Podczas dwudniowego wydarzenia w ramach akcji społecznej 'Pracownia miast', dyskutowaliśmy głównie o rewitalizacji warszawskiej Pragi oraz o tym, jak wymieniać się doświadczeniem w rewitalizacji z Łodzią.
Pierwszego dnia podczas warsztatów, grupy ekspertów i liderów opinii rozmawiali m.in. o zmianie układu komunikacyjnego na ul. Ząbkowskiej oraz o tym jak ma działać lokalne centrum kultury na przykładzie Pałacyku Konopackiego.
Rewitalizacji Pragi została poświęcona również konferencja w Teatrze Powrzechnym. Podczas spotkania, wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, przy pełnej sali przedstawił wyniki konsultacji programu rewitalizacji Pragi, który pochłonie 1,4 mld zł. O przyszłym kształcie Pragi dyskutowali również: zastępca burmistrza Pragi-Południe Piotr Żbikowski, wiceprezeska warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Marlena Happach, psycholog transportu i praski społecznik Jacek Grunt-Mejer oraz Janusz Owsiany, współzałożyciel działającego na Pradze Stowarzyszenia Monopol Warszawski.
Dziennikarze 'Gazety Stołecznej' przedstawili wypracowane podczas warsztatów wnioski.
Więcej informacji o wydarzeniu: Wyborcza.pl/pracowniamiast

'Pracownia miast' to akcja społeczna 'Gazety Wyborczej' organizowana od 2014 r. To forum dialogu między liderami opinii: samorządowcami, mieszkańcami oraz naukowcami, ekspertami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. Wyjątkowość akcji polega na tym, że nie ogranicza się do dyskusji, ale jest narzędziem do wypracowywania nowych pomysłów i praktycznych wskazówek: co zrobić, żeby miasta stały się miejscem lepszym do życia. Postulaty i rekomendacje są wcielane w życie, monitorowane i opisywane przez dziennikarzy 'Gazety Wyborczej'.
Więcej
    Komentarze
    to jest świetna inicjatywa i dobrze, że się odbywają takie dyskusje. na rewitalizację na Pradze przeznaczono spore pieniądze. Drugie tyle idzie tak naprawdę od prywatnych inwestorów, którzy rewitalizują budynki na mieszkania, biura itp. Prawdziwa rewitalizacja powinna być konsultowana własnie na wszystkich szczeblach - miasto, organizacje pozarządowe, mieszkańcy i biznes. Wtedy można ją skutecznie przeprowadzić, tak jak zrobiono to w wielu europejskich miastach. mam nadzieję, że dzięki takim warsztatom to się właśnie uda.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0