2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.
Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.
Maciej Płaza to laureat Angelusa (za 'Robinsona w Bolechowie'), tłumacz Lovecrafta, doktor humanistyki (w finale Nike jest po raz drugi, wcześniej trafił tam ze 'Skoruniem' w 2016 roku).
W 'Golemie' Płaza ?z rozmachem i wyczuciem rekonstruuje czy też ponownie ożywia to, co kiedyś mogliśmy poznać niejako z pierwszej ręki, czytając prozę Singera lub Stryjkowskiego. Mamy tu zatem dziesiątki nazw związanych z praktykami religijnymi chasydów, mnóstwo wiedzy o ustanowionych przez nich rytuałach, osobliwych nakazach i zakazach, plus oczywiście wypisy z kabalistycznych podań i świętych pism należących do judaistycznego kanonu' - pisał o 'Golemie' na łamach 'Wyborczej' krytyk Dariusz Nowacki. Zauważał też, nazywając powieść 'piękną', że wyszła ona spod pióra 'wybitnego stylisty, pisarza, który włada polszczyzną jak naprawdę niewielu mu współczesnych'.
Wszystkie komentarze