Trwa ukraińska kontrofensywa. Wojska ukraińskie odbiły okupowane przez Rosjan Kupiańsk, Izium i Łyman, podeszły również pod Lisiczańsk. W nocy z soboty na niedzielę Rosjanie ostrzelali Charków i Dniepr. Pojawiają się doniesienia, że wojska Putina uciekają spod Charkowa, opuszczają też miasta okupowane do 2014 roku w obwodzie ługańskim. Ukraińcy dotarli aż pod granicę z Federacją. Część rejonów wschodnich została poddana w niedzielę masowemu ostrzałowi przez wojska Putina. W konsekwencji wiele regionów kraju straciło prąd i ciepłą wodę.
Pokaż od:
11 września 22:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro na strony "Gazety Wyborczej".

11 września 22:55

Także rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko skomentował atak Rosjan na obiekty cywilne.

"Rosja uderza w ukraińską infrastrukturę krytyczną. Celowano w elektrownie, powodując powszechne przerwy w dostawie prądu. To akt desperacji po ogromnych stratach Rosji i odwrocie na wschodniej Ukrainie. Nawet ze swoją taktyką terrorystyczną są skazani na przegraną w tej wojnie".

11 września 22:50

"Ludobójczy plan Putina, by wymazać Ukrainę z mapy, nie powiódł się. Nie jest w stanie negocjować. Wojna musi się zakończyć jego bezwarunkową kapitulacją" - napisał Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

11 września 22:50

Dzięki australijskiemu Bushmasterowi Siły Zbrojne Ukrainy dotarły do ​​rzeki Oskil - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow.

11 września 22:45

Oblicza wojny: Mimo inwazji ukraińskie dzieci, jak wszystkie dzieci na świecie, wracają do szkoły. Tylko że teraz uczą się nie tylko języka czy matematyki, ale również tego, jak zachować się w schronie i co oznacza syrena przeciwlotnicza. 

11 września 22:40

Oblicza wojny: Zatopiony przez uciekających żołnierzy kamaz. Obwód charkowski.

11 września 22:30

Zdjęcia z Wołczańska, miasta graniczącego z Federacją, leżącego w obwodzie charkowskim. 

11 września 22:23

W sieci pojawił się film wskazujący, że rosyjskie siły zbrojne użyły w mieście Szewczenkowe rakiet 9M22C oraz 9M22S. Najprawdopodobniej chodzi o pociski zapalające Grad. Ładunek użyteczny składa się ze 180 nieodpalonych elementów zapalających, które są zapalane przez ładunki kształtowe. Każdy element składa się z sześciokątnej skorupy ze stopu magnezu ML-5 wypełnionej mieszanką palną. Potrafią wytworzyć temperaturę do 2000 stopni Celsjusza. Konwencje o zakazie broni zdecydowanie zakazują wykorzystania broni tego typu, jeśli istnieje ryzyko zaatakowania niewinnych obywateli.

11 września 22:16

Dostawy energii elektrycznej w regionie dniepropietrowskim zostały przywrócone w 100 procentach - powiedział szef OVA Walentin Rezniczenko.

11 września 22:15

"Ukraina zasłużyła na nasze pełne wsparcie w postawieniu Putina przed sądem za każdą popełnioną przez niego zbrodnię" - napisał w niedzielę na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. "Nie może tu być żadnych kompromisów, wymówek ani wyjątków"

11 września 22:10

Oblicza wojny: "Łzy szczęścia Ukraińców, gdy spotykają naszych wojowników na terytoriach okupowanych".

11 września 22:08

Wiceszef prezydenckiej administracji poinformował o wznowieniu dostaw energii elektrycznej w obwodach sumskim, dniepropietrowskim i połtawskim - poinformowała agencja Interfax.

11 września 22:05

W wyniku ostrzału charkowskiej elektrowni zginęła co najmniej jedna osoba, jedna jest nadal poszukiwana - poinformował zastępca szefa państwowej służby ratowniczej obwodu charkowskiego.

11 września 22:03

W komentarzu na oficjalnym profilu w serwisie Telegram ukraiński prezydent skierował pod adresem Rosjan pytanie: Czy wciąż myślą, że mogą przestraszyć i złamać   Ukraińców? Zapewnił, że postawieni przed wyborem: bez gazu, światła, wody, pożywienia "czy bez was", Ukraińcy wybiorą "bez was". 

Pożar w elektrowni w Charkowie po rosyjskim ataku
Pożar w elektrowni w Charkowie po rosyjskim ataku Fot. Kostiantyn Liberov / AP Photo

11 września 22:00

- Niemcy powinny natychmiast przyczynić się do sukcesu Ukrainy i dostarczyć pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty Marder i czołgi Leopard 2 - powiedziała przewodnicząca komisji Bundestagu ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

Podobne postulaty wobec rządu wyrazili deputowani z SPD i Partii Zielonych.

Jak wcześniej informowała "Süddeutsche Zeitung", możliwość dostarczenia Ukrainie nowoczesnych czołgów i bojowych wozów piechoty rozważa również Pentagon.

11 września 21:45

Minister spraw zagranicznych Czarnogóry Ranko Krivokapić opowiedział się za wprowadzeniem wiz dla Rosjan. "Czarnogóra jest wiernym partnerem Unii Europejskiej, a minister spraw zagranicznych uważa, że w tej decyzji nasz kraj powinien być w pełni solidarny z UE, tak jak to było do tej pory" - przekazał czarnogórski MSZ.

11 września 21:39

Rosjanie zaatakowali elektrownie

Kolejne zdjęcia pokazujące rosyjski atak na obiekty infrastruktury krytycznej. Dziś wieczorem wojska rosyjskie ostrzelały ważne, cywilne obiekty infrastruktury krytycznej, czyli elektrownie i ciepłownie. W wielu dzielnicach brakuje elektryczności. Doniesienia o awarii prądu napłynęły też z kilku innych regionów Ukrainy.

11 września 21:30

Po miażdżących klęskach Rosjan i kontrofensywie sił zbrojnych Ukrainy ponownie wymieniono dowództwo zachodniej grupy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej - przekazał główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony. W celu przywrócenia „stabilności zarządzania” zgrupowaniem rosyjskich wojsk będzie kierował dotychczasowy dowódca grupy wojsk „Centrum”, gen. broni Ołeksandr Łapin wraz ze swoim sztabem. 

11 września 21:23

Zełenski: Rosyjscy terroryści uderzają w cywilną infrastrukturę krytyczną

Zełenski: Obwody charkowski i doniecki są całkowicie pozbawione prądu, obwody zaporoski, dniepropietrowski i sumski są częściowo pozbawione prądu. Rosyjscy terroryści pozostają terrorystami i uderzają w infrastrukturę krytyczną. Żadnych celów wojskowych, tylko cel pozostawienia ludzi bez światła i ciepła.

11 września 21:20

Putin zażąda od każdego ze swoich oligarchów utworzenia własnych prywatnych firm wojskowych na nowy etap wojny z Ukrainą – pisze dziennikarz śledczy Christo Grozew. Według Putina niepowodzenia Federacji Rosyjskiej na Ukrainie wynikają z korupcji i niekompetencji w armii.