Po stronie ukraińskiej walczy obecnie ok. 3 tys. Brytyjczyków. To druga co do wielkości grupa zagranicznych żołnierzy zaraz po Gruzinach i tuż przed Amerykanami - twierdzi dowódca Legionu Gruzińskiego Mamuka Mamuaszwili, który był w poniedziałek gościem stacji Sky News.
Zdaniem Mamuaszwiliego w szeregach ukraińskiej armii walczy obecnie 20 tys. obcokrajowców.
"Rozmawiałem z premierem Holandii Markiem Ruttem. Podałem mu informacje o aktualnej sytuacji na froncie; podziękowałem za pomoc udzieloną Ukrainie przez Holandię w obronie przed rosyjską agresją. Omawialiśmy także scenariusze integracji europejskiej Ukrainy. Liczymy na wsparcie Holandii!" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosja ostrzelała w poniedziałek po południu obiekt w okolicach miasta Pryłuki w regionie czernihowskim i spowodowała eksplozję magazynu amunicji. Wybuchł pożar - informuje regionalna administracja wojskowa w Czernihowie. Mieszkańcy czterech okolicznych wsi zostali ewakuowani.
Natalia Pokłonska została w poniedziałek odwołana z pozycji przewodniczącej rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw (Rossotrudniczestwa) - zaledwie cztery miesiące po objęciu funkcji.
Pokłonska ukraińsko-rosyjska prokuratorka, która po aneksji Krymu przez Rosję rozpoczęła kolaborację z okupantem i została prokuratora generalnego Republiki Krymu. Funkcję sprawowała do 2014 roku. W 2016 została deputowaną Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej z listy Jednej Rosji. Po objęciu stanowiska u rosyjskich władz Krymu Ukraina wystawiła za Pokłonską list gończy.
Po inwazji Rosji na Ukrainę była jedną nielicznych pracowników rosyjskiej administracji, którzy otwarcie skrytykowali rosyjską wojnę.
Jako prokurator generalna Krymu Pokłonska zdobyła międzynarodową popularność. Jej konferencję prasową w miesiąc obejrzało 1,7 miliona osób. Pokłonska stała się bohaterką wielu memów i fanartów, zwłaszcza stworzonych w konwencji anime.
Na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim w poniedziałek zginęły 3 osoby, a 5 zostało rannych - napisał na Telegramie szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjedzie do Kijowa 15 czerwca - twierdzi ukraiński serwis Suspline, powołując się na źródła w ambasadzie Francji w Ukrainie.
Głównym celem rosyjskiej "militarnej operacji" w Ukrainie jest "ochrona" Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow cytowany przez agencję prasową RIA
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova udzieliła w poniedziałek wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "El Pais", w którym wypowiedziała się na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
- Serce mi mówi: dajmy szansę Ukrainie i pozwólmy jej na jak najszybsze uzyskanie statusu kandydata do UE. To byłoby mocne, symboliczne przesłanie przesłanie dla narodu ukraińskiego. Ale rozsądek podpowiada, że należy zrozumieć, jaka sytuacja panuje w tym kraju w związku z funkcjonowaniem różnych instytucji - mówiła Jourova.
Według wiceszefowej KE problematyczna jest również kwestia "ogromnego zniszczenia" Ukrainy na skutek rosyjskiej inwazji. W jej ocenie procedura integracji Ukrainy - czas od uzyskania statusu kandydata do faktycznego przyjęcia kraju do wspólnoty - może być bardzo długi i może trwać "lata".
Jourova spotkała się w Hiszpanii z ministrem spraw zagranicznych Josém Manuelem Albaresem.
"Wraz z ministrem Albaresem omówiliśmy przygotowania i priorytety hiszpańskiej prezydencji Rady Europy w 2023 r., rosyjską agresję na Ukrainę, w tym nasze działania w walce ze sprawami dezinformacji i praworządności (...)" - napisała Jourova na Twitterze.
Litwa "jak najszybciej" dostarczy Ukrainie 110 dział przeciwdronowych EDM4S - informuje litewski dziennikarz Andrius Tapinas.
Cena tego zakupu ma wynosić 1,5 miliona euro. Działa otrzyma 35 oddziałów armii Ukrainy.
Wideo z odkrycia masowego grobu 7 cywilów w rejonie Buczy:
Nauczyciel muzyki Ołeksander na froncie obrony Ukrainy.
Wszystkie mosty do Siewierodoniecka zostały zniszczone - twierdzi gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Według Hajdaja niemożliwe są wjechanie do miasta przez pojazdy transportowe albo ewakuacja cywilów, ale miasto nie jest całkowicie zablokowane i jest do niego "dostęp"
"W ósmą rocznicę wyzwolenia Mariupola z rąk prorosyjskich terrorystów po raz kolejny walczymy o to miasto i o całą Ukrainę. Podobnie jak w 2014 roku Mariupol znów będzie wolny. Ukraińska flaga znów będzie powiewać nad Mariupolem, a także nad wszystkimi miastami i wsiami, do których weszli okupanci. To jest nasz kraj i nasi ludzie!" - napisał na Facebooku Wołodymyr Zełenski.