Rok 2015 w literaturze był niezwykle owocny. 10 polskich najlepszych książkowych hitów mijającego roku prezentuje Paweł Goźliński. Są wśród nich książki reportażowe, powieści, opowiadania, a także książka dobrze znana wielu czytelnikom w zupełnie nowej odsłonie.

Wśród polecanych przez redaktora naczelnego 'Książek. Magazynu do czytania' pozycji nie mogło zabraknąć 'Pamiętnika znalezionego w Saragossie', którego nowe tłumaczenie ujawniło zupełnie inną stronę powieści hrabiego Potockiego. Dziennikarz zwraca też uwagę na reportaże, w tym między innymi opowieść Marcina Kąckiego o Białymstoku ('Białystok. Biała siła, czarna pamięć'), Kasi Surmiak-Domańskiej o Ku Klux Klanie ('Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość') czy Magdaleny Grzebałkowskiej o czasach już pozornie odległych - roku 1945 ('1945. Wojna i pokój'), który dramatycznie i znacząco zapisał się w historii Polski. Nie zabrakło tu również prozy. Goźliński zwraca uwagę na 'Podkrzywdzie' Andrzeja Muszyńskiego, które zmienia myślenie o polskiej wsi czy 'Uprawę roślin południowych metodą Miczurina' Weroniki Murek, według dziennikarza na nowo wymyślającej język polski. Książkę Murek dziennikarz nazywa również powiewem literackiej swobody oraz wolności, która przyda nam się szczególnie w 2016 roku.

Zdaniem Pawła Goźlińskiego rok 2016 będzie czasem bardzo intensywnych prób rewolucji kulturalnej, czego dziennikarz sobie i wszystkim czytelnikom - jak podkreśla - nie życzy.Polub nas na Facebooku

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `