Rosjanie umocnili kontrolę nad Siewierodonieckiem. Trwają walki o Lisiczańsk. - W związku z realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia wzywamy do pilnej ewakuacji - zaapelował do mieszkańców miasta szef władz obwodu ługańskiego. Prezydent Zełenski na szczycie G7 zaapelował o systemy przeciwlotnicze. Rosjanie ostrzelani m.in. Charków i Krzemieńczuk. Rakiety Putina uderzyły w centrum handlowe, w którym przebywało ponad tysiąc osób. Zginęło co najmniej 10 osób, dziesiątki trafiły do szpitala. Kanada zapowiedziała kolejne sankcje wobec Rosji, a kraje G7 zdecydowały, że przeznaczą 29,5 mld dla Ukrainy.
Pokaż od:
27 czerwca 23:59

To już wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro rano na strony Gazety Wyborczej.

27 czerwca 23:55

Podczas ostrzału Ukrainy w dniach 25-26 czerwca Rosja wystrzeliła od 60 do 80 pocisków dalekiego zasięgu o wartości do 220 milionów dolarów- wyliczył Forbes.

27 czerwca 23:51

Żołnierze ukraińscy zatrzymali ofensywę najeźdźców w kierunku Pietrowskiego - Szewczenki i odrzucili wroga - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

27 czerwca 23:48

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denis Monastyrski, który przybył dziś do Krzemieńczuka, poinformował, że rakieta Ch-22, która uderzyła w centrum handlowe, zawierała 900 kg materiałów wybuchowych. W ciągu ostatnich dwóch dni Rosjanie wystrzelili około 100 takich pocisków manewrujących, które zabiły cywilów w Lisińczańsku i Krzemieńczuku.

Dzisiaj znaleziono już 13 ciał zabitych w centrum handlowym, dwie osoby zmarły w szpitalu. Monastyrsky stwierdził, że do Krzemieńczuka przyjadą jutro ratownicy z sąsiednich regionów – Kirowogradu, Charkowa, Czerkasów.

Ostateczną liczbę ofiar zamachu poznamy dopiero jutro - dodał.

27 czerwca 23:38

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na centrum handlowe wzrosła do 15

Prokuratura Generalna poinformowała, że z gruzów w Krzemieńczuku, gdzie doszło do ataku rakietowego wojsk Putina wydobyto ciała 13 osób, a kolejna, druga już  osoba zmarła w szpitalu. 59 osób szukało pomocy medycznej, prawie połowa w ciężkim stanie.

Informację o 15 ofiarach potwierdził też szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmitrij Łunin cytowany przez portal "Kremenczickaja Gazieta".

27 czerwca 23:35

- Wielu dzieciom z Ukrainy, które w czasie wojny przyjechały do Polski, towarzyszą niepewność, lęk, poczucie straty i inne trudne emocje. Aby dać im możliwość podzielenia się tym, co przeżywają, uruchamiamy dyżury w językach ukraińskim i rosyjskim w telefonie zaufania 116 111 - informuje fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która projekt przygotowała wraz z fundacją Orange. Telefon w języku ukraińskim będzie dostępny dla dzieci od poniedziałku do piątku w godz. 14-18.

27 czerwca 23:25

Mołdawia i Ukraina będą współpracować w celu przyspieszenia reform na drodze do Unii Europejskiej

Mołdawia i Ukraina będą współpracować w celu przyspieszenia reform na drodze do Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Mołdawii Maya Sandu po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie w poniedziałek.

„Podczas naszych dzisiejszych rozmów prezydent Zełenski i ja zgodziliśmy się współpracować na rzecz postępu w niezbędnych reformach i jesteśmy przekonani, że możemy sprostać wszystkim wyzwaniom, aby osiągnąć ten cel. Będziemy rozwijać wspólne projekty i współpracować na rzecz rozwijania silniejszych więzi z UE” – powiedziała Sandu na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że ​​przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE to historyczny moment dla obu krajów, który zdeterminuje ich losy i przyszłość.

27 czerwca 23:15

G7: "To zbrodnia wojenna"

Przywódcy państw Grupy Siedmiu przodujących demokracji przemysłowych zgromadzeni na dorocznym szczycie w południowych Niemczech potępili "odrażający" atak rakietowy Rosji na centrum handlowe w ukraińskim mieście Krzemieńczuk.

"Jednoczymy się z Ukrainą w żałobie po niewinnych ofiarach tego brutalnego ataku" - napisano we wspólnym oświadczeniu przesłanym na Twitterze przez rzecznika niemieckiego rządu.

"Niewybredne ataki na niewinnych cywilów to zbrodnia wojenna - dodali. - Prezydent Rosji Władimir Putin i osoby odpowiadające za ten atak zostaną pociągnięte do odpowiedzialności".

