'Klasyka: Reaktywacja' to akcja zorganizowana przez Instytut Książki, której celem jest pokazanie, że latem odkrywać można nie tylko lądy i oceany, ale też literaturę, co więcej, literaturę naprawdę wybitną. Do takiej zalicza się niewątpliwie powieść o niewielkiej objętości, ale za to o ogromnej wadze - 'Zatracenie' Osamu Dazai.

Na kartach książki poznajemy historię życia głównego bohatera - rysownika komiksów, będącego alter ego autora. To postać niezwykle skomplikowana, ale w pewnym sensie też przygnębiająca. Mimo sukcesów, które odnosi na polu zarówno zawodowym, jak i prywatnym, wciąż dręczy go poczucie klęski i nieszczęścia. Powieść nie ma w sobie jednak nic z banalnej historii. Jak przyznaje Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej: 'Ta książka podczas czytania kojarzyła mi się z sushi jedzonym po raz pierwszy. Zarówno sushi, jak i ta powieść, składniki mają bardzo oczywiste, proste i znane. (...) Natomiast podane tutaj smakuje jakoś inaczej'

Wśród pozycji książkowych proponowanych przez Instytut Książki w ramach akcji 'Klasyka: Reaktywacja' polski czytelnik znajdzie na pewno utwory, z którymi już się spotkał na swojej literackiej ścieżce, ale do których warto powrócić, by wyczytać z nich coś nowego. Być może odkryje również nieznane wcześniej tytuły literatury światowej. Na liście znajdują się książki publikowane od końca XIX wieku do lat 80. wieku ubiegłego. Kanon dziesięciu proponowanych tytułów został stworzony przez zespół księgarzy i krytyków. Tworzą go następujące książki:

1. 'Ponad światem' Paula Bowlesa (Świat Książki),
2. 'Fabryka Absolutu' Karela Capka (Dowody na Istnienie),
3. 'Dom i jego głowa' Ivy Compton-Burnett (W.A.B.),
4. 'Zatracenie' Osamu Dazai (Czytelnik),
5. 'Obrazy Włoch. Florencja' Pawła Muratowa (Zeszyty Literackie),
6. 'Zabite' Jorge Ibarguengoitii (Universitas),
7. 'Pogarda' Alberto Moravii (W.A.B.),
8. 'Rzeczy' Georges'a Pereca (Lokator),
9. 'Krypta kapucynów' Josepha Rotha (Austeria),
10. 'Profesor Stoner' Johna Williamsa (Sonia Draga).

Akcja 'Klasyka: Reaktywacja' promuje również księgarnie, jako miejsca najbardziej sprzyjające odkryciom literackim za sprawą księgarzy, których wybory, wiedza i doświadczenie sprawiają, że miejsce ich pracy jest czymś więcej niż sklepem. Partnerzy akcji: 'Gazeta Wyborcza', 'Książki. Magazyn do czytania', Program Trzeci Polskiego Radia i Lubimyczytać.pl 'Klasyka: Reaktywacja' będąca częścią międzynarodowego Projektu Schwob, zainicjowanego przez Niderlandzki Fundusz Literatury jest organizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Więcej
    Komentarze
    `