Jesteśmy podzieleni jak nigdy dotąd. Ścieramy się w opiniach, na manifestacjach, walczymy ze sobą 'na trumny'. Skąd bierze się ten podział? Zdaniem gościa 'Tematu dnia' dr. hab. Michała Bilewicza trwa on już od dawna: - Jest pewna dynamika sił w Polsce, Polska platformiana i Polska pisowska. Mogliśmy to obserwować od dawna i to się obecnie eskaluje

Gość Wojciecha Maziarskiego w cyklu 'Temat dnia' zwraca uwagę na fakt, że w przypadku obecnego podziału polskiego społeczeństwa trudno szukać jednej strony, która jest winna temu stanowi rzeczy, zwłaszcza że trwa on już od dawna. - Ten podział był widoczny w czasie badań, które widzieliśmy już w czasie rządów koalicji PO i PSL. Już wtedy było widać dwa obozy, które się ze sobą mało komunikują i które unikają się nawzajem. Według psychologa grupa, która poczuła, że otrzymała władzę, próbuje się w jakiś sposób zrewanżować na tych, którzy - jak sądzi - poniżali jej członków w przeszłości. Co więcej, Jarosław Kaczyński bardzo wyraźnie zwraca się do ludu. Dodatkowo przyjmuje rolę męża opatrznościowego w zażegnywaniu kryzysów, które sam tworzy. - To jest model rządzenia stanem wyjątkowym. Michał Bilewicz zwraca uwagę, że działanie Kaczyńskiego przypomina bardzo taktykę Victora Orbana, którą można był obserwować choćby w przypadku kryzysu uchodźców na Węgrzech, dla których miały być one jedynie przystankiem. Bilewicza niepokoi również wzrost zachowań rasistowskich i ksenofobicznych w naszym kraju, w którym coraz częściej pojawiają się ataki na osoby wyglądające np. jakby pochodziły z Bliskiego Wschodu. - Każdy, kto wygląda inaczej, może być narażony dzisiaj na napaść rozjuszonego tłumu, którego emocje wyzwoliła kampania wyborcza. Stworzono lęk przed czymś, co Polski w ogóle nie dotyczy. W ciągu tygodnia, gdy do Szwecji przybyło 10 tys. uchodźców, do Polski Przybylo 3 uchodźców. Według Michała Bilewicza problem został sztucznie wykreowany. Rozmówca Wojciecha Maziarskiego podkreśla również, ze bardzo niepojący jest brak reakcji ze strony polityków na antymuzułmańskie, rasistowskie zachowania.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
    Komentarze