To już wszystko na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Zapraszamy od jutra, od godz. 6.
Jak macie znajomych, którzy w ogóle nie interesują się polityką, postawcie im kawę albo piwo za to, żeby poszli i zagłosowali dla was. Mogą w ogóle nie wiedzieć, co to oznacza i na co głosują - bez znaczenia - zagrzewał w Poznaniu lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Ale tłumów nie zebrał.
Pisze Tomasz Nyczka:
"Udało się. Moja przyjaciółka, która mieszka w Paryżu, wysłała mi zdjęcie na dowód tego, że zarejestrowała się do głosowania za granicą. Podpisała je: "Proszę bardzo, mamo!". Przyznaję, że byłam męcząca, bo przy każdej okazji dopytywałam, czy już to zrobiła".
Tak Katarzyna Jaroch przekonała koleżanki, by poszły na wybory:
Barbara Nowacka (KO) o ostatnim sondażu Kantaru dla Faktów TVN.
Generał Mirosław Różański, który ze służby odszedł jeszcze za czasów Antoniego Macierewicza, napisał na Twitterze: "Choćby pan się bardzo starał, nie obrazi nas pan, bo my mamy przymioty o których pan może tylko marzyć, po prostu jest mi pana żal, my mamy honor, a pan jest realizatorem politycznych wytycznych z Nowogrodzkiej".
Jarosław Kaczyński w TV Trwam i Radiu Maryja chwalił się, ile PiS zrobił dla kobiet. "Wprowadziliśmy także szereg przepisów, które chronią kobiety (…). Chodzi o takie sprawy jak np. to, że jeśli ktoś bije swoją żonę lub partnerkę, to po wyroku, a nawet po zatrzymaniu, nie może wrócić do mieszkania. (…) Uczyniliśmy naprawdę bardzo wiele i Polska uchodzi dziś (i słusznie) za państwo bezpieczne zarówno w ocenach międzynarodowych, jak i ocenach naszych obywateli" - stwierdził.
Po raz kolejny powtórzył o pakcie migracyjnym, na którego przyjęcie za rządów PiS nie najmniejszej szansy. - Przyjęcie tzw. paktu migracyjnego, narzucającego relokację, byłby zbrodnią - powiedział.
Sam marszałek Senatu do incydentu odniósł się krótko. Wkleił zdjęcie komunikatu, którym TVP poprzedziła jego orędzie i napisał: "Szczęśliwej Polski już czas".
U szefa MON Mariusza Błaszczaka skandal goni skandal. We wtorek do dymisji niespodziewanie podali się najważniejsi polscy wojskowi. Zaś w środę minister demonstracyjnie nie pojechał do Brukseli na spotkanie ministrów obrony NATO.
Komentarz Bartosza T. Wielińskiego:
Wojciech Hermeliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i sędzia tego sądu w stanie spoczynku, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, skomentował w Onecie incydent w TVP. W jego ocenie, Telewizja Polska "nie miała żadnego prawa, aby wrzucać tego rodzaju planszę przed orędziem marszałka Senatu". — - To działanie TVP jest wręcz śmieszne, w złym znaczeniu tego słowa, bo nie ma żadnych podstaw. Marszałek Senatu ma pełne prawo wystąpić z orędziem i ponieważ nie ma jeszcze ciszy wyborczej, to nie ma mowy o żadnej agitacji z jego strony. To jest działanie władzy i TVP zmierzające ewidentnie do podważenia - powiedział były szef PKW.
-To, co zrobiła TVP jest wyjątkowo niskie. Mam wrażenie, że widzę tu objawy pewnej paniki ze strony rządzących, którzy jakoś zapewne kontrolują Telewizję Polską - dodał.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w TVP Info: "To jest film jest świadectwem poglądów politycznych reżyserki. Ona jest związana z opozycją, jest pewnym autorytetem dla opozycji naszej politycznej. Przedstawiła, trudno nawet mówić o wizji artystycznej, pewien kłamliwy scenariusz zdarzeń odnoszący się do tego, co się dzieje tu i teraz.
Potem podał dane Straży Granicznej: - Od początku roku odnotowaliśmy ok. 24 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.
