W 1948 roku Pablo Picasso odwiedził Polskę, podczas zorganizowanego we Wrocławiu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. W czasie trwającej dwa tygodnie wizyty był także w Krakowie, Oświęcimiu i Warszawie. Oprócz zdjęć pozostawił po sobie oryginalną pamiątkę. Na ścianie jednego z mieszkań na warszawskim Kole narysował węglem syrenkę z młotkiem zamiast miecza w dłoni. Niestety z powodu tłumów zwiedzających, zakłócających codzienne życie mieszkańców, syrenka została zamalowana. Picasso odwiedził również Muzeum Narodowe w Warszawie. Obecnie w MNW znajduje się największa w Polsce kolekcja prac Picassa.
Od 12 do 24 lutego 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć 30 prac Pabla Picassa - ceramikę i grafiki ze zbiorów MNW. To wyjątkowa okazja do poznania dzieł artysty, niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Na pokaz wybrano 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach (jego późniejsze prace tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do nawet 500 identycznych egzemplarzy). Na pokazie znajdą się również grafiki Picassa z kolekcji MNW, w większości litografie.
Dzięki życzliwości Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce, patrona honorowego pokazu, w sali ekspozycyjnej będą wyświetlane najpiękniejsze interpretacje flamenco, udokumentowane przez reżysera Carlosa Saurę. W Kinie MUZ - dzięki współpracy z Instytutem Francuskim ? zostanie zaprezentowany film z 1956 roku pt. Tajemnica Picassa. Wydarzenia towarzyszące pokazowi obejmują także warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz warsztaty z linorytu dla młodzieży. Dodatkowo zaplanowano wykłady i oprowadzania tematyczne z ekspertami zajmującymi się twórczością hiszpańskiego artysty.
Kuratorzy pokazu: dr Anna Manicka, Tomasz Jeziorowski
Wszystkie komentarze
Nawet 500-lecie Boscha, na które ściągnięto obrazy z całego świata, trwało chyba 1,5 miesiąca.
Jakieś dziwne zwyczaje!