Bociany z Przygodzic. Wyjątkowo wcześnie, bo już 15 marca, w słynnym na cały świat gnieździe w Przygodzicach w Wielkopolsce pojawił się w tym roku pierwszy bocian biały (samiec 'Dziedzic'). - Samica ('Przygoda') pojawiła się 19 marca, ale - samiec uderzył ją dziobem i przegnał - jak można przeczytać na stronie www.bociany.przygodzice.pl 'Nie odpuściła, pojawiła się już przed świtem 20 marca, po pierwszych sprzeczkach para się 'dogadała' i szybko doszło do godów'.

Pierwsze jajo pojawiło się w gnieździe 28 marca o 21.51, a drugie 30 marca o 21.39. Dzisiaj w godzinach 21-22 spodziewane jest trzecie.

Bociany z Przygodzic znane są już na całym świecie. Od 2006 r. kilka milionów miłośników przyrody z ok. 200 krajów z całego świata przygląda się życiu kolejnych bocianich rodzin za pomocą kamery internetowej. Para co roku wychowuje od dwóch do nawet pięciu młodych bocianów. Jak będzie w tym roku? Dla chętnych do obserwacji na bieżąco wszystko na stronie www.bociany.przygodzice.pl

Na stronie internetowej 'bocianich gwiazd' czytamy między innymi, że tegoroczne bociany, tak jak i para w latach ubiegłych, nie mają obrączki, dlatego nie wiadomo, czy jest to ta sama para zasiedlająca gniazdo w roku poprzednim. Jednak ich tak wczesne pojawienie się w Przygodzicach na to wskazuje. Bociany mogły po prostu znać już to gniazdo. - Na pewno nie są to potomkowie tutejszej pary z ostatnich 25 lat, bo ich młode zawsze były obrączkowane. Imiona 'Dziedzic' i 'Przygoda' noszą zwyczajowo każdoroczni 'dziedzice' gniazda. Te wybrane przez internautów imiona symbolicznie składają się na nazwę wsi z gniazdem i oddają jej charakter: kiedyś dużego klucza majątków, którego dziedzicami aż do II wojny światowej była wielkopolska gałąź słynnego rodu książąt Radziwiłłów - czytamy na 'bocianowym' portalu.

Monitorowane gniazdo bocianów powstało w 1991 r. na podstawie na kominie dawnej kotłowni przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach. W marcu 2010 r. założono nową podstawę pod gniazdo, opierając ją na nieużywanym, ale bardzo stabilnym kominie. Ze względu na bezpieczeństwo bocianów kamera jest umieszczona na specjalnie skonstruowanym wysięgniku - odchylonym w bok, by ptaki mogły bezpiecznie i bez problemów siadać na gnieździe. Kamera nie zakłóca normalnego toku życia bocianów, jest przez nie traktowana jako stały element otoczenia gniazda, o czym może się przekonać każdy obserwator obrazu.

Dziś w godz. 21-22 w najsłynniejszym gnieździe bocianów w Polsce pojawi się kolejne, trzecie jajo.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Coś absolutnie pięknego, dobrego i optymistycznego :)))
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Śledziłam przez kilka sezonów. Wspaniale przeżycia jak pęka jajko i ukazuje się maluszek.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Fajnie, że o tym piszecie. Szkoda, że nie wspomniano w artykule o Pawle Dolacie, od lat dobrym duchu, czułym i czujnym, najważniejszym opiekunie tego przedsięwzięcia. Popularyzator wiedzy o ptakach i nie tylko w bliższym i dalszym otoczeniu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  `