I dodał: - Będziemy w sposób skuteczny blokować szlak bałkański. To nie jest zewnętrzna granica Unii Europejskiej, ale widzimy, że inne kraje w regionie nie dają sobie z tym rady. My robimy swoje, jak zawsze skutecznie.
Na Twitterze sypią się komentarze po "komunikacie" TVP przed orędziem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Tuż po emisji orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, przemawiał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Widzowie Telewizji Polskiej zobaczyli przed tym drugim orędziem taki komunikat:
- Gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a na świecie wciąż wybuchają nowe konflikty, chcemy, żeby Polska była bezpieczna. Dlatego mój najwyższy niepokój budzi dymisja najwyższych dowódców wojska, którzy najwyraźniej mieli już dość kontroli partyjnej, podporządkowaną jednej opcji.
Jesteśmy karmieni propagandą sukcesu, że jesteśmy silni, zwarci i gotowi, to realia są takie, że rosyjska rakieta, która mogła mieć ładunek nuklearny, przelatuje przez Polskę aż pod Bydgoszcz. Minister obrony próbował ukryć ten incydent, po czym zrzucił winę na wojsko. Polski żołnierz to świętość, powinien być darzony należytym szacunkiem, a jest używany do doraźnych celów partii rządzącej.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w swoim orędziu dodawał: - Jesteśmy już tym wszystkim zmęczeni; inflacją, kolejkami do lekarzy, brakiem paliwa, dewastowaniem edukacji naszych dzieci. Większość z nas chce przełomu. Większość z nas czuje, że tak dłużej być nie może. Potwierdzają to liczne sondaże. Dlatego zachęcam do pójścia na wybory. Niezależnie od państwa preferencji, wybierzcie tych, którzy respektują konstytucję i prawa mniejszości. Zależy nam, by być we wspólnocie demokratycznej. W niedzielę zdecydujemy, czy chcemy być w Unii Europejskiej. Te wybory są tak ważne, bo zdecydują, czy pozostaniemy w UE, czy będziemy dążyć w kierunku wschodniej dyktatury, z dramatycznymi dla nas skutkami. Wyprowadzenie nas z Unii ugodzi w nasze bezpieczeństwo militarne.
Głosujmy za tym, by prawa kobiet były respektowane, a nasze dzieci były bezpieczne. Idźmy na wybory, by Polska była Polską dla wszystkich. Szczęśliwej Polski już czas.
Całe orędzie marszałka Senatu:
Andrzej Duda wygłasza swoje orędzie.
- Polska w tych trudnych czasach zdaje egzamin. Pokazaliśmy to po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pokazaliśmy to również, kiedy odpieraliśmy atak hybrydowy na naszą wschodnią granicę, granicę Unii Europejskiej. Jesteśmy stawiani jako wzór, a inne państwa proszą nas pomoc przy ewakuacji swoich obywateli. Polska nigdy nie zostawia swoich obywateli samych - mówił.
Wspomniał swoją wizytę na granicy polsko-białoruskiej, gdzie spotkał się ze strażnikami i żołnierzami. - Ich służba zasługuje na szacunek - zaznaczył.
- To ważne, by współpraca prezydenta z rządem była sprawna i skuteczna. Nie możemy sobie pozwolić na kłótnie, awantury i chaos - stwierdził. Po czym zachęcił do pójścia na wybory. - To jest istota demokracji. Polska jest naszym domem i to od nas zależy, jak będzie wyglądać - powiedział.
Całego orędzia Dudy wysłuchasz tu:
- To w co wierzyłem w te ostatnie miesiące staje się na naszych oczach faktem. Wierzę, że ta niedziela będzie jedną z najpiękniejszych w polskiej demokracji. Polki i Polacy chcą zmiany. W niedzielę wszyscy odczujemy wielką ulgę - mówił Donald Tusk w "Faktach po Faktach" TVN.
- Mnie nie chodzi o wyścig partyjny, przecież mamy wspólny cel, czyli odsunięcie PiS-u od władzy - dodał.
I powtórzył to, o czym mówił dziś w Katowicach: - Kaczyński i PiS mają plan wyprowadzenia Polski z UE. To jest ten komunikat, który powinien dotrzeć do wszystkich.