Sejm przyjął specjalną uchwałę, która ustanawia rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Wcześniej analogiczną uchwałę przyjął senat. W tej decyzji Parlament polski był jednogłośny z węgierskim. - Mieliśmy wspólnych świętych, błogosławionych, Polacy na tronie węgierskim, Węgrzy na tronie polskim, razem byliśmy na dobre i na złe. W najważniejszych momentach dziejowych - razem przegrywaliśmy pod Warną i pod Mohaczem, razem walczyliśmy w Wiośnie Ludów, w powstaniu węgierskim przez dwa lata walczyło ponad 5 tysięcy Polaków, z kolei Węgrzy zrewanżowali się walcząc w szeregach powstania styczniowego. Uważam, że rok 1939 jest jednym z najbardziej niezwykłych w dziejach relacji polsko-węgierskich - mówi Grzegorz Łubczyk, gość Wojciecha Maziarskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.
Stosunki polsko-węgierskie są również niezwykłe w dzisiejszych czasach, bowiem każda opcja polityczna w Polsce znajduje swojego partnera na Węgrzech. Stosunki z Węgrami są też ważne przez wzgląd na obecny kryzys uchodźczy w Europie. Zdaniem gościa Tematu dnia, trzeba pamiętać o tym, że Polacy sami byli uchodźcami na Węgrzech. W 1939 roku, polscy żołnierze i przedstawiciele elit uciekali z Polski przez Węgry na Zachód. - Trzeba pokazać im wyraz naszej wdzięczności, bo nikt w 1939 roku nie zachował się wobec nas tak przyzwoicie jak Węgrzy - dodaje Grzegorz Łubczyk.
W ramach Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.
Obejrzyj pozostałe odcinki
Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Wszystkie komentarze