- 'Piłsudski' to przede wszystkim opowieść o człowieku skomplikowanym, natchnionym, upartym. O jego życiowych wyborach, nie zawsze właściwych, o desperackiej potrzebie działania, o podróży ze szczytu w przepaść pozornie bez możliwości powrotu. Będzie to film pełen zwrotów akcji, z wyrazistym, idącym krok przed wszystkimi bohaterem - zapewnia reżyser Michał Rosa.


Obsadzenie roli Józefa Piłsudskiego nie było proste. Akcja filmu osadzona jest na początku dwudziestego wieku. Początkowo reżyser szukał młodszego aktora, jednak nie mógł znaleźć nikogo, kto miałby odpowiednią charyzmę, aby zagrać Marszałka. Pomysł, aby tę rolę zagrał Borys Szyc, nie był dla reżysera oczywisty.


- Kiedy pojawił się pomysł, żeby obsadzić Borysa Szyca, przyznaję, miałem duże wątpliwości. Jednak po kilku rozmowach oraz po pierwszej charakteryzacji zobaczyłem w nim bohatera, którego szukałem - stwierdził Michał Rosa. Odtwórca tytułowej roli Borys Szyc przyznaje, że zmierzenie się z legendą marszałka Piłsudskiego było dla niego nie lada wyzwaniem. - Trzeba być prawdziwym 'wariatem', żeby całe swoje życie podporządkować wyłącznie jednemu: by znowu wprowadzić Polskę na mapę świata - stwierdził Szyc. I dodał, że ten film dla większości widzów będzie zaskoczeniem, gdyż ukaże oblicza Marszałka, o których większość nie miała pojęcia. Na ekranie Piłsudskiemu towarzyszą: Walery (Jan Marczewski), Witold Jodko-Narkiewicz (Marcin Hycnar), Aleksander Sulkiewicz (Józef Pawłowski) oraz Aleksander Prystor (Tomasz Schuchardt). Nie zabraknie kobiet, które odegrały ważną rolę w życiu Marszałka. Magdalena Boczarska wcieli się w Marię Piłsudską, jako Aleksandra Szczerbińska wystąpi Maria Dębska.
Więcej
    Komentarze