Wojska Putina kontrolują większość Siewierodoniecka, trwają walki o miasto. Niderlandy zdecydowały, że poprą nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Wielka Brytania będzie szkolić ukraińskich żołnierzy. Rosyjski okręt wojenny naruszył terytorium Danii na Morzu Bałtyckim. Liczba ofiar cywilnych wojny w Ukrainie przekracza 10 tys. osób.
Pokaż od:
18 czerwca 07:24

W ciągu ostatniej doby ukraińska armia zniszczyła "ponad 30 jednostek różnego rodzaju wyposażenia i broni przeciwnika".

18 czerwca 07:15

Rośnie liczba dezerterów w armii rosyjskiej

18 czerwca 07:10

W nocy ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły nad Odessą dwa rosyjskie pociski manewrujące wystrzelone przez Rosjan - donosi "Ukraińska Prawda".

17 czerwca 23:00

Jutrzejszą relację rozpoczniemy po 7 rano.

17 czerwca 22:55

- Kraje, które wysyłają broń do Ukrainy, wiedzą, że pomagają sobie samym - powiedział w piątek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24.

Wyraził również opinię, że "zawieszenie broni byłoby niebezpieczne". - Włochy to zaprzyjaźniony kraj; wie, że walczymy o bezpieczeństwo nasze i całej Europy - stwierdził.

Dmytro Kułeba - zdjęcie archiwalne
Dmytro Kułeba - zdjęcie archiwalne VALENTYN OGIRENKO / AP / AP

17 czerwca 22:45

Rosyjski okręt wojenny naruszył terytorium Danii na Morzu Bałtyckim

- O godzinie wpół do drugiej rosyjska korweta wpłynęła na duńskie wody terytorialne na północ od wyspy Christianso (u wybrzeży Bornholmu). Kilka godzin później ten sam okręt ponownie przekroczył granicę Danii - podano w komunikacie.

Według dowództwa duńskiej obrony rosyjska jednostka natychmiast opuściła terytorium Danii po wezwaniu przez radio wystosowanym przez duńską marynarkę wojenną.

 "Metody zastraszania nie działają na Danię" - napisał na Twitterze Jeppe Kofod, minister spraw zagranicznych Danii.

W czasie, kiedy rosyjski okręt wojenny przekroczył terytorium Danii, na Bornholmie trwał festyn, którego motywem przewodnim była wojna w Ukrainie.

17 czerwca 22:30

Zdjęcie dnia agencji informacyjnej Nexta. "Sześciu ochroniarzy kanclerza Niemiec Olafa Scholza spełniło swoje marzenie - zrobili sobie wspólne zdjęcie z braćmi Kliczko"

17 czerwca 22:11

Masowy grób w Lisiczańsku. Od kwietnia pochowano tu 300 mieszkańców miast frontowych obwodu ługańskiego.

17 czerwca 21:50

Ukraińscy żołnierze na froncie nie walczą sami. UkrARMY cats & dogs pokazuje, jak wygląda ich codzienne życie z pupilami.

17 czerwca 21:24

Powstała internetowa "Księga katów narodu ukraińskiego". To multimedialny zapis zbrodni armii rosyjskiej na ludności cywilnej. Dostępna w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim pokazuje skalę zniszczeń, jakie pozostawiły po sobie działania wojenne i armia okupanta.

17 czerwca 20:40

Holandia za Ukrainą w Unii Europejskiej

Niderlandy jednak poprą nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. 

"Musimy brać pod uwagę to, co się dzieje w Europie i na świecie" - powiedział w piątek holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Stanowisko Holandii ma być szerzej omówione podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w przyszłą środę.

17 czerwca 20:18

Niezapowiedziana wizyta premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona przyniosła kolejne deklaracje i obietnice pomocy Ukrainie. 

"Nasze dzisiejsze negocjacje z Borisem Johnsonem, jak zawsze, były jak najbardziej szczere i merytoryczne. Mówiliśmy o konieczności zwiększenia dostaw ciężkiej broni i systemów obrony powietrznej, pomocy gospodarczej, presji sankcyjnej na agresora, gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego państwa.

Przygotowujemy się do odbudowy Ukrainy po naszym zwycięstwie. Nie mamy wątpliwości, że wygramy" - ogłosił na Facebooku Wołodymir Zełenski.

17 czerwca 20:03

Joe Biden, prezydent USA, przyznał, że amerykańskiemu wywiadowi nie udało się ustalić, gdzie znajdują się trzej amerykańscy ochotnicy, którzy zaginęli w Ukrainie.

- Otrzymałem na ten temat briefing. Nie wiemy, gdzie oni są, ale chcę powtórzyć: Amerykanie nie powinni jeździć do Ukrainy - powiedział Biden, odpowiadając na pytania dziennikarzy w drodze do śmigłowca Marine One.

Dwóch z nich, pochodzący z Alabamy Alexander John-Robert Drueke i Andy Tai Ngoc Huynh, zaginęło pod Charkowem 9 czerwca i w sieci pojawiły się ich zdjęcia ze związanymi rękami w rosyjskiej niewoli. Trzeci, były żołnierz piechoty morskiej Grady Kurpasi, został uznany za zaginionego 28 kwietnia i od tej pory nie było z nim kontaktu ani nie znaleziono jego ciała.

Joe Biden
Joe Biden Fot. Patrick Semansky / AP Photo

17 czerwca 19:45

Ukraina wyzwoliła wieś Dmytriwka

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że 17 czerwca ​​wojska ukraińskie wyzwoliły wieś Dmytriwka, znajdującą się nieopodal miasta Izium w obwodzie charkowskim.

17 czerwca 19:29

Karim Khan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, poinformował w piątek, że otworzy w Ukrainie biuro wspierające śledztwa w sprawie zbrodni wojennych związanych z rosyjską inwazją.

Podczas trzeciej wizyty w Ukrainie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami agencji, które już prowadzą swoje dochodzenia.

- Na podstawie tych konsultacji oraz tych z innymi odpowiednimi urzędnikami podczas mojego pobytu w Kijowie mogę potwierdzić rychłe otwarcie biura terenowego Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu dalszego wspierania ciągłej i zwiększonej obecności naszego personelu w terenie. Będzie to kluczowe dla pogłębienia naszego zaangażowania ze wszystkimi podmiotami w Ukrainie i przyspieszenia naszych działań dochodzeniowych - poinformował.

Khan podkreślił, że „każda osoba, która podnosi broń, prowadzi czołg lub wystrzeliwuje pocisk, powinna wiedzieć, że może zostać pociągnięta do odpowiedzialności w przypadku popełnienia przestępstwa”. Podkreślił, że dążenie do otwarcia biura w Ukrainie sprawi, że Ukraińcy „poczują, że prawo jest istotne dla ich życia”.