Podczas naszej 5-dniowej podróży po Szwajcarii przejechaliśmy kraj z północy na południe, odwiedzając po drodze 5 kantonów i 4 miasta. Podziwialiśmy bajeczne alpejskie krajobrazy, niezliczone jeziora, spacerowaliśmy po XVII-wiecznych mostach i zabytkowych uliczkach. A przy każdej okazji zagadywaliśmy napotkane po drodze osoby pytając o to samo: co sprawia, że Szwajcaria jest wyjątkowa?

Luisa, Hiszpanka mieszkająca w Szwajcarii

Przyjechałam do Lozanny 3 lata temu na parę miesięcy z moją partnerką i już zostałyśmy, bo zakochałyśmy się w tym kraju - opowiada nam Luisa, mieszkanka Lozanny pochodząca z Hiszpanii.
Ale co was tutaj tak zachwyciło? - dopytujemy.
Głównie góry, bardzo lubimy góry, a mieszkając w Szwajcarii możemy robić górskie wypady co weekend. Zimą jeździmy na narty, latem na piesze wycieczki. Niektórzy narzekają, że tu jest zbyt spokojnie, ale mi właśnie to się podoba w porównaniu z Hiszpanią. Pewnie mając 20 lat nie wybrałabym Szwajcarii, bo miałam wtedy inne priorytety, ale teraz bardzo mi ten spokój odpowiada - dodaje.

Hans, Szwajcar

Jestem turystą we własnym kraju - śmieje się Hans, którego zaczepiamy w centrum Lucerny. Dla nas Szwajcarów Lucerna jest bardzo turystycznym miejscem, ale przyjechałem tu, żeby pokazać ją moim przyjaciołom z Brazylii. Dla nich jest tu bardzo czysto, ładnie i bezpiecznie - dodaje.

- O wielu europejskich miastach można powiedzieć to samo, że są ładne, czyste i bezpieczne. Dlaczego wybierając się na wakacje warto odwiedzić akurat Szwajcarię? - dopytujemy.

Nie ma jednego powodu, to mieszanka wielu rzeczy sprawia, że Szwajcaria jest wyjątkowa. Ale chyba najlepsze jest to, że wszystko jest blisko. Teraz jesteś w centrum miasta, ale za 20 minut możesz być na łonie natury, w górach - przekonuje Hans.

Jola, Polka mieszkająca w Szwajcarii

- Podoba mi się tutaj ten porządek, mentalność ludzi, ale też pomoc socjalna. Jeśli ktoś ma problemy, to gmina wyciąga rękę i pomaga - mówi Jola, wieloletnia mieszkanka Szwajcarii, którą zagadujemy w uroczej dolinie niedaleko Davos. - Ale patrząc na Szwajcarię od strony turystycznej, oprócz spektakularnych krajobrazów duże wrażenie robi też tutejsza infrastruktura, mamy tu chyba najlepsze pociągi na świecie, którymi dojedziesz wszędzie - mówi. Tęsknię za Polską i często ją odwiedzam, ale równie chętnie wracam potem do Szwajcarii- dodaje.

Obejrzyj nasz reportaż wideo i posłuchaj, co o Szwajcarii mówią inni przyjezdni oraz miejscowi.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `