Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz spotkali się z prezydentem Zełenskim w Ukrainie. Choć Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka, ukraińskie wojska nie podporządkowały się rosyjskiemu ultimatum i nie złożyły broni. W Siewierodoniecku nadal przebywają tysiące cywilów, którym kończą się zapasy.
Pokaż od:
16 czerwca 22:58

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od rana.

16 czerwca 22:56

Prezydent Zełenski polecił odpowiednim organom państwowym ocenę ryzyka ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi na cztery ukraińskie obwody - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

16 czerwca 22:49

- To od Ukrainy zależy, na jakich warunkach zostanie zakończona wojna z Rosją, to do niej należy decyzja o ewentualnych koncesjach terytorialnych - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z francuską telewizją TF1.

16 czerwca 22:43

AFP: Europejski Trybunał Praw Człowieka w czwartek nakazał Rosji zapobiec egzekucji Marokańczyka skazanego na śmierć w separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej za walkę po stronie ukraińskiej.

Brahim Saadoun, obywatel Maroka urodzony w 2000 roku, został skazany na śmierć wraz z dwoma Brytyjczykami.

Rosja "powinna dopilnować, aby kara śmierci nałożona na skazanego nie została wykonana", stwierdził sąd, orzekając w trybie pilnym po petycji złożonej w tym miesiącu przez prawnika Marokańczyka.

Orzeczenie wydane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka jest pilnym środkiem tymczasowym, przewidzianym w wyjątkowych przypadkach.

16 czerwca 22:32

Zełenski o spotkaniu w Kijowie: To ogromny krok naprzód

- Ukraina odczuła wsparcie czterech silnych krajów Unii Europejskiej – powiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym na Telegramie.

- Na naszym spotkaniu został wykonany ogromny krok naprzód. Dla mnie ważne było, że usłyszałem od liderów, że zakończenie wojny i pokój dla Ukrainy mają być właśnie takie, jak widzi je Ukraina, jak widzi je nasz naród - dodał.

- Wszyscy przywódcy rozumieją, dlaczego teraz nie odbywają się rozmowy o zakończeniu wojny: wyłącznie z powodu stanowiska Rosji, która próbuje zastraszyć wszystkich w Europie i kontynuuje rujnowanie naszego kraju. Oni nie chcą szukać drogi do pokoju - podkreślił.

16 czerwca 22:15

"Dopóki pokój nie powróci do wolnej i niepodległej Ukrainy, będziemy mobilizować nasze wysiłki tak długo, jak będzie to konieczne. Gwarantujemy wsparcie humanitarne, gospodarcze i militarne umożliwiające ukraińskim żołnierzom poprawę sytuacji w terenie w obliczu ataków armii rosyjskiej" - napisał na Twitterze prezydent Francji po wizycie w Kijowie.

16 czerwca 22:01

Rosjanie prowadzą ostrzał z artylerii, wyrzutni rakietowych i z powietrza wzdłuż linii frontu w Donbasie – informuje sztab generalny armii ukraińskiej.

16 czerwca 21:51

Ławrow w BBC: "Nie napadliśmy na Ukrainę"

- Ogłosiliśmy jedynie specjalną operację wojskową, ponieważ nie mieliśmy absolutnie żadnego innego sposobu na wytłumaczenie Zachodowi, że wciągnięcie Ukrainy do NATO było przestępstwem - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie z BBC. Powtórzył oficjalną linię Kremla, że ​​w Ukrainie są naziści.

Na zacytowane przez dziennikarza raporty ONZ o zbrodniach rosyjskich zareagował słowami: "To wielka szkoda". - Ale międzynarodowi dyplomaci, w tym wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka, sekretarz generalny ONZ i inni przedstawiciele ONZ, są pod presją Zachodu. I bardzo często są wykorzystywani do wzmacniania fałszywych wiadomości rozpowszechnianych przez Zachód - stwierdził. - Rosja nie jest nieskazitelnie czysta. Rosja jest tym, czym jest. I nie wstydzimy się pokazywać, kim jesteśmy - dodał.

16 czerwca 21:36

Po wizycie europejskiej czwórki w Kijowie francuskie media chwalą zażegnanie napięcia w relacjach Macrona z Zełenskim. Co ta wizyta przyniesie Unii Europejskiej i co o niej mówi?

16 czerwca 21:22

Ukraiński negocjator rozmów pokojowych Mychajło Podolak określił ostatnie komentarze Rosji o chęci kontynuowania negocjacji jako "próbę oszukania świata".

Powiedział, że Rosja chciała sprawiać wrażenie gotowej do rozmowy, "planując jednocześnie wbicie noża w plecy Ukrainy". "Kijów na pewno wróci do negocjacji, ale tylko we właściwym czasie" – dodał.

