Choć Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, ukraińskie wojska nie podporządkowały się rosyjskiemu ultimatum i nie złożyły broni. Wojska ukraińskie zbliżają się do Chersonia. Rosjanie pojmali dwóch Amerykanów, to pierwszy taki przypadek. Stany Zjednoczone poinformowały, że przekażą Ukrainie kolejny miliard dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek spotkają się z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.
Pokaż od:
15 czerwca 23:59

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji i zapraszamy na jutro. Spokojnej nocy.

15 czerwca 23:56

Sztab Generalny SZU: Ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby zmusili Rosjan do odwrotu na dwóch kierunkach działań zbrojnych w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju.

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny podkreślił, że centrum operacji obronnej sił ukraińskich pozostaje Siewierodonieck.

15 czerwca 23:50

Ikea zapowiedziała, że sprzeda fabryki, zamknie biura i zmniejszy zatrudnienie w Rosji o prawie 28 tys. osób.

15 czerwca 23:45

Kreml zapowiedział w środę, że Rosja zaoferowała "bezpieczne przejście" dla ukraińskich transportów zboża z portów Morza Czarnego, ale nie jest odpowiedzialna za same korytarze.

"Nie jesteśmy odpowiedzialni za ustanowienie bezpiecznych korytarzy. Powiedzieliśmy, że możemy zapewnić bezpieczne przejście, jeśli te korytarze zostaną utworzone" - powiedział ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia.

Turcja zasugerowała, że statki ze zbożem mogą trafić na miny morskie, które zostały umieszczone przez Ukrainę. Ta zaś obawia się, że rozminowanie jej portów sprawi, że będzie o wiele bardziej narażona na rosyjskie ataki od strony Morza Czarnego.

Ukraina i Rosja odpowiadają za ponad 1/4 światowego handlu pszenicą i blisko 1/3 globalnego handlu jęczmieniem. Oba kraje mają też ponad 80-proc. udział w światowym eksporcie oleju i śruty słonecznikowej.

15 czerwca 23:30

Ukraińskie wojsko zakończyło w środę szkolenie na wyrzutniach rakietowych HIMARS. Do końca czerwca Ukraina otrzyma je do obrony w Donbasie - poinformował portal Nasza Niwa.

15 czerwca 23:25

Haubica "2A65 Msta-B" w akcji.

15 czerwca 23:15

Arestowycz: "Wojna potrwa dłużej niż rok"

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego: Kreml zdał sobie sprawę, że nie można bezczelnie zajmować Ukrainy – trzeba przygotować się na długą wojnę. Wszelkie oświadczenia strony rosyjskiej wskazują, że potrwa to dłużej niż rok".

15 czerwca 23:10

Pentagon przekazał, że w nowym pakiecie od USA Ukraińska armia otrzyma nieznaną jeszcze liczbę pocisków do wyrzutni rakiet MLRS HIMARS, 18 haubic M-777 i 36 tys. pocisków do nich, cztery pojazdy opancerzone do ewakuacji uszkodzonego sprzętu.

15 czerwca 23:10

Jak podaje Narodowy Bank Ukrainy, PKB Ukrainy spadł w I kwartale 2022 r. o 15,1 proc. w porównaniu z I kwartałem 2021 r., po wzroście o 6,1 proc. w IV kwartale ubiegłego roku. W 2022 r. ukraińska gospodarka ma zwolnić "tylko" o 35-40 proc.

15 czerwca 23:00

Tymczasem w rosyjskich mediach...

"Rosja jest zainteresowana jak najszybszym osiągnięciem porozumień politycznych i dyplomatycznych, które umożliwiłyby zaprzestanie działań wojennych. Jednak rozmowy między Moskwą a Kijowem są nadal zamrożone przez stronę ukraińską" - stwierdził Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Według Patruszewa rozmowy zostały zamrożone rzekomo na skutek nalegań Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

15 czerwca 22:55

Kanada wyśle Ukrainie wyposażenie do haubic M777 o wartości 6,96 mln dolarów.

Dostawy te będą uzupełnieniem poprzedniego pakietu pomocy, gdy w maju Ottawa przekazała Ukrainie ponad 20 tys. pocisków do tych haubic - Informację tę podała minister obrony Kanady Anita Anand.

