Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy od jutra od 6:00.
Minister spraw zagranicznych Włoch i były lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio opuszcza partię.
Ruch Di Maio jest skutkiem konfliktu, który wybuchł pomiędzy szefem MSZ a szefem partii - obecnie największej we włoskim parlamencie - Giuseppem Contem. Napięcia dotyczą kwestii dalszego przekazywania broni Ukrainie.
Conte zarzucił premierowi Włoch Mario Draghiemu, że dalsze dostawy broni do Ukrainy są jedynie "dolewaniem oliwy do ognia" i przedłużaniem wojny, a Włochy powinny skupić się na tym, by jak najszybciej zawarto porozumienie między Ukrainą a Rosją.
Di Maio w odpowiedzi oskarżył Contego o próbę rozbicia rządu i podważanie zaufania europejskich partnerów Włoch.
Te same zarzuty powtórzył na wtorkowej konferencji prasowej. Według Di Maio obecne stanowisko partii jest "nieodpowiedzialne" i grozi osłabieniem międzynarodowej pozycji Włoch.
Ukraińska fabryka czołgów ostrzelana przez Rosjan.
- Ten dzień był bardzo aktywny. Za mną maraton negocjacji telefonicznych z zagranicznymi partnerami. Krąg osób, które są za kandydaturą dla Ukrainy, się powiększa. Mamy więcej zaufania, że decyzja Rady Europejskiej w piątek będzie pozytywna. We wszystkich negocjacjach nieustannie podkreślam: siódmy pakiet unijnych sankcji jest potrzebny jak najszybciej. Rosja musi odczuwać ciągły wzrost presji - mówi w wieczornym komunikacie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski określił również sytuację militarną w obwodzie ługańskim jako "bardzo trudną". - Najeźdźcy zwiększają presję na naszych obrońców. To najtrudniejszy punkt na froncie - mówi prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski zaprosił w rozmowie telefonicznej premiera Irlandii Michaela Martina do Kijowa i podziękował za wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy.
"Rozmawiałem z wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem w przededniu historycznego szczytu UE w tym tygodniu. Status kandydata Ukrainy do UE przekreśli linią ostatnie dekady niejasności i utrwali raz na zawsze, że Ukraina to Europa, a nie część >>rosyjskiego świata<<. Jestem wdzięczny Borrellowi za wspieranie Ukrainy na tej drodze" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status kandydatów do Unii Europejskiej - mówi dokument końcowy szczytu Rady Europejskiej, do którego dotarła we wtorek Polska Agencja Prasowa.
Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii wezwało do siebie rosyjskiego ambasadora po tym, jak 18 czerwca rosyjski helikopter naruszył estońską przestrzeń powietrzną.
- Kiedy Ukraina walczy o swoje prawo do istnienia, nie ma miejsca na dylemat pomiędzy ugłaskiwaniem Rosji a uznaniem jej odpowiedzialności - mówił we wtorek Serhij Kysłyca, przedstawiciel Ukrainy w Organizacji Narodów Zjednoczonych.
- Jeśli wybierzemy drogę ustępstw wobec Rosji, najmroczniejsze dni będą dopiero przed nami. Rosja nie cofnie się przed niczym w swoim ataku na Ukrainę. Wykorzysta każdy moment zawahania, by ufortyfikować się w okupowanych przez siebie terytoriach i zgromadzić więcej mięsa armatniego, by wznowić swoją inwazję. (...) Jeśli na to pozwolimy, następna wojna będzie tuż za rogiem i cywilizowany świat zapłaci trzykrotnie większą cenę niż ta, którą płacimy teraz - kontynuował Kysłyca.
- Dobijmy teraz rosyjski faszyzm.
Estonia oskarżyła we wtorek Rosję o naruszanie jej przestrzeni powietrznej przez rosyjski helikopter. Estoński MON określił we wtorek incydent - który miał miejsce 18 czerwca - jako "wyjątkowo prowokacyjne działanie" przed przyszłotygodniowym szczytem NATO w Madrycie.
Trwające obecnie ćwiczenia wojskowe Rosji zakładają m.in. symulowany atak rakietowy na Estonię. Według estońskiego ministerstwa spraw zagranicznych takie operacje rosyjskie siły ćwiczą "codziennie".
- To jest obraz sytuacji, który pokazuje niebezpieczeństwo. Zagrożenie ze strony Rosji nigdy nie było tak poważne jak teraz - mówił dziennikarzom we wtorek Kusti Salm, sekretarz w estońskim MON.
18 czerwca śmigłowiec Mi-8 rosyjskiej straży granicznej naruszył przestrzeń powietrzną Estonii na południowym wschodzie kraju, niedaleko wsi Koidula. Incydent trwał ok. 2 minut, po czym helikopter powrócił w obręb rosyjskich granic.
Co najmniej 15 cywilów zginęło w obwodzie charkowskim na skutek dzisiejszego ostrzału przeprowadzonego przez siły rosyjskie - przekazał gubernator obwodu Oleg Siniegubow.
Z każdym dniem w Ukrainie rośnie liczba uszkodzonych szpitali, aptek i przychodni. Rosjanie szantażują lekarzy. Mimo tego minister zdrowia Ukrainy przyjechał do Polski, żeby rozmawiać o tym, jak odbudować służbę zdrowia po wojnie.
Centrum Charkowa po ostrzale Rosjan.
Spytali, czy coś zjem. Odmówiłem, bo czułem się dziwnie po tym, jak dali mi pić. Lekarz powiedział mi potem, że byłem pod wpływem silnych substancji psychotropowych.
Ukraina zlikwiduje kolejnych siedem partii o orientacji prorosyjskiej - informuje ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości.
W maju prezydent Zełenski podpisał ustawę, która zakazuje działalności ugrupowań wybielających rosyjską inwazję na Ukrainę i negujących fakt nielegalnego okupowania terytorium kraju przez najeźdźców.
Do tej pory zakazano działalności dziesięciu takich ugrupowań. Ostatnim z nich była Platforma Opozycyjna "Za Życiem".
Wystawa "Niezwyciężona armia" ma być gotowa pod koniec czerwca. Zniszczony rosyjski sprzęt bojowy można będzie oglądać na pl. Zamkowym w Warszawie.