2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.

Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.

Maciej Płaza to laureat Angelusa (za 'Robinsona w Bolechowie'), tłumacz Lovecrafta, doktor humanistyki (w finale Nike jest po raz drugi, wcześniej trafił tam ze 'Skoruniem' w 2016 roku).

W 'Golemie' Płaza ?z rozmachem i wyczuciem rekonstruuje czy też ponownie ożywia to, co kiedyś mogliśmy poznać niejako z pierwszej ręki, czytając prozę Singera lub Stryjkowskiego. Mamy tu zatem dziesiątki nazw związanych z praktykami religijnymi chasydów, mnóstwo wiedzy o ustanowionych przez nich rytuałach, osobliwych nakazach i zakazach, plus oczywiście wypisy z kabalistycznych podań i świętych pism należących do judaistycznego kanonu' - pisał o 'Golemie' na łamach 'Wyborczej' krytyk Dariusz Nowacki. Zauważał też, nazywając powieść 'piękną', że wyszła ona spod pióra 'wybitnego stylisty, pisarza, który włada polszczyzną jak naprawdę niewielu mu współczesnych'.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `