To, co nieznane często wzbudza lęk i nieufność. Tak samo jest z Obcymi, których spotykamy na swojej drodze. Odmienność rozumianą na różne sposoby da się jednak oswoić i zaakceptować. Strach przed nieznanym zrodził potrzebę konfrontacji z obcością. W ten sposób powstała wyjątkowa książka 'NieObcy', w której 23 znakomitych pisarzy i reporterów dzieli się swoimi wizjami Innego.

Wśród autorów znaleźli się m.in.: Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz, Ziemowit Szczerek, czy Jarosław Mikołajewski. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na pomoc ofiarom wojny w Syrii. 21 tekstów opowiada o obcości rozumianej na wiele sposobów i jednocześnie oswaja z nią. Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na zadumę nad losem Innych, których spotykamy na swojej drodze. Obdarowanie książką 'NieObcy' to jednocześnie gest wsparcia, otwartości i bliskości.

Animacja powstała na podstawie opowiadania Jarosława Mikołajewskiego - 'Zdrada', ze zbioru 'NieObcy'. Oto fragment opowiadania:

'Gdyby sam miał dzieci, może starałby się przerzucić utraconą cudowność do ich dzieciństwa, wskrzesić tajemnicę, podniecenie, gorączkową bezsenność. Może. Ale nie miał nikogo prócz mamy, więc Boże Narodzenie odrzucał w całości. Irytowały go gęby pełne 'refleksji', jak same te gęby nazywały tłuste ciągi wylewających się z nich słów. Drażniła fizyczna bliskość składających życzenia, pusty talerz dla niby-wędrowca, zwierzęta gadające ludzkim głosem, papież mówiący wszystkimi językami świata, tłumy w hipermarkecie i celebracja dań o staropolskich nazwach. A słowo 'wieczerza', które natrętnie uwielbiał dziadek, szorowało mu duszę jak zakopiańskie skarpety. Zawstydzali go ci, którzy poczuwali się do chwilowego obowiązku opieki nad samotnymi, biednymi i słabymi, lecz również samotni, biedni i słabi, którzy doskonale wiedzieli, jak taką opiekę milcząco wymuszać. I wdzięczny był mamie, że podziela milcząco to poczucie zdrady, że nie wpisuje się do szeregu samotnych i słabych i nie wywiera na nim presji, by był. (...) Wanda westchnęła, z ciężkim sercem wzięła telefon i wybrała numer Rafała. Dzwonek rozległ się tuż za drzwiami, po chwili wypełnił mieszkanie. - Poszli już? - spytał w progu. Rozejrzał się po mieszkaniu, wrócił na klatkę schodową i po chwili wszedł znowu, trzymając za rękę indiańską dziewczynę z fotografii. W długą suknię dziewczyny chował twarz jakiś chłopczyk, zaciskając dłonie na fałdach.'

Książkę 'NieObcy' można kupić w księgarniach Matras i Empik oraz na stornie Kulturalnysklep.pl
Więcej
    Komentarze