W upalny dzień temperatura w pozostawionym na parkingu samochodzie może przekraczać nawet 60 stopni Celsjusza. Dla zamkniętego w aucie zwierzęcia to śmiertelna pułapka. Niestety każdego roku służby mundurowe wielokrotnie są wzywane, by ratować czworonogi z takich opresji.
- W trakcie jednej z interwencji nasi funkcjonariusze musieli zbić szybę w samochodzie, by uwolnić owczarka kaukaskiego i dwa koty, które właściciel pozostawił bez opieki. Zwierzęta były odwodnione i wycieńczone - relacjonuje Agata Bitnerowska, kierownik Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Co zrobić w sytuacji, gdy widzimy zwierzę zamknięte w aucie? Czy możemy zbić szybę, zanim na miejsce dotrą służby? Zobacz, co radzą warszawscy strażnicy miejscy!
Więcej
    Komentarze
    rozwlac szybe , moze wowczas zaczna myslec!
    @malpa z paryza
    Rozwalic szybe i ryj wlasciciela!!!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Przepisy powinny nakładać wprost OBOWIĄZEK uwolnienia dziecka lub zwierzęta w takiej sytuacji. I to w pierwszej kolejności, bez prób poszukiwania właściciela samochodu.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    Dla mnie to dziwna wykładnia. Skoro każda minuta w zamkniętym, pozostawionym w upale samochodzie może być dla zwierzęcia kwestią życia i śmierci, to każdy ma prawo zbić szybę właściwie bezzwłocznie - jest to w przypadku ratowania zwierzęcia ewidentne działanie w stanie wyższej konieczności (nie mówiąc już o ratowaniu dziecka). Wzywanie właściciela przez megafon w centrum handlowym? Od zauważenia zamkniętego zwierzęcia do dotarcia do właściwej osoby, która taki komunikat nada, minie w najlepszym wypadku kilka minut. Czy nie lepiej w ciągu tych kilku potencjalnie krytycznych minut poszukać przedmiotu, którym można zbić szybę, w międzyczasie dzwoniąc na Policję/SM?
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    Konstytucja mówi, że zwierzę nie jest rzeczą i stawia życie zwierzęcia ponad wartość bryki. Sprawa jest prosta. Istnieje tu obowiązek ratowania życia zwierzaka. Kto tego nie robi podlega karze za przyczynianie się do uśmiercenie zwierzęcia przez występek zaniechania. A jasne jest, że po uratowaniu zwierzaka np. po otwarciu bryki podręcznym łamakiem, można poszukać właściciela lub zostawić karteczkę informacyjną typu: tu byłem i zwierzaka uwolniłem a ciebie draniu podaję na kolegium wykroczeń, podpis nieczyteleny czy cuś w tym stylu.
    @bardzospokojny
    W 2001 roku sprawy kolegiów przejęły sądy grodzkie, będące wydziałami sądów rejonowych.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @grinwald
    Nic takiego konstytucja nie mówi (w przeciwieństwie do art. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bardzospokojny
    To chyba nie konstytucja :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @grinwald
    może być i sąd polowy czy palowy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @biutir
    się zgadza i proponuję zmienić Konstytucję.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @przeemekkk
    no fakt,

    USTAWAz dnia 21 sierpnia 1997 r.o ochronie zwierząt 1Rozdział1 Przepisy ogólneArt.1. 1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

    Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ostatnie 25 sekund tego nagrania jest najsensowniejsze - jeśli widać, że zwierzę zamknięte w samochodzie jest już naprawdę w złym stanie, każdy ma prawo niezwłocznie rozbić szybę bez czekania na asystę policji!
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    Kluczowe pytanie to czy można zbić dwie szyby. Ale i tak najpierw trzeba spuścić powietrze.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Czy ktoś może streścić w kilku słowach, co jest na tym filmie? Bo ja mogę oglądać tylko reklamy, "No streams to play". Mogę zbić szybę?
    @mkk17
    Mówią, że najpierw podejmują próby odnalezenia właściciela, albo próbują dzwonić, albo znaleźć go jeśli stoi np. pod supermarketem, a jeśli się nie znajduje to dopiero wzywają policję i w ich asyście rozbijają szybę.
    Ale jeśli od razu widzą, że zwierzę jest już w bardzo złym stanie to rozbijają szyby od razu nie czekajac, aż znajdzie się właściciel auta.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0