Najkrwawszy konflikt od czasów II wojny światowej pochłonął kilkaset tysięcy ofiar, 10 milionów ludzi straciło swoje domy i zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Prezydent Rosji, Władimir Putin zapowiedział wczoraj, że zacznie wycofywać część swoich wojsk z Syrii. Czy istnieje realna szansa na zakończenie konfliku? - Myślę, że zmęczenie tym konfliktem, to pognębienie ludzkie jest już takie, że choćby nawet z tego powodu, a także oczywiście z powodu porozumienia tych wielkich mocarstw, może dojść do jakiegoś uspokojenia - mówi dr Patrycja Sasnal, gość Romana Imielskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.
W Genewie rozpoczęły się już rozmowy pokojowe. Jak wyjaśnia dr Patrycja Sasnal, obecnie obie strony porozumiewają się za pośrednictwem negocjatorów z ONZ. Negocjacje dotyczą przede wszystkim uwolnienia więźniów politycznych przebywających u Asada. - Przez następne 18 miesięcy będą trwały negocjacje, tworzenie tymczasowego rządu, aż po tych 18 miesiącach nastąpią wybory parlamentarne i prezydenckie w Syrii - mówi dr Sasnal. Deeskalacja konfliktu w Syrii rodzi też pytanie o uchodźców przybywających do Europy. Zdaniem gościa Tematu dnia, rozmowy pokojowe będą dla mieszkańców Syrii światłem w tunelu, które może przywrócić im nadzieję na możliwość powrotu do swoich domów, a co za tym idzie, zmniejszy napływ uchodźców do Europy.
W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.
Wszystkie komentarze