Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk komentując zaproszenie do Polski Komisji Weneckiej mówi, że marszałek Senatu nie ma do tego kompetencji. Dziennikarze pytali go, czy instytucje unijne to są instytucje zagraniczne? Rozbawiony wiceminister mówi o 'aktorach zewnętrznych' i 'wykładzie akademickim'.

Dziś z dwudniową wizytą do Polski przyjechali członkowie Komisji Weneckiej . Przyjazd przedstawicieli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, tzw. Komisji Weneckiej, związany jest z prośbą marszałka Senatu o wydanie opinii o uchwalonej w Sejmie 20 grudnia nowelizacji ustaw sądowych. List marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego został wysłany do Komisji Weneckiej 30 grudnia. Zawierał prośbę o sformułowanie opinii w sprawie nowelizacji ustaw sądowych, czyli zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym. Tuż przed rozpoczęciem 2. posiedzenia Sejmu Komisja Europejska prosiła wówczas o wstrzymanie się z procedowaniem prac, jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości zignorowali tę prośbę, tłumacząc to 'suwerenną decyzja krajowego parlamentu'. Następnie projekt nowelizacji trafił do Senatu. Tomasz Grodzki mówił wówczas, że w trakcie prac zostanie wykorzystany 'cały pakiet' konsultacyjny, tak żeby utrzymać trójpodział władzy w Polsce.

8 stycznia marszałek Grodzki spotkał się w Brukseli z Verą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, oraz komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.

Zobacz wideo Justyny Dobrosz-Oracz
Więcej
  Komentarze
  Vel, Chłopie, zbadaj się. Jak ta wizyta jest ułomna, to może być tak, że masz umysł ułomny.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Kazali mu wyskoczyć przez okno na główkę i to zrobił.
  Jak mam do wyboru kto i co jest ułomne czy wizyta Komisji Weneckiej czy ten ........to wiem co wybieram
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Bosch jak ta Unia Europejska #dojnazmiana uwiera. Nie dziwne, ze chca zeby nas wyrzucili lub przynajmniej zawiesili w prawach czlonka... a wtedy szybki zwrot na wschod i przylaczenie do federacji Putina.
  @jankowiak
  Akurat Komisja Wenecka nie dziala w ramach UE. Jest organem Rady Europy a to nie to samo. No ale co do zasady masz oczywiscie racje. PiS dazy swiadomie do wyjscia Polski z UE I szeroko pojetego "Zachodu"
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @yogi&ranger "
  Akurat Komisja Wenecka nie dziala w ramach UE. Jest organem Rady Europy a to nie to samo. "

  +1

  ...tylko #dojnazmina o tym nie wie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ponoć Bruksela z Jurovą, za kluczową, przed zajęciem stanowiska przez KE uważała będzie, właśnie wynik polemiki na styku Rząd/Sejm/Senat/środowiska Prawnicze RP - Komisja Wenecka. A więc co tu jest grane? To mi się ociera o złosliwy sabotaż interesu Państwa Polskiego. Zdradę żeby nie rzec? Tak wczoraj w telewizji powiedzieli. Więc o co tu chodzi???
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Wszyscy kaczysci sa ulomni, gdyz sami nie umieja myslec i powtarzaja w kolko jak katarynka to samo, czyli melodie z Nowogrodzkiej spiewanej przez niejakiego polblizniaka. On po stracie swojej drugiej polowy, zyje juz calkiem w innym, wyimaginowanym swiecie. A jego lokaje, zeby go z tego letargu nie zbudzic, spiewaja mu caly czas ta kolysanke, wychwalajac przy tym pod niebiosa.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Chłopie ty i pisia banda to dopiera banda ułomnych tchórzy
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  wciąż lepiej być ułomnym niż nieważnym jak wszystkie nominacje sędziowskie Dudy dokonane na wniosek gremium podszywającym się od kwietnia 2018 r. na podstawie niekonstytucyjnej ustawy z dnia 8 grunia 2017 r. pod KRS. Ułomność - przynajmniej w prawie - można konwalidowa. Nieważności - nie. neoTK próbował to jakoś załatwić ale okazuje się, że składa się z 3 dublerów i podejmuje nawet z prawem pisu niezgodne działania.
  WYgląda to słabo, mówić krótko. Może dlatego się wstydzicie przed gośćmi Pisowcy, którym szacunek, wypadało by na zasadach "polskiej" gościnności jednak okazać?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Ułomny Szynkowski.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0