na stanowisko, wyraził nadzieję na bezpośrednie spotkanie na początku roku. Blinken i Sikorski zgodzili się co do konieczności kontynuowania bliskiej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską, między innymi w dziedzinie obronności i wsparcia dla Ukrainy" - napisał Żuchowski na portalu X.

13 grudnia 21:35

Mastalerek: Współpraca między prezydentem, a rządem w dużej mierze zależy od Tuska

- To, jak będzie wyglądała współpraca między prezydentem, a rządem w dużej mierze zależy od Donalda Tuska i rządu. Myślę, że raz będzie się pracowało lepiej, a raz gorzej - stwierdził szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w programie "Gość Wydarzeń". Przyznał także, że politycy w trakcie swojej wtorkowej rozmowy nie przeszli na "ty".

Doradca Dudy twierdzi, że "Donald Tusk jest premierem tylko i wyłącznie dzięki Szymonowi Hołowni i Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi". - Oni swojej szansy nie wykorzystali, żeby politycznie przycisnąć do muru Donalda Tuska, ale Platforma przez osiem lat nie zrozumiała, dlaczego przegrała - powiedział Mastalerek.

13 grudnia 21:21

Polskie Radio: Były szef gabinetu Tuska nowym ambasadorem przy UE

"Zmiana na stanowisku ambasadora Polski przy UE. Piotr Serafin przejął obowiązki Andrzeja Sadosia, który został wezwany na pilne konsultacje do MSZ" - poinformowała Beata Płomecka, dziennikarka Polskiego Radia.

Piotr Serafin to były szef gabinetu Donalda Tuska, w czasach gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej. Był też ministrem ds. europejskich w rządzie Tuska w latach 2012-2014.

13 grudnia 20:35

Bodnar: Poprosiłem prokuratura krajowego o informację, co prokuratura zrobiła ws. Brauna

– Poprosiłem prokuratura krajowego Dariusza Barskiego o informację o tym, co prokuratura zrobiła w sprawie tego, co zrobił wczoraj Grzegorz Braun w Sejmie RP. (...) Poprosiłem także, żeby na jutro przedstawił mi wykaz wszystkich tych spraw, które dotyczyły Grzegorza Brauna i które się toczyły w ostatnim czasie. Wiemy doskonale, że wczorajsze haniebne zdarzenie nie było jedynym incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna – powiedział Adam Bodnar na konferencji prasowej, a cytuje go serwis 300polityka.pl.

13 grudnia 20:19

Znani są już wszyscy wiceministrowie sprawiedliwości

Wiceministrami sprawiedliwości zostali: Arkadiusz Myrcha, Krzysztof Śmiszek, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Maria Ejchart-Dubois - poinformował na konferencji prasowej nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar

13 grudnia 19:53

Krzysztof Śmiszek wiceministrem sprawiedliwości

"Dziś zaczynam swoją misję jako wiceminister sprawiedliwości" - poinformował na portalu X Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

"4 lata temu rozpocząłem walkę o sprawiedliwą i praworządną Polskę. Byłem na pierwszej linii frontu kiedy PiS przeprowadzał zamach na wolne sądy. Teraz biorę odpowiedzialność za naprawę zniszczeń PiS! Zwyciężymy" - napisał Śmiszek. 

13 grudnia 19:39

Tusk powołał Międzyresortowy Zespół ds. przywracania praworządności

Zarządzenie premiera Donalda Tuska ws. powołania Zespołu ds. przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego ukazało się w Monitorze Polski - informuje 300polityka.pl.

Do zadań zespołu należy m.in. identyfikacja obszarów i analiza zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego; określenie propozycji działań legislacyjnych, związanych z przywracaniem praworządności; opiniowanie projektów dokumentów rządowych dotyczących zagadnień związanych z przywracaniem praworządnościvoraz porządku konstytucyjnego.

13 grudnia 19:15

Kolegium Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowało odwołanie szefów służb

Kolegium Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowało odwołanie szefów służb – przekazało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

W środę premier Donald Tusk zwrócił się do Kolegium Służb Specjalnych, Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i prezydenta Andrzeja Dudy o zaopiniowanie odwołania szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

"Kolegium pozytywnie zaopiniowało odwołanie szefów służb" - czytamy w komunikacie CIR. Wcześniej pozytywną opinię na ten temat wydała także sejmowa komisja ds. służb specjalnych. 

