Concilium Civitas, wspólnota profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uniwersytetach, zaprasza na wirtualną debatę we wtorek, 13 lipca, 18.30 - 'Po co komu lewica i jaką ma przyszłość?'
W panelu znajdą się członkowie Concilium Civitas:
prof. Monika Nalepa, Chicago
prof. Ladislao Dowbor, Sao Paulo
prof. Krzysztof Jasiewicz, Lexington
prof. Jan Zielonka, Oxford i Wenecja.
Prowadzenie: Jacek Żakowski ('Polityka' i Collegium Civitas)
Lewica od lat walczy o życie. Po kryzysie powojennego consensu socjaldemokratycznego, po zakwestionowaniu państwa opiekuńczego przez neoliberałów i po wyczerpaniu się tak zwanej Trzeciej Drogi, w wielu krajach zaczął się 'kryzys lewicy'.
Pogłoski o śmierci lewicy okazały się jednak przedwczesne. W Polsce wróciła do sejmu. W USA zyskała silniejsze wpływy w Partii Demokratycznej. W Hiszpanii odzyskała władzę. W Niemczech współrządzi.
Po kryzysie 2008 r. w całej Europie powstały nowe progresywne ugrupowania. W wielu państwach istotną część dawnego elektoratu lewicy przejęli jednak nowi populiści często łączący wrażliwość społeczną z nacjonalizmem, tradycjonalizmem i autorytaryzmem. Ich głównym przeciwnikiem zdają się być liberalni konserwatyści lub konserwatywni liberałowie skupieni w Europejskiej Partii Ludowej.
W wielu krajach polaryzacja dzieli polityczną scenę na populistów i demokratów przeważnie łączących liberalizm z konserwatyzmem. Czy między tymi siłami jest miejsce dla lewicy? I ewentualnie dla jakiej lewicy, skoro dobrze wiadomo, że nikt nie może dać tyle, ile populista obieca? Wreszcie - to jest zapewne najważniejsze pytanie ? czy demokracja może być stabilna bez silnej lewicy? W Europie to się dotychczas nie udawało. Czy teraz może się udać? Czy inne (które?) partie mogą trwale dać słabszej części społeczeństwa ochronę, którą w XX w. zapewniali socjaldemokraci? A może wyborcy już takiej ochrony nie chcą lub jej nie potrzebują?
To tylko część pytań, na które będziemy próbowali odpowiedzieć podczas ostatniej przed wakacjami tematycznej debaty Concilium Civitas.
W dyskusji na zoom wezmą też udział aktywiści, politycy i intelektualiści mieszkający w kraju. Transmisja debaty na stronach wyborcza.pl i Concilium Civitas, oraz na fb m.in. Gazety Wyborczej, Concilium Civitas, wlodekciejka.tv
Jeśli chcecie wziąć udział w dyskusji na zoom napiszcie na kk2019@civitas.edu.pl. Pozostali będą mogli komentować i zadawać pytania na fb Concilium Civitas.
Wszystkie komentarze