2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.
Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.
Artur Domosławski, reporter, a także biograf Ryszarda Kapuścińskiego podjął się opisania złożoności losów jednego z najwybitniejszych filozofów współczesności.
'Wygnaniec' to książka monumentalna, szczegółowo opowiadająca o kolejnych etapach życia Baumana - chłopca, któremu w przedwojennym Poznaniu przyszło doświadczyć brutalnego polskiego antysemityzmu, żołnierza 1. Armii Wojska Polskiego oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wielkiego naukowca, którego kariera rozwijała się najpierw w Polsce, a następnie - przerwana przez komunistyczne władze - w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam, na emigracji, filozof opublikował swoje najważniejsze prace, które przyniosły mu światowe uznanie.
Wszystkie komentarze
1. To wybitna biografia,
2. Bauman był jednym z najwybitniejszych filozofów współczesności w skali świata,
3. Niszczono jego samego i jego dorobek przed 1989 z zawiści a później z powodów politycznych
Bauman jest niewątpliwie najwybitniejszą postacią wśród utrwalaczy władzy ludowej. Niszczono go z powodów prozaicznych: subtelny intelektualista i komunistyczny morderca w jednym nie każdemu pasuje.
Jest czwarty powód, dla którego ta książka zasługuje na nagrodę. Bardzo zręcznie, właściwie genialnie, ukazuje losy człowieka który woli chadzać sam, nie ma ochoty przyłączyć się do żadnego stada.