2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.

Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.

Książka Pobłockiego to zapewne najciekawsza opowieść przypominająca o tym, że większość z nas jest potomkami chłopów, których karki zginały się przed uderzeniem pańskiego bata.

Autor, antropolog społeczny pracujący w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW, napisał książkę, w której - jak sam twierdzi - próbuje odpowiedzieć na pytania: 'Jak układały się tu stosunki międzyludzkie? W jaki sposób przymuszano ludzi do roboty? Jak klasy ludowe radziły sobie z permanentną opresją i nadzorem? Czy można się było wyrwać z ciągłego upodlenia?'.
Więcej
  Komentarze
  Zawsze mnie śmieszy jak potomkowie chłopów pańszczyźnianych występują w strojach szlacheckich . To tak jakby Afroamerykanin ubrał się w strój plantatora i był z tego dumny.
  @Elektryk
  Myślę, że większość ludzi po prostu nie obchodzi, czyimi są potomkami. Sam takiej wiedzy nie posiadam, choć wiadomo która wersja jest bardziej prawdopodobna.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Elektryk
  No właśnie, a czy nie jest śmieszne, że teraz chłopi chodzą w garniturach zamiast w sukmanach?
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @Elektryk
  A gdzie chodzą? Patrzę przez okno i nie widzę. Ale kilka dni temu widziałem potomka szlachcica, który schlał się jak chłop pańszczyźniany.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  żyjemy w kraju w ktorym dupa stawia pomniki kijowi.
  @robert0907
  Z ktorego warszawskiego parku to tytulowe zdjecie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Są badania wykazujące, że trauma przenosi się na kolejne pokolenia nie tylko przez zachowania wychowawcze rodziców. Mianowicie istnieją biologiczne regulacje na poziomie komórkowym, warunkujące przekazywanie zmian związanych z trudnymi doświadczeniami potomstwu. To dlatego w Polsce ma się dobrze zarządzanie przez wymuszanie i zastraszenie, zarządzanie siłowe, gdzie góra jest zawsze w opozycji do zarządzanych na dole, przykład ostztnio nagłośniony mobbing krakowskiego teatru Groteska.
  Bullshit nie ma takich badan
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @Jacob72
  Są, choć nie takie, żeby wskazać paluszkiem gen czy mutację. Ciężarną mysz rażono delikatnie prądem i jednocześnie dawano jej do wąchania miętę. Młode po urodzeniu natychmiast oddzielono od matki, a w pomieszczeniu porozkładano w niektórych miejscach miętę. Młode trzymały się z daleka od miejsc wyłożonych miętą, a przecież matka nie mogła ich tego nauczyć. Czyli musiały dostać informację w życiu płodowym.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Książka jest świetna. Autorowi życzę Nike.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  "...większość z nas jest potomkami chłopów". 99,9% to nie większość. To wszyscy.
  @telok

  Bo to nie 99,9%, a 90%.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @laerke1
  99.9 - możesz się oszukiwać, ale co najmniej 1 z twoich 16 prapradziadków był chłopem pańszczyźnianym, albo synem takowego...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Przyjmowanie najgorszych wzorców kulturowych szlachetków gołodupców, wywodzących swą lepszość z wątpliwego pochodzenia,to przejaw przejaw małości kulturowej chłopstwa niestety.
  @aporn
  I wiekszosci Polakow, co aktualnie bolesnie odczuwamy - niestety.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  jak słyszę pie...nie jakichś czartoryskich i innych kulczyków to otwiera mi się gilotyna w kieszeni
  @janpawulonusmy
  Kulczyk to akurat zupełnie nie jest szlacheckie nazwisko...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ja bym nie był taki pewien, że większość z nas jest potomkami chłopów, bo każda młoda ładna chłopka mogła zostać zgwałcona przez szlachcica.
  @welarg2
  No ale to w dalszym ciągu daje dla dziecka chłopskich przodków ze strony matki (poza jakąś na pewno bardzo rzadko spotykaną sytuacją, że ta chłopka by miała oboje rodziców spoza chłopstwa, wtedy tylko ona sama by była chłopskim przodkiem), podobnie dla dalszych potomków tej chłopki. Można być jednocześnie potomkiem chłopów i szlachty.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0