Wakacje to najgorszy czas dla wszystkich centrów krwiodawstwa. Regularni dawcy są w rozjazdach, jest więcej wypadków, a co za tym idzie - magazyny pustoszeją. - Krwi nie można wyprodukować, można ją tylko komuś ofiarować. Dlatego pomagajmy - apeluje Michał Szostek, kierownik działu dawców i pobierania w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Zapytaliśmy go, kto może zostać dawcą krwi i jak się do tego przygotować - zobacz wideo.
Kto może zostać dawcą krwi?
- Trzeba chcieć, być zdrowym, wypoczętym, po lekkim śniadaniu. A dzień przed wypić minimum 2 litry płynów więcej niż normalnie - mówi Michał Szostek. Aby oddać krew trzeba mieć od 18 do 65 lat i ważyć minimum 50 kg.
Jak wygląda proces oddania krwi?
Po zgłoszeniu się do placówki wypełniamy kwestionariusz dotyczący naszego zdrowia. Następnie przechodzimy badanie wstępne, czyli oznaczenie poziomu hemoglobiny. W niektórych stacjach krwiodawstwa robi się również całą morfologię. Kolejnym etapem jest kwalifikacja lekarska - wywiad medyczny, osłuchanie i weryfikacja wcześniej wypełnionego kwestionariusza. Gdy wszystko się zgadza udajemy się na salę pobrań.
Co ile możemy oddawać krew?
Kobiety mogą być dawczyniami co 2 miesiące, 4 razy w roku. Mężczyźni również co 2 miesiące, ale już 6 razy w roku.
Każde centrum krwiodawstwa ma stronę internetową, na której podany jest aktualny stan magazynowy krwi. Przed wyborem placówki warto sprawdzić, gdzie nasza grupa krwi jest najbardziej potrzebna.
Wszystkie komentarze