Trwa zagłada lasów naturalnych - alarmują naukowcy z całego świata, którzy spotkali się w Warszawie. Ponad 150 specjalistów z 24 krajów wzięło udział w konferencji 'Forests at risk: Białowieża and beyond' (Lasy w niebezpieczeństwie: nie tylko Puszcza Białowieska) na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. - W ciągu ostatnich 200 lat wyczyszczono i zlikwidowano 35 proc. lasów na świecie. 82 proc. jest obecnie mocno degradowanych - mówi prof. David Lindenmayer z Australian National University w Canberze. Problem jest szczególnie odczuwalny w Europie, gdzie lasy naturalne, czyli nie tknięte ręką człowieka, stanowią jedynie 2 proc.

Lasy naturalne to najbardziej zróżnicowane lądowe ekosystemy świata. Są niezbędne nie tylko dla dobrego funkcjonowania zamieszkujących je organizmów, ale także dla utrzymania prawidłowych warunków życia na naszej planecie. Dzięki ogromnemu nagromadzeniu materii organicznej, niezliczonym kryjówkom dla zwierząt oraz specyficznemu mikroklimatowi, który zapewniają wysokie, stare drzewa, lasy te stanowią unikalne i skomplikowane ekosystemy. Niestety, są one masowo wycinane i wypalane, a większość tych, które uniknęły zniszczenia, jest przekształcanych przez komercyjną gospodarkę leśną, w ramach której nie uwzględnia się konieczności ochrony naturalnych procesów niezbędnych dla ich sprawnego funkcjonowania.
- Lasy jak Puszcza Białowieska są ważne także dla turystyki. Ekonomiczne analizy dowodzą, że turystyczna wartość lasów naturalnych jest znacznie wyższa niż ich wartość dla przemysłu drzewnego. Robiliśmy takie badania w Australii - leśna turystyka przynosi 22 razy więcej zysku niż przemysł drzewny - tłumaczy prof. Lindenmayer.
Jak chroni się lasy naturalne w Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii? Co pomogłoby uratować Puszczę Białowieską? Odpowiedzi w materiale wideo.
Więcej
    Komentarze
    To jest jakiś syndrom medyczny: naturofobia. Wyrżnąć, zabić, zadeptać. Problem w tym, że to działanie autodestrukcyjne, ale cóż, mądry Polak po szkodzie, choć i to nie jest niestety pewne.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Na razie to beznadziejne. Przecież ta ekipa myśli dokładnie odwrotnie - marzą jej się nasze dzikie rzeki zmienione w "wodne autostrady" (a Dolna Wisła w "kaskadę"), lasy zmienione w plantacje, Zalew Wiślany jako droga wodna dla pełnomorskich statków, i Centralny Port Komunikacyjny w pobliżu puszczy Kampinowskiej i Bolimowskiej. Te marzenia nie tylko są absurdalne i pochłonęłyby gigantyczne koszty, ale też pokazują co im się w głowach roi. Na szczęście nic z tego nie zdążą zrealizować.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Ale decydenci mają tylko jedno hasło, którym szermują na prawo i lewo; CZYŃCIE SOBIE ZIEMIĘ PODDANĄ. No i czynią gwałtem, szturmem, bezrefleksyjnie. Przekonać się ich nie da. Trzeba odsunąć od władzy, odebrać prawo do decydowania o losie puszczy, rzek, jezior, zwierząt. Inaczej zginiemy po prostu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    .........a b c
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Skoro Lasy Państwowe bogacą się na wycince same dla siebie, to co ich obchodzi to, że państwo miało by większy zysk z turystyki?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jakoś nie słychać głosów opozycji o planach poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego.
    już oceniałe(a)ś
    3
    4