Marcin Wicha urodził się w 1972 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest grafikiem. Projektował i projektuje okładki, plakaty, a także znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się między innymi w 'Autoportrecie', 'Literaturze na Świecie' i 'Tygodniku Powszechnym'. Wydał kilka książek dla dzieci. Autor poruszającej książki 'Rzeczy, których nie wyrzuciłem', dzięki której znalazł się w ścisłym gronie 7 finalistów do nagrody Nike 2018.

W 'Rzeczach, których nie wyrzuciłem' nie ma sentymentalizmu. Autor porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz, jako silnej kobiety, która w peerelowskiej, a później kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć według ustalonych przez siebie zasad. To opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. Zostanie wręczona po raz 22., a kto ją otrzyma, dowiemy się w niedzielę, 7 października. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, siedmiu finalistów - na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są 'Wyborcza' i Fundacja Agory.

W niedzielę, 7 października o godz. 19.15 zapraszamy na FB 'Gazety Wyborczej', gdzie Michał Nogaś, Natalia Szostak i Justyna Suchecka poprowadzą relację prosto z czerwonego dywanu gali. O 20 w TVN24 i na Wyborcza.pl odbędzie się bezpośrednia transmisja z ceremonii rozdania nagród Nike 2018. Zaraz po zakończeniu gali zapraszamy na Wyborcza.pl, gdzie porozmawiamy z laureatem tegorocznej edycji.
Więcej
    Komentarze