13 grudnia 18:48

Minister infrastruktury: Jadę na spotkanie z przewoźnikami

"Jadę na spotkanie z protestującymi przewoźnikami. Rozwiązanie problemu wymaga działań na kilku płaszczyznach. Zaczynam od rozmowy z przedsiębiorcami, którzy czują się poszkodowani oraz zaniedbani. To pierwszy krok w serii działań, które podejmuję w pierwszych dniach mojej pracy" - poinformował nowy minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

13 grudnia 18:17

Tusk: Być może jutro rano spotkanie z Zełenskim

Premier Donald Tusk, który dziś po południu pojawił się w Brukseli, powiedział, że "strona ukraińska zwróciła się z sugestią, by jutro rano odbyło się spotkanie z Zełenskim".

- Cały czas są dogadywane techniczne szczegóły, ale ze względu na to, że jutro jest też posiedzenie Rady Europejskiej, jeszcze nie ma decyzji, w jaki sposób ma wyglądać obecność prezydenta Zełenskiego. Jestem oczywiście gotowy na to spotkanie i być może jutro rano się ono odbędzie - powiedział Tusk.

13 grudnia 18:03

Donald Tusk w Brukseli
Donald Tusk w Brukseli Fot. Virginia Mayo / AP Photo

Donald Tusk w Brukseli
Donald Tusk w Brukseli Fot. Virginia Mayo / AP Photo



13 grudnia 17:55

Sikorski rozmawiał z szefową MSZ Niemiec

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbył rozmowę telefoniczną z Annaleną Baerbock, ministrą spraw zagranicznych Niemiec.

"Rozmowa dotyczyła głównie współpracy w zakresie Trójkąta Weimarskiego" - napisało polskie MSZ na portalu X.

13 grudnia 17:46

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na spotkaniu w OPZZ, by "odbudować realny dialog społeczny"

"Mam nadzieję, że wkraczamy w nowe lata, w których praca, pracownicy, związki zawodowe, są doceniani, gdy dyskusja o praworządności nie pomija szanowania prawa pracy. Mogę obiecać, że całe serce będę wkładała w to, żeby los polskich pracownic, polskich pracowników, był jak najlepszy. By praca była godna, by szanowani byli ludzie pracy i związki zawodowe. I aby odbudować realny dialog społeczny w Polsce" - powiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na spotkaniu świąteczno-noworocznym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie.

13 grudnia 17:30

Tusk o KPO: Na 90 proc. uda się przyspieszyć proces pozyskanie tych środków

- Wszystkie instytucje wiedzą, że w Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nie chcę wyprzedzać faktów przed spotkaniem z szefową KE, ale wydaje się, że jesteśmy na ostatniej prostej, żeby rozwiązać problem pieniędzy z KPO. Na 90 procent uda się przyspieszyć ten proces, że będę mógł w piątek powiedzieć "mamy to". Europejscy liderzy rozumieją, że Polska jest dzisiaj znowu krajem, gdzie rządzi prawo - powiedział Tusk w Brukseli. 

13 grudnia 17:22

Tusk w Brukseli: Nie do przyjęcia jest zmęczenie Ukrainą

Premier Donald Tusk jest już w Brukseli, gdzie rozmawiał z dziennikarzami w budynku Rady Europejskiej. 

"Polska wróciła do Europy. Dla mnie to najważniejsza chwila w życiu politycznym. Trochę mi smutno, że nic w kontekście geopolitycznym się nie zmieniło, ze względu na wojnę sytuacja jest nawet gorsza" - powiedział Tusk.

Polski premier podkreślił, że jego rolą jest "wzmocnienie europejskiej determinacji ws. wojny w Ukrainie". - Niektóre państwa członkowskie trzeba przekonać, żeby skutecznie wspierać Ukrainę. Nie do przyjęcia jest zmęczenie Ukrainą. Nie mówimy tylko o wojnie w Ukrainie, mówimy o naszej przyszłości - powiedział Tusk.

- Zacznę od rozmów, tłumaczeń, to trudna rutynowa, codzienna praca, nie ma szczególnych perspektyw na cud. To czego potrzebujemy dzisiaj to wzmocnienie przekonania, że Ukraina może tę wojnę wygrać - dodał premier.

13 grudnia 17:11

Francja gratuluje Tuskowi

Francja gratuluje Donaldowi Tuskowi wyboru przez polski Sejm na urząd premiera, gratuluje też nowym ministrom; cieszymy się na współpracę na rzecz wzmocnienia stosunków francusko-polskich we wszystkich obszarach - napisano w wydanym w środę przez francuskie ministerstwo spraw zagranicznych komunikacie, donosi PAP.

"Francja pragnie ściśle współpracować z Polską, aby stawić czoła wyzwaniom stojącym przed Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, a zwłaszcza wojnie napastniczej prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Nasze dwa kraje są nadal zdeterminowane, aby kontynuować długoterminowe wsparcie dla Ukrainy" - podkreślono w komunikacie.