"Klasyczny styl rosyjski: niszczenie miast, organizowanie publicznych egzekucji, przygotowywanie aneksji, ale nadal udaje, że prowadzimy negocjacje" - napisał na Twitterze.

16 czerwca 21:06

Największe w Rosji pole gazowe należące do Gazpromu zapłonęło dziś w nocy.

16 czerwca 20:43

Rosja ogłosiła, że ​​ułatwia eksport zbóż i nasion oleistych z Ukrainy przez rosyjskie punkty tranzytowe na Morzu Azowskim.

Rosyjska wicepremier Wiktoria Abramczenko powiedziała w czwartek, że "Rosja zapewnia zielony korytarz dla zbóż i wszelkich innych artykułów spożywczych, takich jak nasiona oleiste, aby można je było bez przeszkód eksportować z Ukrainy". Nie powiedziała jednak, skąd pochodzą eksportowane artykuły.

Ukraina oskarżyła Rosję o kradzież zboża z jej terytoriów, nad którymi przejęły kontrolę siły rosyjskie. Jednak w rozmowie z Reutersem Abramczenko powiedziała, że "Rosja nie wysyła zboża z Ukrainy".

16 czerwca 20:21

Coca-Cola ogłosiła, że całkowicie wycofuje się z Rosji.

Firma ogłosiła, że ​​nie będzie już produkować i sprzedawać coca-coli i innych markowych napojów w Rosji. Co stanie się z 10 zakładami firmy w tym kraju, nie zostało jeszcze ogłoszone.

16 czerwca 20:00

Biały Dom powiedział, że "bardzo ciężko pracuje, aby dowiedzieć się więcej" o dwóch obywatelach USA zaginionych w Ukrainie.

39-letni Alexander Drueke z Tuscaloosa w stanie Alabama i 27-letni Andy Huynh z Hartselle w stanie Alabama ostatni kontakt ze swoimi rodzinami mieli 8 czerwca. Uważa się, że brali udział w misji w regionie Charkowa we wschodniej Ukrainie.

Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że nie ma potwierdzenia, że ​​ci dwaj mężczyźni zostali schwytani przez siły rosyjskie.

16 czerwca 19:44

Wielka Brytania da Ukrainie ponad 20 samobieżnych haubic M109.

"Wysyłamy ponad dwadzieścia dział samobieżnych 155 mm, które kupiliśmy na rynku międzynarodowym i odnowiliśmy. Już się pojawiają i mają znacznie większy zasięg" - stwierdził Ben Wallace.

16 czerwca 19:27

Duże stałe bazy NATO nie są teraz elementem przygotowań Sojuszu do wzmocnienia flanki wschodniej. Wciąż nie wiadomo, kiedy Turcja odblokuje akcesję Szwecji i Finlandii.

16 czerwca 19:15

- Spodziewamy się, że w następnym pakiecie pomocy dla Ukrainy znajdą się kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Dodał, że wyrzutnie przekazywane są partiami ze względu na ograniczone możliwości zastosowania nowej broni przez stronę ukraińską.

16 czerwca 19:02

Holenderski wywiad twierdzi, że zdemaskował rosyjskiego agenta, który chciał infiltrować MTK

Rosyjski agent wojskowy miał próbować użyć fałszywej tożsamości. Międzynarodowy Trybunał Karny bada oskarżenia o zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Holenderska Generalna Służba Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) poinformowała w oświadczeniu, że mężczyzna, który działał pod pseudonimem Viktor Muller Ferreira, został schwytany na holenderskim lotnisku.

- To była długoterminowa operacja GRU, która kosztowała dużo czasu, energii i pieniędzy - powiedział szef holenderskiej agencji wywiadowczej Erik Akerboom. - To wyraźnie pokazuje nam, co robią Rosjanie – próbują uzyskać nielegalny dostęp do informacji. Klasyfikujemy to jako zagrożenie wysokiego poziomu - podkreślił.

16 czerwca 18:46

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w rozmowie z BBC, że sojusznicy powinni co tydzień zapowiadać nowe dostawy broni do Kijowa.

- Doceniamy wszystko, co zostało zrobione, nie narzekamy. Ale prawda jest taka, że ​​wciąż nie mamy przewagi, jeśli chodzi o artylerię, systemy rakiet wielokrotnego startu i systemy obronne, i nie możemy zrobić żadnego większego postępu - podkreślił.

16 czerwca 18:32

Wiele wskazuje na to, że trzej najważniejsi politycy UE nie tylko okazali Ukrainie życzliwość, ale także za zamkniętymi drzwiami namawiali do rozpoczęcia w najbliższych miesiącach - po spodziewanym upadku Donbasu - negocjacji z Rosją. Skąd można wysnuwać taki wniosek?