27 czerwca 23:03

Agencja ratingowa Moody's poinformowała, że Rosja nie wywiązała się z euroobligacji

Rosja po raz pierwszy nie spłaciła zagranicznych obligacji od czasu, gdy bolszewicy odmówili spłaty ogromnego zadłużenia po rewolucji 1917 roku. Oznacza to, że Rosja jest od dzisiaj technicznie niewypłacalna - nie wywiązała się z terminowego uregulowania wartych 100 mln dol. odsetek od jej międzynarodowego długu.
Rosja nie przejmie się tym zbytnio, ale w przyszłości może to spowodować np. konfiskatę rosyjskiej państwowej własności za granicą.

27 czerwca 22:55

Wpłynęło już ponad 40 wniosków od obywateli w sprawie zaginięcia ich bliskich po ostrzale centrum handlowego w Krzemieńczuku – przekazało Biuro Prokuratora Generalnego.

- Dopiero rano będzie jasne, ile osób zginęło - przekazał doradca szefa MSZ Anton Heraszczenko.

27 czerwca 22:49

Andrzej Duda: "Trzeba odpowiedzieć większym wsparciem militarnym"

"W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej. Tym razem w Krzemieńczuku na Ukrainie. Na ostrzelanie centrum handlowego pełnego niewinnych ludzi trzeba odpowiedzieć większym wsparciem militarnym dla Ukrainy, Obrońców Europy".

27 czerwca 22:45

Stany Zjednoczone poinformowały, że finalizują prace nad kolejnym pakietem broni dla Ukrainy, który będzie zawierał systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu - broń, o którą Zelenskiy prosił szczególnie podczas poniedziałkowego wystąpienia przed przywódcami G7.

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz na zamku Elmau pod Garmisch-Partenkirchen, 26 czerwca 2022 r.
Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz na zamku Elmau pod Garmisch-Partenkirchen, 26 czerwca 2022 r. Leonhard Foeger / AP / AP

27 czerwca 22:35

Rosjanie bombardują Charków

Według świadków w Charkowie doszło już do co najmniej 7 eksplozji.

Na filmie moment odlotu rakiety z Biełgorod do Charkowa

27 czerwca 22:26

ONZ również potępiło atak na centrum handlowe

Rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric. "To jest, łagodnie mówiąc, godne ubolewania. Żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych" - powiedział rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami.

27 czerwca 22:25

Świat jest przerażony rosyjskim atakiem rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie - przekazał na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę, zamierzają też pociągnąć sprawców do odpowiedzialności - podkreślił.

27 czerwca 22:15

MSZ Francji: "Rosja kontynuuje przerażające łamanie prawa humanitarnego"

"Francja potępia rosyjski atak rakietowy na supermarket w Krzemieńczuku w Ukrainie, w wyniku którego zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych" - podało francuskie MSZ w oświadczeniu. Według resortu Rosja "kontynuuje przerażające łamanie prawa humanitarnego" w tym kraju - napisano. "Rosja będzie musiała odpowiedzieć za te czyny. Francja wspiera walkę z bezkarnością na Ukrainie" - dodano.

27.06.2022 Ukraina, Krzemieńczuk. Pożar ostrzelanego przez armię rosyjską centrum handlowego
27.06.2022 Ukraina, Krzemieńczuk. Pożar ostrzelanego przez armię rosyjską centrum handlowego AP / AP

27 czerwca 22:05

SZU: "Nasi podniebni próbują namierzyć rosyjskie samoloty, które pracują na naszych pozycjach, ale w porę zawracają i opuszczają strefę obrony przeciwlotniczej. Prędzej czy później zostaną złapani".

27 czerwca 21:55
Rosja powinna zostać ukarana za dzisiejszy atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku. W szczególności cywilizowany świat powinien wzmocnić sankcje i uznać Rosję za sponsora terroryzmu. Aby chronić spokojnych Ukraińców, ponownie apelujemy do wszystkich partnerów o zamknięcie nieba nad Ukrainą kopułą ochronną z nowoczesnych systemów obrony powietrznej

- premier Ukrainy Denys Szmyhal

27 czerwca 21:45

Zełenski: Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną na świecie.

"Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną na świecie, to jest fakt. A to musi być również fakt prawny. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie lub transport rosyjskiej ropy, utrzymywanie więzi z rosyjskimi bankami, płacenie podatków czy ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom" - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu wideo.

27 czerwca 21:36

Turcja: Drony dostarczymy za darmo, pieniądze przekażcie armii

Jak informowaliśmy w weekend, popularny prezenter telewizyjny Serhij Prytuła zorganizował zbiórkę na zakup dronów Bayraktar TB2. W ciągu trzech dni zebrano pieniądze na cztery maszyny.

Turecka firma, która produkuje te bezzałogowce, poinformowała dziś, że drony dostarczy za darmo. Poprosiła o przekazanie uzbieranych pieniędzy na rzecz ukraińskiej armii.