To już wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro rano na strony Gazety Wyborczej.
Podczas ostrzału Ukrainy w dniach 25-26 czerwca Rosja wystrzeliła od 60 do 80 pocisków dalekiego zasięgu o wartości do 220 milionów dolarów- wyliczył Forbes.
Żołnierze ukraińscy zatrzymali ofensywę najeźdźców w kierunku Pietrowskiego - Szewczenki i odrzucili wroga - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denis Monastyrski, który przybył dziś do Krzemieńczuka, poinformował, że rakieta Ch-22, która uderzyła w centrum handlowe, zawierała 900 kg materiałów wybuchowych. W ciągu ostatnich dwóch dni Rosjanie wystrzelili około 100 takich pocisków manewrujących, które zabiły cywilów w Lisińczańsku i Krzemieńczuku.
Dzisiaj znaleziono już 13 ciał zabitych w centrum handlowym, dwie osoby zmarły w szpitalu. Monastyrsky stwierdził, że do Krzemieńczuka przyjadą jutro ratownicy z sąsiednich regionów – Kirowogradu, Charkowa, Czerkasów.
Ostateczną liczbę ofiar zamachu poznamy dopiero jutro - dodał.
Prokuratura Generalna poinformowała, że z gruzów w Krzemieńczuku, gdzie doszło do ataku rakietowego wojsk Putina wydobyto ciała 13 osób, a kolejna, druga już osoba zmarła w szpitalu. 59 osób szukało pomocy medycznej, prawie połowa w ciężkim stanie.
Informację o 15 ofiarach potwierdził też szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmitrij Łunin cytowany przez portal "Kremenczickaja Gazieta".
- Wielu dzieciom z Ukrainy, które w czasie wojny przyjechały do Polski, towarzyszą niepewność, lęk, poczucie straty i inne trudne emocje. Aby dać im możliwość podzielenia się tym, co przeżywają, uruchamiamy dyżury w językach ukraińskim i rosyjskim w telefonie zaufania 116 111 - informuje fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która projekt przygotowała wraz z fundacją Orange. Telefon w języku ukraińskim będzie dostępny dla dzieci od poniedziałku do piątku w godz. 14-18.
Mołdawia i Ukraina będą współpracować w celu przyspieszenia reform na drodze do Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Mołdawii Maya Sandu po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie w poniedziałek.
„Podczas naszych dzisiejszych rozmów prezydent Zełenski i ja zgodziliśmy się współpracować na rzecz postępu w niezbędnych reformach i jesteśmy przekonani, że możemy sprostać wszystkim wyzwaniom, aby osiągnąć ten cel. Będziemy rozwijać wspólne projekty i współpracować na rzecz rozwijania silniejszych więzi z UE” – powiedziała Sandu na konferencji prasowej.
Podkreśliła, że przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE to historyczny moment dla obu krajów, który zdeterminuje ich losy i przyszłość.
Przywódcy państw Grupy Siedmiu przodujących demokracji przemysłowych zgromadzeni na dorocznym szczycie w południowych Niemczech potępili "odrażający" atak rakietowy Rosji na centrum handlowe w ukraińskim mieście Krzemieńczuk.
"Jednoczymy się z Ukrainą w żałobie po niewinnych ofiarach tego brutalnego ataku" - napisano we wspólnym oświadczeniu przesłanym na Twitterze przez rzecznika niemieckiego rządu.
"Niewybredne ataki na niewinnych cywilów to zbrodnia wojenna - dodali. - Prezydent Rosji Władimir Putin i osoby odpowiadające za ten atak zostaną pociągnięte do odpowiedzialności".
Rosja po raz pierwszy nie spłaciła zagranicznych obligacji od czasu, gdy bolszewicy odmówili spłaty ogromnego zadłużenia po rewolucji 1917 roku. Oznacza to, że Rosja jest od dzisiaj technicznie niewypłacalna - nie wywiązała się z terminowego uregulowania wartych 100 mln dol. odsetek od jej międzynarodowego długu.
Rosja nie przejmie się tym zbytnio, ale w przyszłości może to spowodować np. konfiskatę rosyjskiej państwowej własności za granicą.
Wpłynęło już ponad 40 wniosków od obywateli w sprawie zaginięcia ich bliskich po ostrzale centrum handlowego w Krzemieńczuku – przekazało Biuro Prokuratora Generalnego.
- Dopiero rano będzie jasne, ile osób zginęło - przekazał doradca szefa MSZ Anton Heraszczenko.
"W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej. Tym razem w Krzemieńczuku na Ukrainie. Na ostrzelanie centrum handlowego pełnego niewinnych ludzi trzeba odpowiedzieć większym wsparciem militarnym dla Ukrainy, Obrońców Europy".
Stany Zjednoczone poinformowały, że finalizują prace nad kolejnym pakietem broni dla Ukrainy, który będzie zawierał systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu - broń, o którą Zelenskiy prosił szczególnie podczas poniedziałkowego wystąpienia przed przywódcami G7.
Według świadków w Charkowie doszło już do co najmniej 7 eksplozji.
Na filmie moment odlotu rakiety z Biełgorod do Charkowa
Rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric. "To jest, łagodnie mówiąc, godne ubolewania. Żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych" - powiedział rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami.
Świat jest przerażony rosyjskim atakiem rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie - przekazał na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę, zamierzają też pociągnąć sprawców do odpowiedzialności - podkreślił.
"Francja potępia rosyjski atak rakietowy na supermarket w Krzemieńczuku w Ukrainie, w wyniku którego zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych" - podało francuskie MSZ w oświadczeniu. Według resortu Rosja "kontynuuje przerażające łamanie prawa humanitarnego" w tym kraju - napisano. "Rosja będzie musiała odpowiedzieć za te czyny. Francja wspiera walkę z bezkarnością na Ukrainie" - dodano.
SZU: "Nasi podniebni próbują namierzyć rosyjskie samoloty, które pracują na naszych pozycjach, ale w porę zawracają i opuszczają strefę obrony przeciwlotniczej. Prędzej czy później zostaną złapani".
Rosja powinna zostać ukarana za dzisiejszy atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku. W szczególności cywilizowany świat powinien wzmocnić sankcje i uznać Rosję za sponsora terroryzmu. Aby chronić spokojnych Ukraińców, ponownie apelujemy do wszystkich partnerów o zamknięcie nieba nad Ukrainą kopułą ochronną z nowoczesnych systemów obrony powietrznej
- premier Ukrainy Denys Szmyhal
"Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną na świecie, to jest fakt. A to musi być również fakt prawny. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie lub transport rosyjskiej ropy, utrzymywanie więzi z rosyjskimi bankami, płacenie podatków czy ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom" - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu wideo.
Jak informowaliśmy w weekend, popularny prezenter telewizyjny Serhij Prytuła zorganizował zbiórkę na zakup dronów Bayraktar TB2. W ciągu trzech dni zebrano pieniądze na cztery maszyny.
Turecka firma, która produkuje te bezzałogowce, poinformowała dziś, że drony dostarczy za darmo. Poprosiła o przekazanie uzbieranych pieniędzy na rzecz ukraińskiej armii.