Towarzystwo Przyjaciół Woli chce ponownego wpisania budynku, przy ul. Srebrnej 16 do ewidencji zabytków m.st. Warszawy.
- Dokument, do którego dotarliśmy rzuca nowe światło na sytuację prawną
budynku Srebrna 16. To nie jest pytanie w tej chwili, jak wysoko zabudować i czy rozbierać. W opinii Towarzystwa Przyjaciół Woli ten budynek stanowi wartość historyczną, zabytek i - zgodnie z umową - nie może zostać rozebrany, a to oznacza, że żadna inwestycja w jego miejscu nie może zostać realizowana - mówi Michał Szczerba, poseł PO i prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli.
Zaprezentował akt notarialny - umowę użytkowania wieczystego gruntu i odpłatne przeniesienie własności budynku przy ul. Srebrnej 16 - z 1995 r. między Skarbem Państwa a Fundacją Prasową 'Solidarność' (w 1995 r. Fundacja zostaje głównym udziałowcem w nowo powstałej spółce 'Srebrna'). Wskazano w nim, że 'nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek do odbudowy'.
Historia zabudowań na Srebrnej sięga XIX wieku. Mieściły się tu zakłady mechaniczne 'Bormann, Szwede i spółka', budynek oznaczony dziś numer 16 był niegdyś budynkiem administracyjnym fabryki.
Srebrna 16 została wykreślona z gminnej ewidencji zabytków w sierpniu 2015 roku.
Wszystkie komentarze
przecie to laurki
Powiedziala bym nie asceta a lachmyta. Bylo takie slowo przed wojna .
Jeżeli budynek jest zabytkiem to masz na głowie konserwatora zabytków i musisz odbudować budynek według wytycznych konserwatora, a nie to co się Tobie podoba. A jeżeli budynek nie jest zabytkiem to możesz obudować cokolwiek na co pozwoli Tobie WZ lub plan zagospodarowania przestrzennego (w tym wypadku brak planu) np. dwa wieżowce.
Na glupote nie ma rady.