- Trump jest groźny dla świata i to jest problem z Trumpem. On się czuje, jak wielki rekin. I jedyny wielki rekin, który może z nim współpracować, to jest Putin - komentuje prawybory w Stanach Zjednoczonych amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zbigniew Lewicki.

Za nami superwtorek w Stanach Zjednoczonych, czyli prawybory prezydenckie w kilkunastu stanach jednocześnie. Hillary Clinton i Donald Trump przeważnie wygrywali, choć ich rywale zachowali cień szansy na nominację. Zdaniem prof. Zbigniewa Lewickiego to właśnie oni będą rywalizować ze sobą w listopadowych wyborach prezydenckich. - Trumpa już nikt nie zatrzyma. Republikanie obudzili się za późno, za długo uważali, że to jest żart, dowcip - podkreśla gość Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'. Profesor pytany, czy należy bać się Donalda Trumpa, zaznacza, że my, Polacy, na pewno powinniśmy się go bać, Amerykanie natomiast potraktują go raczej jako ciekawy epizod. W odpowiedzi na pytanie, jaka jest tajemnica Donalda Trumpa i dlaczego zjednał on sobie tylu ludzi, prof. Lewicki odpowiada: - On odkrył tajemnicę kampanii. On obiecuje obietnice. On świadomie nic konkretnie nie obiecuje. On ma jedno hasło: 'Sprawię, że Ameryka będzie znowu wielka'. Prof. Zbigniew Lewicki zwraca również uwagę, że Hillary Clinton może mieć duży problem w starciu z miliarderem-celebrytą, zwłaszcza że sama posiada liczny elektorat negatywny.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
    Komentarze