Od 16 lutego odbywa się - jak powiedział dziś były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz - 'mordowanie Lecha Wałęsy'. IPN poinformował w ubiegły wtorek, że wdowa po generale Kiszczaku, Maria Kiszczak, zaoferowała sprzedaż dokumentów obciążających m.in. byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Wczoraj IPN udostępnił do wglądu pierwszy pakiet tzw. akt Czesława Kiszczaka mających potwierdzać współpracę Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 70. Sprawa wywołała wiele komentarzy w Polsce i za granicą. O tym jaki wpływ ma sprawa Lecha Wałęsy na polskie społeczeństwo i jak jest odbierana z prof. dr hab. Krystyną Skarżyńską w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej' rozmawia Agnieszka Kublik.

- Motywy publiczne, tzn. te które są upubliczniane, to są takie motywy moralnościowe, związane z przekonaniem, że się dochodzi do prawdy i że prawda nas wyzwoli, wszystko jedno jakim kosztem. To słychać wokoło - podkreśla prof. Skarżyńska, komentując najnowsze informacje odnośnie teczek znalezionych w domu gen. Kiszczaka. Zdaniem gościa Agnieszki Kublik z dyskusji odnośnie przeszłości Lecha Wałęsy rodzi się kolejny podział w polskim społeczeństwie: - To jest bardzo trudne dla nas wszystkich, bo znowu będzie jakiś wymiar podziału społecznego, ale też widzę w tym wszystkim brak chęci zrozumienia drugiego człowieka, zrozumienia Wałęsy. Według prof. Skarżyńskiej Lech Wałęsa dobrze wie, że podpisanie porozumienia nie było 'plusem dodatnim', że naruszyło rodzaj grupowego tabu. - Ale to był wtedy młody człowiek. Świadomość robotnika młodego była wtedy słaba - dodaje. Prof. Skarżyńska zwraca również uwagę na niechęć do zagłębiania się w motywy postępowania człowieka w sytuacjach kryzysowych, którą obserwuje w reakcjach różnych osób na odnalezienie tzw. akt Kiszczaka. Jej zdaniem ma to związek z typem osobowości, w której najbardziej istotna jest siła: - My psychologowie mówimy, że to jest osobowość autorytarna. Kawałek tej osobowości polega na tym, że człowiek nie potrafi nawet sam siebie zrozumieć, nie chce. Uważa, że to grzebanie się w cudzych motywach, potrzebach, jest wynikiem słabości i nie próbuje też zrozumieć innych, bo sprawa polska jest najważniejsza. Sprawa polska jest ważna, ale sprawa każdego człowieka jest też bardzo ważna.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
    Komentarze