Pierwsza niedziela lutego zbiegła się ze świętem Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni. Jan Turnau podkreśla, że Jezus nie urodził się wszechwiedzący, ale swoją wiedzę zdobywał poprzez całe dzieciństwo.
- Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim - fragment Ewangelii według św. Łukasza
Więcej
  Komentarze
  Miło wysłuchać rzetelnej opinii osobistego przyjaciela J. Chrystusa.
  @ron_calli
  ...jak rowniez komentarza Jego nieprzyjaciela
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  A co to znowu Gość Niedzielny?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Jezus był Bogiem. Pan Turnau twierdzi: "Jezus się jakoś rozwijał, myślowo i duchowo". I dalej wygłasza podobne stwierdzenia.
  Pan Turnau - o Boże! - niemożebnie plecie. Bóg nie podlega żadnemu "myślowemu rozwijaniu się", ani nawet "duchowem rozwijaniu się". Kluczowe stwierdzenie pokazujące bezradność "myślową i duchową" pana Turnaua jest w słowku "jakoś": "Jezus się jakoś rozwijał". Czyli "Bóg się jakoś rozwijał".

  Te wszysykie farmazony, że Jezus był równocześnie "w pełni człowiekiem" i "w pełni Bogiem" są tak obrażliwe dla rozumu i poczucia moralnego, tak poplątane, pozawijane makaronem na uszy i będące tak bezczelną uzurpacją , że samo słuchanie tych bzdetów, do tego głoszonych z namaszczeniem i bezczelną pewnością siebie powoduje odruch wymiotny. To jest niegodne, potworne i niemoralne.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  Szanowny Panie Turski, prosimy o podanie materiałów źródłowych tych bzdetów ! Od wielu lat interesuję się historią, szczególnie okresem rzymskim i wczesnym średniowieczem. Ale wielokrotnie słuchając Pana szczęka mi opada ! Skąd facet bierzesz tą wiedzę ? W historii, tej materialnej, którą żydzi, rzymianie i grecy dość skrupulatnie relacjonowali. Nic nie ma o dzieciństwie i młodości Jezusa ! Pierwsze wzmianki pojawiają się chyba 60 lat po jego rzekomej śmierci. Ale to już raczej są bajki ?! Może Szanowna Redakcja GW poprosiła autora o materiały źródłowe i je opublikowała ! A jeżeli się nie uda, czego jestem pewien, to proszę o utworzenie działu "fantastyka" i tam przenieś słuchowisko Szanownego Pana Jana Turnau.
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  W dzielach wielkich historykow nie ma sladu Jezusa! Skad wiec dziadku wiesz jak sie rozwijal, etc.?
  Podejrzewam, ze go wymysliles w wielu wolnych chwilach.
  @krasula
  Może sięgnął po dzieła tych w Twoim mniemaniu mniejszych historyków (i biblistów). Zakwestionować dowody naukowe życia Jezusa z Nazaretu to dziś jak wierzyć w płaską ziemię. Nie mówię o dogmacie boskości, o którym można dyskutować.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @krasula
  Trochu się mylisz. Jedno źródło to "Wojna Żydowska" Józefa Flawiusza który żył na dworze cesarza Wespazjana.

  Poza tym należy uwzględnić dwa fakty wiele dzieł zaginęło a wspaniała biblioteka aleksandryjska spłonęła podpalona bodajże przez katolickiego mnicha. Drugi powód to fakt iż chrześcijaństwo na początku było religią społecznych nizin co mogło wpłynąć na pominięcie osoby Jezusa.

  Jezus raczej jest realną postacią a wiara czy jest Bożym synem to zupełnie inny temat.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @krasula
  Ewangelista tez historyk. A ze nie przestrzegal regul obowiązujących badaczy w naszych czasach? Kadlubek tez opisywal wpływ Polakow na najważniejsze wydarzenia w okresie Cesarstwa Rzymskiego.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ponawiam apel o zwiększenie dramatyzmu niniejszego przekazu, poprzez zmianę podkładu muzycznego. Proponuję ścieżkę dźwiękową z filmu "Szczęki" !!!
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  To w końcu był tym Bogiem, czy nie? Wszechmogącym???!
  @sasiadzzamiedzy
  Zaczynasz dotykać rzeczywistej problematyki biblijnej, a nie tylko tej jarmarczno-gawędziarskiej. Zachęcam do kontynuowania.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Nie wiem jak się maja teologiczne koncepcje red.Turnaua do oficjalnej doktryny KK. Na szczęście to nie mój problem, ale zalecam ostrożność, bo w Krakowie może mieć problemy z pochówkiem w poświęconej ziemi...
  @votec
  Poświęconej czy pokropionej?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0