Skąd wziął się gender? Czym właściwie jest? Dlaczego ma tak wielu wrogów? Na czym polega koncepcja gender w praktyce? Czy istnieje ideologia gender? Agnieszka Kublik, dziennikarka ''Gazety Wyborczej'' rozmawia z osobą, która w latach 70. sprowadziła koncepcję gender ze Stanów do Polski.
- Zdumiewa mnie nagłe odkrycie terminu gender w Polsce kilkadziesiąt lat po tym, gdy zaistniał on również w naszej nauce. Druga wojna światowa przewartościowała rolę kobiet w społeczeństwie - brały one udział w walkach podziemnych, były bardzo aktywne. Obecna nagonka na gender przypomina mi konstruowanie wspólnego wroga, które sprzyja integracji przeciwników - mówi prof. Renata Siemieńska, socjolożka, UW, APS, kierowniczka katedry UNESCO ds. Kobiet, Społeczeństwa i Rozwoju ustanowionej w 1996 r. przy Wydziale Filozofii i Socjologii UW.
Więcej
  Komentarze
  Ja tez nie rozumiem tego ataku na gender ze strony kościoła. I te bzdury o zaniku płci. To można tylko porównać do obstawiania przy płaskosci Ziemi i jej centralnego położenia. Czyli kościoł myli się gdy chodzi o naukę.
  @kownopalka Tu chodzi tylko i wyłącznie o przykrycie pedofilii w kościele.Zrobili atak genderem i ucichła sprawa z Wojciechowskim i Gilem
  już oceniałe(a)ś
  37
  6
  Zastanówcie się i wysilcie umysł - może zrozumiecie, że człowiek jest człowiekiem i to brzmi dumnie- pod warunkiem, że tenże człowiek chce być człowiekiem, a nie jakimś stworem - bezpłciowym i pozbawionym zasad etycznych. Jest to ideologia - wbrew zaprzeczeniom tej starszej pani, która ściągnęła tę ideologię z zagranicy. Ideologia ta jest poważnym zagrożeniem ładu i porządku społecznego i moralnego , które to zagrożenie, jak i wiele innych, obecny rząd sprowadza na Polskę z nieuporządkowanej i walącej się społecznie i moralnie Europy. Oby polskie społeczeństwo wreszcie obudziło się i zrozumiało - gdzie jest dobro, a gdzie zło... O złych konsekwencjach m. in. tej zgubnej ideologii, przestrzegają nas Francuzi - ale czy Polacy będą chcieli wysilić rozum i przyjrzeć sie nadciągającemu złu?!
  już oceniałe(a)ś
  10
  49
  do "konowałki" Biedna ty, biedna! niczego nie rozumiesz, jak się nie postarasz, to nie zrozumiesz nigdy, nawet tego, dlaczego- raczej?- nie powinno się, np wkładać palców - nogi też - do szamba, ani jeść zepsutego mięsa, a może uważasz, że powinno się jeść "borowiki" w czerwone kropki- one takie ładne i kuszące i coś nowego - a dlaczego nie spróbować?. Smacznego w próbowaniu wszystkiego "innego"!!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  36
  @januka202020 Czy człowiek ciemny brzmi dumnie?
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  @kownopalka Ideologia gender nie posiada podstaw naukowych a jej programy mają charakter destrukcji osobowości wychowanków zatem nie mieszczą się zakresie polskiej teorii wychowania.
  już oceniałe(a)ś
  5
  12
  Mądry głupiego nie przekona, ale gdyby głupich wysłać do szkoły, to byłaby szansa na podniesienie narodowego IQ i uniknięcie niepotrzebnego przelewania z pustego w próżne. Budowa tysiąca szkół na tysiąclecie była mądrą inwestycją PRL, której rezultaty niszczy się w RP.
  już oceniałe(a)ś
  125
  7
  "Druga wojna światowa przewartościowała rolę kobiet w społeczeństwie - brały one udział w walkach podziemnych, były bardzo aktywne. " Pozwolę sobie zauważyć, że chyba już pierwsza wojna to zrobiła? Gdy mężczyźni poszli na fronty, kobiety zastąpiły ich w fabrykach, za kierownicami ciężarówek i ogólnie przy pracach uważanych za "typowo męskie". I już wtedy służyły w wojsku, tyle że wtedy jeszcze w służbach pomocniczych, nie były pilotami czy dywersantkami. I gdy weterani wracali z wojen, zastawali miejsca pracy już zajęte.
