Święto Zakochanych, zwane walentynkami, zostało ustanowione w dzień śmierci Świętego Walentego, czyli 14 lutego.

Jak celebrują ten dzień zakochani na całym świecie?

W Danii róże zastępuje się zasuszonymi przebiśniegami. Dodatkowo wysyła się ukochanej osobie żartobliwe żarciki zwane gaekkebrev. Starannie przygotowane, na specjalnym papierze, rymowane wiersze nie są podpisywane przez adresata. Jedyną wskazówką jest podpis w postaci kropek, odpowiadający liczbą liter w imieniu i nazwisku nadawcy.

W Walii zamiast walentynek obchodzi się Dzień Świętej Dwynwen − patronki miłości. Święto to przypada 25 stycznia. W tym dniu zakochani wręczają sobie rzeźbione drewniane łyżki, zwane miłosnymi. Ich tradycja sięga XVII wieku. To właśnie wtedy mężczyźni wręczali je swoim wybrankom. Walentynki w Anglii mają długą tradycję. To właśnie tam w XVI wieku powstała najstarsza kartka walentynkowa, napisana przez Karola Orleańskiego do żony. W ten dzień Anglicy obdarowywali się własnoręcznie przygotowywanymi kartkami z podobizną Romea i Julii.

W Finlandii zamiast Święta Zakochanych obchodzi się Ystaevaenpaeivae, czyli Dzień Przyjaźni.

W Chinach walentynki obchodzone są w Święto Qixi. Tego dnia osoby samotne udają się do świątyni Yue Lao i modlą się o to, aby spotkać swoją miłość

Walentynkowe szaleństwo w Stanach Zjednoczonych zaczęło się w połowie XIX wieku, kiedy Esther Howland założyła firmę, która produkowała miłosne kartki . Amerykanie wydają ok. 18 milionów dolarów na różnego rodzaju walentynkowe upominki.

Czesi obchodzą walentynki dwa razy: 14 lutego i 1 maja. Wtedy szczególnym miejscem staje się most Karola w Pradze, na którym zakochani zawieszają kłódki, będące symbolem miłości

W Malezji obchody walentynek przybierają formy konkursu. Aby wygrać nagrodę pieniężną oraz oczywiście udowodnić sobie miłość, zakochani muszą wytrzymać ze sobą cały tydzień, będąc skuci kajdankami.

W Japonii to święto obchodzone jest nieco inaczej. Obdarowuje się słodyczami, głównie czekoladkami, nie tylko ukochanych, ale również znajomym czy też żonatych mężczyzn. Aby uniknąć nieporozumień i jasno odczytać intencje, kobiety mają dwa typy czekoladek: honmei-choko − dla ukochanego i giri-choko, czyli dla kolegów i znajomych. Podobnie jak w Korei w Biały Dzień to kobiety są obdarowywane przez panów.
Więcej
    Komentarze