15 czerwca 22:50

Dostawy gazu do Republiki Czeskiej pozostają bez zakłóceń - powiedział czeski minister przemysłu Jozef Sikela w środę, po ogłoszeniu przez  rosyjski Gazprom (GAZP.MM) dalszej redukcji ilości gazu, który będzie pompował do Europy gazociągiem Nord Stream 1.

Czechy są niemal w 100 proc. uzależnione od rosyjskiego gazu, a jego stacje przesyłowe znajdują się na granicy z Niemcami i Słowacją. 

Ogłoszone ograniczenie przepustowości gazociągu Nord Stream 1 do Niemiec jest drugim w ciągu kilku dni i oznacza, że gazociąg będzie pracował z mocą zaledwie 40 proc. Jak już informowaliśmy, minister gospodarki Niemiec powiedział, że posunięcie to ma na celu zasianie niepewności i spowodowanie wzrostu cen paliw.

15 czerwca 22:46

Generał Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Marczenko powiedział, że most Krymski, łączący okupowany przez Rosjan półwysep z terenem Federacji Rosyjskiej, stanie się "celem numer jeden", gdy tylko Ukraina otrzyma niezbędny sprzęt wojskowy.

Most Krymski, który prowadzi z Półwyspu Tamańskiego (Kraj Krasnodarski) na Półwysep Krymski (Krym) przez Cieśninę Kerczeńską na Morzu Czarnym
Most Krymski, który prowadzi z Półwyspu Tamańskiego (Kraj Krasnodarski) na Półwysep Krymski (Krym) przez Cieśninę Kerczeńską na Morzu Czarnym Fot. Aleksandr Motin | commons.wikimedia.org | (CC BY 4.0)

15 czerwca 22:40

Według autorów kanału Obwód Kijowski na filmie Rosjanie próbują schwytać poborowego, któremu - jak widzimy - na front się nie śpieszy.

15 czerwca 22:33

Prezydent Zełenski poinformował, że został zaproszony do zabrania głosu podczas szczytu NATO w Madrycie, a także na spotkaniu Grupy G7.

15 czerwca 22:30

Rosyjska rakieta trafiła w wagon z pomocą humanitarną od World Central the Kitchen. Żywność miała dotrzeć do mieszkańców Mariupola.

15 czerwca 22:18

Główny negocjator Ukrainy: Rosjanie omijają sankcje

Rosyjskie osoby i firmy wykorzystują podmioty w Gruzji, aby ominąć zachodnie sankcje - oświadczyła w środę grupa ukraińskich ustawodawców, wzywając Stany Zjednoczone do podjęcia działań w związku z tymi oskarżeniami.

David Arakhamia, główny negocjator Ukrainy z Rosją, powiedział, że delegacja ukraińska ma zamiar odbyć spotkania w Kongresie USA, Departamencie Stanu i Ministerstwie Skarbu w celu podniesienia świadomości na ten temat. 

Rosjanie w tej chwili bardzo mocno wykorzystują gruzińskie banki, gruziński system finansowy, gruzińskie firmy i tak dalej" - powiedział dziennikarzom podczas spotkania z German Marshall Fund. "Jeśli jesteś Rosjaninem objętym sankcjami, wchodzisz na stronę internetową, otwierasz gruzińską firmę, otwierasz zdalnie konto bankowe i zaczynasz przetwarzać dane" - stwierdził. Dodał, że będzie naciskał na Waszyngton, by podjął działania. (Reuters)

15 czerwca 22:15

Międzynarodowy legion w akcji

15 czerwca 22:06

Biały Dom wezwał w środę Amerykanów, by nie podróżowali do Ukrainy

Tuż po tym, kiedy pojawiły się doniesienia, że dwóch Amerykanów zostało schwytanych przez siły rosyjskie, przedstawiciele Białego Domu wezwali w środę Amerykanów, by nie podróżowali do Ukrainy.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział dziennikarzom, że jeśli doniesienia o pojmaniu Amerykanów są prawdziwe, Stany Zjednoczone "zrobią wszystko, co w ich mocy", aby ich odzyskać.