  A kto każe mężczyznom ciągle wszczynać wojny...???? Wojuje się to traci sie pracę...
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  "Zdumiewa mnie nagłe odkrycie terminu gender w Polsce kilkadziesiąt lat po tym, gdy zaistniał on również w naszej nauce. "- taka wykształcona kobieta a nie wie, że ten GENDER nie był nikomu potrzebny jako hasło. Kobiety i tak oderwały się od garnków, zaczęły pracę zawodową, nauczyły się prowadzić samochody. Panowie zaczęli uczestniczyć w wychowywaniu dzieci, przestali się wstydzić podczas spaceru z wózkiem czy wziać urlop, gdy dziecko chore. Mężczyźni zaczęli korzystać z salonów pięknosci.... Nie od przedwczoraj, gdy o GENDERZE zaczęło być głośno. Kto w Polsce odkrył GENDER przed ludźmi nie związanymi z nauką? Episkopat. A za nim wszyscy nawiedzeni stanęli do walki z przedszkolami, w ktorych ponoć (nikt nie widział, ale wielu wie na pewno) chłopcom na siłę wkłada sie spódniczki i każe sikać na siedząco.
  @niktwazny126 A kościele wolno a wręcz tradycyjnie ubiera się ministrantów w kiecki . Ale to nie gender.
  już oceniałe(a)ś
  37
  3
  @niktwazny126 "chłopcom na siłę wkłada sie spódniczki i każe sikać na siedząco." Głupi pomysł. Przecież wszyscy wiedzą, że wtedy łatwiej obsikać sobie spódniczkę. I co mama powie? :))
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  @niktwazny126 Nikt nie widział jak wprowadza się w życie ideologię gender? To poczytaj a przejrzysz biedaku na oczy. wsumie.pl/rodzina/89562-walczaca-feministka-przeciw-gender www.pch24.pl/-rownosciowe-przedszkole----indoktrynacja-maluchow-za-unijne-pieniadze,17696,i.html#ixzz2p9VFTTOS naszeblogi.pl/42603-jaja-z-gender www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IK/or201104-gender.html wsumie.pl/nie-przegap/86795-przeciw-gender-w-przedszkolu
  już oceniałe(a)ś
  6
  32
  @niktwazny126 7 pierwszych linijek absolutnie słusznych. Tylko wniosek końcowy do nich nie pasuje. Bo o co w takim razie feministki walczą? Kobieta w Polsce jest samodzielna i równorzędna mężczyźnie co najmniej od lat 60-tych. Kościół sobie genederu nie wymyślił. Ten termin został "wrzucony" w debatę publiczną przez feministki właśnie. Jako ideologia usprawiedliwiająca dalsza walkę o wyzwolenie proletaria..,. tfu kobiet. A biskupi zgłupieli, zamiast olać ideologów i zgodzic sią z nauką (bo gender to nauka i zupełnie nieprzeciwna naukom kościoła) wytaczają najcięzsze armaty. A dyskutować z głupim niebezpiecznie najpierw sprowadzi cię to swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
  już oceniałe(a)ś
  14
  9
  Miałam zajęcia z prof. Siemieńską! To cudowna i mądra kobieta. Pozdrowienia dla IS'u!
  już oceniałe(a)ś
  67
  15
  Nie pierwszy i nie ostatni raz. Kościół i nauka - hahahahahaha!
  już oceniałe(a)ś
  69
  21
  jeeest ..!!! sfotografowano tego Dżędera na gorącym uczynku : <a href="http://ryfinski.blog.pl/files/2013/12/michalik-koronki.jpg" target="_blank" rel="nofollow">ryfinski.blog.pl/files/2013/12/michalik-koronki.jpg</a>
  już oceniałe(a)ś
  50
  9
  Nawet Wy, Gazeto: "To ona sprowadziła gender do Polski" "Skąd się wziął gender"? Za takie uogólnienia powinniście się wstydzić. W pędzie za klikalnością robicie niedźwiedzią przysługę wsteczniactwu...
  już oceniałe(a)ś
  44
  11