W kolejnym odcinku programu 'Ty Śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce' przedstawiamy jak działają spalarnie odpadów i jakie korzyści niosą dla gospodarki i środowiska.

Spalarnie odpadów to zakłady termicznego przekształcania odpadów resztkowych, które nie nadają się do recyklingu. Innymi słowy są to elektrociepłownie, w których zamiast paliw kopalnych stosuje się odpady. W procesie spalania odpady, które nie nadają się do recyklingu, są przekształcane w energię elektryczną i ciepło. W ten sposób obieg odpadów się zamyka, a korzyści trafiają bezpośrednio do mieszkańców.

Czy wiecie, że spalarnie odpadów pozwalają na odzysk energii z odpadów, które w przeciwnym razie musiałyby trafić na składowisko odpadów. Zakłady te są także znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, niż tradycyjne elektrownie węglowe, ponieważ emitują mniej uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń.

Instalacje, na których skupiamy się w odcinku są również kluczowe do osiągnięcia celów gospodarki o obiegu zamkniętym. W ramach tak prowadzonej gospodarki dąży się do minimalizacji zużycia surowców i wytwarzania odpadów, poprzez ponowne ich wykorzystanie, naprawę oraz recykling materiałowy oraz energetyczny. Spalarnie odpadów wpisują się w taki model gospodarki, ponieważ umożliwiają nam zagospodarowanie odpadów nienadających się do recyklingu - proces recyklingu nie jest doskonały i nie wszystkie odpady można ponownie wykorzystać.

W Europie, również w Polsce spalarnie odpadów zyskują na popularności. Wiele krajów, takich jak Niemcy czy kraje skandynawskie, zwiększają moc swoich spalarni (lub już mają ją na odpowiednim poziomie), aby zaspokoić potrzeby energetyczne i ograniczyć składowanie odpadów. W ostatnich latach w Polsce powstało kilka nowych spalarni, a planowana jest budowa kolejnych. To bardzo nowoczesne i przyjazne środowisku elektrociepłownie, pracujące w oparciu o najwyższe standardy środowiskowe.

Dziękujemy serdecznie za gościnę i udział w programie profesorowi Grzegorzowi Wielgosińskiemu i prezesowi Sławomirowi Kiszkurno.

Program powstał w oparciu o scenariusz przygotowany przez inż. Kornela Ordę z Project Zero Waste Sp. z o.o. firmy doradztwa środowiskowego - projectzerowaste.pl
Więcej
    Komentarze