Towarzystwo Przyjaciół Woli chce ponownego wpisania budynku, przy ul. Srebrnej 16 do ewidencji zabytków m.st. Warszawy.

- Dokument, do którego dotarliśmy rzuca nowe światło na sytuację prawną budynku Srebrna 16. To nie jest pytanie w tej chwili, jak wysoko zabudować i czy rozbierać. W opinii Towarzystwa Przyjaciół Woli ten budynek stanowi wartość historyczną, zabytek i - zgodnie z umową - nie może zostać rozebrany, a to oznacza, że żadna inwestycja w jego miejscu nie może zostać realizowana - mówi Michał Szczerba, poseł PO i prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli.

Zaprezentował akt notarialny - umowę użytkowania wieczystego gruntu i odpłatne przeniesienie własności budynku przy ul. Srebrnej 16 - z 1995 r. między Skarbem Państwa a Fundacją Prasową 'Solidarność' (w 1995 r. Fundacja zostaje głównym udziałowcem w nowo powstałej spółce 'Srebrna'). Wskazano w nim, że 'nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek do odbudowy'.

Historia zabudowań na Srebrnej sięga XIX wieku. Mieściły się tu zakłady mechaniczne 'Bormann, Szwede i spółka', budynek oznaczony dziś numer 16 był niegdyś budynkiem administracyjnym fabryki.

Srebrna 16 została wykreślona z gminnej ewidencji zabytków w sierpniu 2015 roku.
Więcej
  Komentarze
  Tu produkowano kotły do fabryk, parowozów, cukrowni... Nawet kuchnie polowe dla wojska.W tych zakładach pracowicie budowano siłę przemysłu XIX-wiecznej Warszawy. Gdyby odskrobać zachowany budynek biurowy z obrzydliwego niebieskiego tynku, pokazałyby s^ę ceglane elewacje, można odtworzyć stare kratowe okna, w środku zachowały się ceglane odcinkowe sklepienia, żeliwne kolumienki...
  już oceniałe(a)ś
  51
  0
  PiS rzekomo tak kocha powstańców warszawskich a chce zburzyć ocalały z wojny budynek ,który był placówką powstańczą? Co na to Muzeum Powstania Warszawskiego?
  już oceniałe(a)ś
  48
  0
  Nooo, to już jest podłość i język nienawiści oraz spisek i zamach na wodza.
  @niepoprawna
  przecie to laurki
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  I to nasz narodowy asceta, obywający się bez zbytków, kochający Polskę lepiej od nas, szanujący historie - to on chce niszczyć i stawiać sobie w to miejsce kilkudziesięciopiętrową maszynkę do robienia kasy?!?!
  @Veganieszka
  Powiedziala bym nie asceta a lachmyta. Bylo takie slowo przed wojna .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  "nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek do odbudowy"-czy gdzieś tu jest napisane,że dopóki budynek będzie na liście zabytków?
  @aniczka
  Jeżeli budynek jest zabytkiem to masz na głowie konserwatora zabytków i musisz odbudować budynek według wytycznych konserwatora, a nie to co się Tobie podoba. A jeżeli budynek nie jest zabytkiem to możesz obudować cokolwiek na co pozwoli Tobie WZ lub plan zagospodarowania przestrzennego (w tym wypadku brak planu) np. dwa wieżowce.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Cytując klasyka : to jest bardzo dobra koncepcja. Jak nie taśmami to zabytkiem w nich. A najlepiej symultanicznie.
  @pm358
  Na glupote nie ma rady.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Biorąc pod uwagę to co się dzieje - można by tam zrobić kiedyś muzeum zagrożeń demokracji i państwa prawa.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Miejsce na kolekcję figur woskowych rodem z PIS-u...
  już oceniałe(a)ś
  6
  0