W nocy rakiety spadły na Kijów. Wojska rosyjskie umocniły się w okolicach Siewierodoniecka. To 123. dzień inwazji Rosji na Ukrainę.
Pokaż od:
26 czerwca 22:58

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6.00.

26 czerwca 22:30

Zełenski do Białorusinów: Kreml za was zadecydował. Chcą was wciągnąć w tę wojnę

- Chcę dziś zwrócić się do obywateli Białorusi. Do ludzi - cywilów i wojskowych. Rosja próbuje was wciągnąć w tę wojnę. Kreml już wszystko za was zdecydował - wasze życie jest dla nich nic niewarte. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem w puszkach. Macie siłę, żeby nie pozwolić nikomu zadecydować za was o waszym losie - mówi Wołodymyr Zełenski w nowym wystąpieniu wideo.

26 czerwca 22:04

Akcja ratunkowa w Charkowie po tym, jak rosyjski pocisk trafił w budynek mieszkalny. Ratownicy próbują wydobyć z gruzów mężczyznę i kobietę.

26 czerwca 22:01

- Nasz plan na szczyt NATO to przede wszystkim zaadaptowanie koncepcji strategicznej. NATO ma koncepcję strategiczną jeszcze z 2010 r. Rosja nazywana jest w niej partnerem. Jest to obraz absolutnie nieprzystający do tego, co mamy obecnie - zapowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

26 czerwca 21:16

Warte setki milionów superjachty superbogatych Rosjan nie cieszą dziś swych właścicieli. Objęci sankcjami oligarchowie i prominenci, z Putinem na czele, mają teraz kłopot ze znalezieniem dla nich bezpiecznego portu.

26 czerwca 21:01

Ostrzelany blok mieszkalny w Kijowie.

26 czerwca 20:45

Aktualna sytuacja w Donbasie.

Bitwa o Donbas
Bitwa o Donbas BIQdata.pl

26 czerwca 20:35

Aleksander Łukaszenka wprost poprosił Putina, by - ze względu na "rosnące zagrożenie z zewnątrz" - zgodził się na omówienie możliwości zastosowania "najpoważniejszej broni" w razie "konieczności walki o bezpieczeństwo Rosji i Białorusi".

26 czerwca 20:24

Bloomberg: liderzy państw grupy G7 ogłoszą w końcowym oświadczeniu szczytu gotowość do nieograniczonego wspierania Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

26 czerwca 20:15

"Rozmawiałem z premierem Kanady Justinem Trudaeu. Podziękowałem za pomoc finansową Ukrainie i wsparcie w odpieraniu rosyjskiej agresji. Uzgodniliśmy nasze stanowiska tuż przed ważnymi międzynarodowymi wydarzeniami i rozmawialiśmy o zwiększeniu militarnej pomocy Ukrainie" - pisze na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

26 czerwca 19:54

Agencja AFP opublikowała zapis fragmentów rozmowy prezydentów Francji i Rosji Emmanuela Macrona oraz Władimira Putina. Rozmowa miała miejsce cztery dni przed napaścią Rosji na Ukrainę.

26 czerwca 19:30

Należy zdemilitaryzować przynajmniej europejską część Rosji. To powinno być - w dłuższej perspektywie - warunkiem wznowienia stosunków Zachodu z Rosją - powiedział w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

26 czerwca 18:56

Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "Putin zaproponował, żeby dozbroić białoruskie SU-25 tak, żeby mogły przenosić ładunki jądrowe" i że "Wojska rosyjskie zlikwidowały 80 polskich najemników".

26 czerwca 18:42

Wojska Ukrainy miały po raz drugi w tygodniu zaatakować rosyjską platformę wiertniczą na Morzu Czarnym - twierdzi rosyjska agencja prasowa TASS.

26 czerwca 18:38

Rosyjska Federalna Agencja Informacyjna - powiązana z kontrolującym Grupę Wagnera i poszukiwanym przez FBI oligarchą Jewgienijem Prigożynem - publikuje propagandowe, fałszywe informacje na temat rzekomych przygotowań Polski do ataku na zachodnią Ukrainę.

Według propagandowego komunikatu - napisanego bardzo złym i nieskładnym angielskim - Polska miała planować atak na Lwów i Wołyń, a operacja miała odbyć się za przyzwoleniem Stanów Zjednoczonych, które w ostatniej chwili zatrzymały te plany - po nuklearnych groźbach Rosji.

26 czerwca 18:20

Atak w Kijowie: nie żyje jedna osoba, sześć zostało rannych

Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych wskutek niedzielnego ataku rakietowego na budynek mieszkalny i przedszkole w Kijowie - przekazał zastępca mera Kijowa Mykoła Powrożnik.

Pocisk trafił dziewięciopiętrowy budynek znajdujący się w rejonie szewczenkiwskim.

"Służby ratownicze wyciągnęły spod gruzów siedmioletnią dziewczynkę. Przeżyła, teraz próbują uratować jej matkę - napisał na Telegramie Witalij Kliczko. - Pod gruzami dalej są ludzie".

26 czerwca 17:20

"Stany Zjednoczone nałożyły na Putina bezprecedensowe sankcje, aby pozbawić go środków, których potrzebuje do sfinansowania wojny z Ukrainą. Grupa G7 ogłosi wspólnie wprowadzenie embarga na import rosyjskiego złota, który zarabia dla Rosji dziesiątki miliardów dolarów" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

26 czerwca 17:11

Po serii pogróżek pod adresem Litwy Władimir Putin ogłosił w sobotę, że w ciągu kilku miesięcy Rosja przekaże Białorusi rakiety zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

26 czerwca 16:59

Ostrzelane przedszkole w Kijowie.

26 czerwca 16:49

- Światowi liderzy muszą uznać cenę wspierania Ukrainy, włącznie ze wzrostami cen energii oraz żywności. Ale muszą również zdać sobie sprawę, że cena pozwolenia na zwycięstwo Rosji byłaby znacznie wyższa - powiedział na szczycie grupy G7 premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Johnson przestrzegł także o konieczności zachowania jedności przez Zachód w obliczu agresywnych działań Moskwy. 

- Musimy przeprowadzić naprawdę uczciwą dyskusję o konsekwencjach tego, co się dzieje. To konieczne, by zachować jedność - mówił brytyjski premier.